גרסת החייל מחברון: 'ראיתי את המחבל זז וחשבתי שיש על גופו חגורת נפץ'

סערת הירי בחברון: גורמים פלסטינים סבורים שהתמונות יגרמו לעלייה במוטיבציה לבצע פיגועים, מכיוון שהן משרתות את הנראטיב לפיו "ישראל מוציאה להורג פלסטינים"; חבריו של החייל מותחים ביקורת על היורה: "הוא סיכן גם אותנו"; אבל החייל עצמו עדיין סבור כי נהג כראוי. מחר בבוקר יובא להארכת מעצר

הירי של חייל צה"ל במחבל בחברון, לאחר שזה ביצע פיגוע דקירה הבוקר (חמישי), עורר סערה בארץ ובעולם - כולל תגובות של ראש הממשלה, הרמטכ"ל ושר הביטחון - והחייל היורה נחקר עד לשעות הערב המאוחרות על ידי מצ"ח. הוא, מצדו, עדיין סבור שהתנהל באופן ראוי, וטען בפני חבריו כי חשב שיש על גופו של המחבל חגורת נפץ.

 

עורך דינו, דן מלכה, הסביר: "אנחנו רואים את המחבל שכוב ולובש מעיל עבה, שאין לדעת מה היה מתחתיו. אני סבור, מראייה ראשונית כמובן, שהלוחם פעל בצורה יעילה ועניינית לנטרל את מוקד הסכנה".

 

>> לכתבות נוספות בנושא

יעלון: "אסור לנו לאפשר אובדן עשתונות שכזה"

טיבי: "נתניהו אחראי אישית על הרצח בחברון"

 

מעבר להיבט המוסרי, שגם הוא חשוב, חיילים אחרים במקום מתחו ביקורת על היורה, בטענה שהוא היה יכול לסכן גם חיילים אחרים וגם אזרחים שהיו באזור, בכך שלא התריע כי בכוונתו לירות. מחר בבוקר, יובא החייל להארכת מעצר בבית הדין הצבאי ביפו.

 

גופת המחבל שנורה למוות על ידי חיילי צה
 

גופת המחבל שנורה למוות על ידי חיילי צה"ל בחברון, הבוקר(רויטרס)

החיילים, אגב, יכולים להרגיש מבולבלים, לאחר ששמעו בחודשים האחרונים אמירות סותרות מצד פוליטיקאים מובילים, שטענו כי כל מפגש עם מחבל צריך להסתיים במות המחבל - וזאת בניגוד להנחיות צה"ל. לאחר הפיגוע בסניף "רמי לוי" בבנימין, אף מתח השר ישראל כץ ביקורת על הנחיותיו של הרמטכ"ל איזנקוט, שהוא מקווה ש"לא פורשו באופן מוטעה וגרמו להיסוס וסיכון חיים".

 

אותו חייל נעצר, ואמר בחקירתו במצ"ח שחשב שיש חגורת נפץ, אבל החקירה לא תיעצר בו - אלא תלך גם לקצינים רבים, עד דרגת רב סרן, שהיו בשטח.

 

דודו של המחבל, ראתב א-שריף, טען היום: "נגד העם הפלסטיני מתבצעות הוצאות להורג שיטתיות ומתוכננות. שני הבחורים הוצאו להורג במחסום של הצבא הישראלי".

 

התקרית הזו, שמעלה שורה של שאלות קשות, מתקבלת בזעם רב בצד הפלסטיני - ומתכתבת, למרבה הצער, עם אותו נרטיב שאלה מנסים למכור, ולפיו ישראל מוציאה להורג מחבלים. גורמים פלסטינים אומרים כי האירוע יביא לעלייה בפיגועים, בעיקר באזור חברון. לאחר התפילות במסגדים מחר, תגיע שעת מבחן: חמאס והג'יהאד האסלאמי קראו להפגנות אלימות ולעימותים עם חיילי צה"ל.

 

זירת פיגוע הדקירה בחברון
 

זירת פיגוע הדקירה בחברון(דוברות היישוב היהודי בחברון)

הצלם עימאד אבו שמסיה מארגון "בצלם", שתיעד את האירוע, דיבר עם חדשות 10 לקראת כתבה שתשודר בתוכנית "שישי עם אילה חסון" מחר, וסיפר על הרגעים הדרמטיים.

 

אבו שמסיה הגיע למקום שניות לאחר האירוע, והחל לצלם - כולל את הירי לעבר גופת המחבל הפצוע קשה. "החזקתי מצלמה וראיתי בחור, לא ידעתי אם הוא פלסטיני או לא פלסטיני, הנער היה שרוע על הקרקע. שמעתי קולות, סובבתי את המצלמה לכיוון הקולות, וראיתי נער מתבוסס בדמו".

 

  • תגיות: