טראמפ טוב ליהודים? ומה תעשה לו תמיכת בכיר ה-KKK?

כאשר אמר בפורום יהודי, "אתם לא תצביעו לי, מפני שאני לא זקוק לכסף שלכם", זעו רבים מהרפובליקנים היהודים באי נוחות. כאשר טען בעימות כי "אצטרך להיות מתווך הוגן ולא לקחת צד" בין ישראל לפלסטינים, הואשם על ידי מרקו רוביו באנטי-ישראליות. עכשיו, כאשר גם בכיר הקו-קלוקס-קלאן לשעבר דייויד דיוק מצטרף לתומכיו, שאלת הגזענות המועמד הרפובליקני עולה על פני השטח

כמו בכל נושא, גם כשזה מגיע לישראל, דונאלד טראמפ, משתמש במילים גדולות וכלליות. ובכל זאת, הוא מצליח, לעורר כאן הסתייגויות אצל לא מעט יהודים.


למשל, עם האמירה הבעייתית "אני יודע שלא תבחרו בי - כי אני לא זקוק לכסף שלכם". שיש שיאמרו שיש בה קורטוב של אנטישמיות, שנאמרה ליהודים בכנס הקואליציה היהודית רפובליקנית.

 

זאת ועוד: בניגוד לשאר המועמדים הרפובליקנים, למורת רוחם של אלה היהודים, הוא לא מוכן לומר דבר על ירושלים - והוא כלל לא משוכנע בכך שישראל באמת רוצה הסכם עם הפלסטינים. "אצטרך להיות מתווך הוגן, ולא לקחת צד", אמר בעימות הרפובליקני, והואשם על ידי מרקו רוביו בכך שזו היתה "אמירה אנטי ישראלית".

 

עימות המועמדים הרפובליקנים לנשיאות ארה
 

עימות המועמדים הרפובליקנים לנשיאות ארה"ב(רויטרס)

הארגון היהודי "הליגה נגד השמצה" מוצא עצמו, שוב ושוב, כשהוא נדרש לאמירותיו הגזעניות והמפלות של טראמפ, בין אם זה נגד מוסלמים, מכסיקנים ולאחרונה כשהוא זכה לתמיכה מצד מנהיג הקו קלוקס קלן, דייויד דיוק, אנטישמי מוכר וידוע.

 

אגב, הוושינגטון פוסט פרסם שאביו של טראמפ נעצר בהפגנה של חברי הקו קלוקס קלאן בניו יורק בשנת 1927.

 

טראמפ גם אוהב לצייץ בטוויטר - על פי הניו יורק מגזין כמחצית מהציוצים מחדש של טראמפ בשבוע שעבר היו של גזענים לבנים, והוא אפילו צייץ ציוץ חוזר מציטוט מפורסם של מוסוליני. רק כשהלחץ עליו גבר להתנער מהקו קלוקס-קלאן, הוא הסכים לשחרר אמירה רפה על דייויד דיוק.

 

אבל חשוב להבחין, למרות האמירות הבעייתיות שלו, וההסתייגויות של יהודים רבים מדבריו, היהודים לא באמת חוששים מטראמפ. ואם יהיה נשיא, הם מקווים כי ידע ליצוק תוכן להבטחה שלו: "אני אהיה נהדר לישראל".

  • תגיות: