המתקפה שמאיימת לנפץ את דו-הקיום בבלגיה: "אני לא רוצה לפחד מהשכנים שלי"

למחרת מתקפת הטרור, כוחות ביטחון גדולים נפרשו ברחבי בריסל והצביעו על השינוי שעוברת בלגיה אחרי שאיבדה 34 בני אדם. בבירה, שרבע מתושביה מוסלמים, מתרגלים למציאות חדשה. המוסלמים מתנערים מהמפגעים וחוששים: "עכשיו כולם יחשדו בי". אך ראשת העיר מולנבק בטוחה: "היו תמימים להישאר ביחסים טובים עם הקהילות המוסלמיות"

בבוקר שאחרי מתקפת הטרור הכפולה בבריסל, התעוררו בעיר הבירה הבלגית למציאות חדשה. בעיר שבה רבע מהתושבים הם מוסלמים, בה פעילות המשטרה הנרחבת בחודשים האחרונים חשפה תשתית טרור נרחבת, התמלאו הרחובות בחשדנות המתבקשת. בכל פינה צצו כוחות ביטחון גדולים שמבצעים בידוקים בכניסה למקומות מרכזיים, שוטרים עורכים חיפושים מבית לבית.

 

צוות חדשות 10 יצא היום (רביעי) אל פרברי הבירה המוסלמיים שהפכו למוקד העניין בחודשים האחרונים. התחנה הראשונה במסע הייתה זו שבה גם החלה הדרך אל הפיגועים בנמל התעופה ובתחנת המטרו בבריסל - פורה, השכונה בה נתפס בסוף השבוע אחרון המחבלים המבוקשים מהמתקפה על פריז בנובמבר, סלאח עבד א-סלאם. כאשר מגעים רואים את הדירה שחלונתיה התפוצצו במהלך קרב יריות. בה הוכנו המטענים שהתפוצצו אתמול ובה הסתתר עבד א-סלאם.

 

מתקפת טרור בבלגיה - כתבות נוספות:

  

נדב איל ופרנסואס שפמן, ראש מחוז מולנבק, היום
 

נדב איל ופרנסואס שפמן, ראש מחוז מולנבק, היום(חדשות 10)

מבצעי מתקפת הטרור בבלגיה
 

מבצעי מתקפת הטרור בבלגיה(חדשות 10)

כשהרשויות בדקו מי שכר את הדירה, הם גילו שמות שני אחים והחלו לחפש אחריהם. הפעם הבאה שמצאו אותם היה בצילום מצלמות האבטחה בנמל התעופה בבריסל. ליד הבית עמד הבוקר אנטואן, אחד השכנים. "קיבלתי מסרון מאשתי 'אני לא יכולה להיכנס הביתה, יש שוטרים בכל מקום ויש יריות'. ראינו שזה קורה בשכונה מול הבית שלנו", הוא סיפר על אירועי סוף השבוע. למרות מה שהתגלה בבית מעבר לכביש, הוא מבהיר: "אני לא רוצה לפחד. בפעם הבאה שאסע ברכב התחתית, אחשוב על זה. אני כנראה אסתכל על הבחור עם התרמיל על הגב בחשדנות, אבל אני לא רוצה לפחד מהשכנים שלי, אתן לילדים שלי לשחק ברחוב".

 

לא רחוק מפורה נמצא רובע מולנבק. פרבר של 100 אלף בני אדם שהפך לבסיס של רשתות הטרור. אפשר לראות על הקירות סימנים של הרדיקליזציה. כתובת על כך שהאסלאם היא הדת היחידה. ראשת העיר של מולנבק מודעת לכך היטב. "במחוזות מסוימים, ובמיוחד פוליטיקאים מסוימים, היו תמימים או חשבו שקל יותר להישאר ביחסים טובים עם הקהילות המוסלמיות בשביל הבחירות", אמרה לחדשות 10 פרנסואס שפמן, ראש מחוז מולנבק. "אנחנו לא צריכים להותיר בידם את הבחירה, הם מוכרחים לקבל את החברה שבה הם חיים".

 

חיילים בלגים ברחובות בריסל, היום
 

חיילים בלגים ברחובות בריסל, היום(רויטרס)

מתאבלים במרכז בריסל, הערב
 

מתאבלים במרכז בריסל, הערב(רויטרס)

 

(Getty Images)

 

(רויטרס)

אך התושבים המוסלמים מבקשם להציג קו די חד-משמעי. "אני חי כאן באירופה מזה 30 שנה בערך. אני חלק מהם. היום ילד שלהם, אבא שלהם או אמא שלהם נהרגים - מחר זה עלול לקרות לי, לאבי, לאמי, זה עלול לקרות לכל אחד", אמר רג'ה, תושב מולנבק. "המצב לא רגוע. עכשיו כשאצא עם לבוש כזה אנשים יחשדו, יתחילו לתהות מי אני ומה אני", הודה חאמד.

 

אחמד: "דבר ראשון, זה מעציב אותי כי דת האסאלם אוסרת מעשים כאלה וגם כי זה מכפיש את השם של האסלאם בעיני הכופרים. הם משבשים מחשבות של אנשים, אומרים להם שלא יקשיבו לחכמי ההלכה, שהם כופרים. מבחינתם, כל אדם שלא מיישר קו עם מה שהם חושבים, הוא כופר. כל זה יגרום שהכופרים יתקפו את המוסלמים. אני מתנער מכל המעשים האלה".

  • תגיות: