שגרה מתוחה בבלגיה: דרגת הכוננות הורדה מתחת ל"מקסימום"

הרשויות בבלגיה מנסות לגרום לתושבים לחזור לשגרת חיים רגילה והן מאמינות שהמצב הנוכחי הוא זמני בלבד. על פי דיווחים, עבד א-סלאם סלאח, שנעצר בשבוע שעבר, תכנן בבריסל פיגוע דומה למתקפה הגדולה על פריז בנובמבר, יחד עם עוד שני מחבלים

חקירת הפיגועים בבריסל ממשיכה. הטלוויזיה בבלגיה מדווחת הערב (חמישי) כי עבד א-סלאם סלאח, שנעצר בשבוע שעבר, תכנן בבריסל פיגוע דומה למתקפה הגדולה על פריז בנובמבר, יחד עם עוד שני מחבלים.

 

>>> לכתבות נוספות בנושא:

המחבל מפריז שנעצר בבלגיה: "לא ידעתי על הכוונה לתקוף בבריסל"

המתקפה שמאיימת לנפץ את דו-הקיום בבלגיה: "אני לא רוצה לפחד מהשכנים שלי"

"פצצה מתקתקת": כ-450 אזרחים בלגים פועלים בשירות דאע"ש

 

בינתיים, במדינה מנסים לחזור לשגרה והורידו ברמה אחת את רמת הכוננות מ"מקסימום" לרמה אחת מתחת. הבלגים מוטרדים מהתייחסות העולם להתנהלות שלהם לפני הפיגוע ויוצאים נגד הקריאות של שאר העולם כי עליהם להתעורר.

 

לפי דיווחים שונים בבלגיה, האחים אל-בכראווי, שהתאבדו במהלך מתקפת הטרור, לא היו ברשימות המבוקשים באירופה. בארצות הברית, לעומת זאת, הם היו ברשימות המעקב.

שוטרים מאבטחים תחנת רכבת בבריסל למחרת הפיגועים
 

שוטרים מאבטחים תחנת רכבת בבריסל למחרת הפיגועים(רויטרס)

מבחינת הבלגים, כל ההחלטות שבוצעו לפני הפיגוע הן עניין שלהם ואין להם את הרצון לשנות את אורך החיים שלהם. האבטחה המוגברת של הימים האחרונים היא כנראה זמנית.

 

רשת NBC דיווחה מוקדם יותר כי האחים אל-באקראווי שתלו מצלמה נסתרת מחוץ לביתו של מדען גרעין בלגי במטרה לרגל אחריו, מכיוון שתכננו לבנות "פצצה מלוכלכת". המצלמה, שבתוכה 10 שעות הקלטה על היציאות והכניסות של משפחת מדען הגרעין לביתם, נתפסה בפשיטה בנובמבר האחרון.

 

שר הביטחון, משה יעלון, שוחח עם שר ההגנה של בלגיה, סטיבן ואנדפוט, ואמר ש"אני מבקש למסור תנחומים למשפחות הנרצחים ולאזרחי ואזרחיות בלגיה בעקבות הרצח של חפים מפשע. אנו בישראל כואבים ביחד אתכם את האבדן, ונכונים להציע כל רעיון כדי לסייע, בכל תחום, באופן המבוסס על יכולותינו והניסיון שצברנו במאבק נגד הטרור.

 

עוד אמר יעלון כי "ישראל ובלגיה הן חברות במשפחת העמים, וחולקות ערכים משותפים, אינטרסים משותפים ואתגרים משותפים. האסלאם הרדיקלי תוקף את כולנו, ועלינו להיות מאוחדים ולפעול ביחד אל מול האיומים והאתגרים הניצבים בפנינו".

 

  • תגיות: