האקר סיבך את ישראל במאבק בין ארה"ב ורוסיה

אלכסיי בורקוב נעצר לפני שלושה חודשים בישראל ובארצות הברית ביקשו להסגירו בגין חשד למעילה במליוני דולרים בכרטיסי אשראי של אמרקינים. אלא שאז במוסקבה החלו להפעיל על ישראל מכבש לחצים כדי למנוע את ההסגרה. בפרקליטות מקווים שבקרוב הפרשה תסתיים בהסגרה

שורה של אירועים הפכו בשנים האחרונות את העולם לזירת התגוששות בין ארצות הברית ורוסיה, אולם בשבועות האחרונים הצליחה ישראל להישאב לתוך המתיחות בין וושינגטון ומוסקבה - והכל בגלל האקר אחד. הערב (חמישי) נחשף בחדשות 10 כי רגע לפני ההסגרה לארצות הברית של הפצחן, מופעל לחץ גדול על ישראל מצדו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, למנוע את המהלך.

 

אלכסיי בורקוב, יהודי אזרח רוסיה, נעצר בישראל לפני שלושה חודשים בגין צו מעצר שהוציא האינטרפול. בורקוב מבוקש בארצות הברית בגין מעילה בשווי מיליוני דולרים בכרטיסי אשראי של אזרחים אמריקנים. "מדובר באזרח רוסי, יהודי במקור, שהגיע לארץ במהלך חופשה ונעצר", סיפר סנגורו, עו"ד מיכאל עירוני.

 

אלכסיי בורקוב בבית המשפט, הבוקר
 

אלכסיי בורקוב בבית המשפט, הבוקר(חדשות 10)

פגישת פוטין ונתניהו. לחץ ממוסקבה על ירושלים
 

פגישת פוטין ונתניהו. לחץ ממוסקבה על ירושלים(שגרירות ישראל ברוסיה)

באחרונה הגישו לישראל רשויות החוק האמריקנית בקשת הסגרה רשמית, אולם אז החלו במוסקבה במסע לחצים במטרה אחת - לגרום לישראל לסרב לאמריקנים. "האמריקנים ממשיכים לרדוף ברחבי העולם אחר אזרחים רוסים, מצליחים להביא למעצרם במדינות צד שלישי", טען קונסטנטין דולגוב, נציג משרד החוץ של רוסיה לזכויות אדם. "לאחר מכן מצליחים להביא להסגרתם לארצות הברית ושם, אני מדגיש, האזרחים שלנו כמעט ואף פעם לא זוכים למשפט הוגן ואובייקטיבי ללא משוא פנים".

 

מקור הלחץ הרוסי הוא במכתב שהעבירו הרבנים הראשיים במדינה לפוטין, בו טענו שלא יתכן כי יהודי אזרח רוסיה יוסגר לידי ארצות הברית. "ברוסיה הדבר מעורר גלים והד די חזק, והתמיכה של היהודים ברוסיה דווקא בו ולכן הסוגייה הזולא פשוטה", טען עירוני.

 

נשיא רוסיה הנחה את משרד החוץ במוסקבה ואת השגרירות הרוסית בישראל לעשות הכל במטרה למנוע את ההסגרה. הלחץ ניכר בשבועות האחרונים בירושלים והא כולל פגישות ושיחות עם נציגי השלטון במוסקבה. למרות זאת, בפרקליטות מקווים שההסגרה תצא לפועל מבלי להעמיק את המשבר.

  • תגיות: