הספר "מיין קאמפף" שוב רב מכר; הפעם מדובר בגרסה הביקורתית

"בקרב העם הגרמני מתגלם השטן בדמותו המוחשית של היהודי". את המילים הארסיות האלה, ועוד רבות, כתב אדולף היטלר בספרו מיין קאמפף, והעם הגרמני צרך בשקיקה. השבוע הספר חזר לרשימת רבי המכר בגרמניה - הפעם, בגרסה ביקורתית, עם הערות היסטוריונים. האם ההערות הן אלה שמושכות את מגוון תשומת הלב, או שהספר ישמש דווקא את האנטישמיות החדשה?

על המדפים בחנות הספרים בה ביקרנו בברלין, דווקא לא תמצאו את הספר שהתברג ברשימת רבי המכר בגרמניה לאחר איסור של 70 שנה - מיין קאמפף, מאת אדולף היטלר.

"מיין קאמפף - גרסה ביקורתית" הוא שמו של הספר היקר - 60 אירו ליחידה - ועב הכרס, שכן היקפו הוכפל: לצד הטקסט המקורי של הצורר הנאצי, ניתן למצוא לא פחות מ-3,500 הערות של היסטוריונים, שנועדו לתת הקשר עדכני וחינוכי לתוכן המעוות של הספר.

 

>> דיון: האם צריך לתרגם את מיין קאמפף גם לעברית?

 

מיין קאמפף, הגרסה הביקורתית - ספרו של היטלר בהוצאה מחודשת
 

מיין קאמפף, הגרסה הביקורתית - ספרו של היטלר בהוצאה מחודשת(רויטרס)

בגיליון האחרון של "דר שפיגל", במיקום שולי של טבלת רבי המכר של השבוע האחרון, הוטלה לא פחות מפצצה:"מיין קאמפף" מוקם במקום השני במכירות של ספרי עיון בגרמניה כולה. זאת לאחר ששבוע לפני - הוא בכלל לא הופיע בה.

 

המכון להיסטוריה מודרנית במינכן, מי שאחראי על הוצאת הספר, דיווח היום לחדשות 10 על 14,000 עותקים שנמכרו מאז הוצאתו לפני כחודש וחצי, כשרבים מהעותקים של ההדפסה הבאה כבר נמכרו מראש.

 

המספרים הללו צפויים להגביר עוד יותר את הוויכוח, שגם כך פשט בגרמניה עם פקיעת זכויות היוצרים בינואר: מצד אחד, יש מי שמשוכנע שהוצאה כזו נחוצה עבור לימוד מבוקר וביקורתי של התוכן האיום הזה בפרספקטיבה היסטורית, בדיוק כדי לוודא שתוכן כזה לא יחזור.

 

מהצד השני יש מי שחושש ש"מיין קאמפף", גם בגרסתו החדשה, דווקא ישמש את האנטישמים מהימין הקיצוני - כלומר את אותה מטרה שהספר נועד לו מלכתחילה, כבר ב-1925.

  • תגיות: