הצצה נדירה לשרידי יהדות ממלחמת האזרחים: בית הכנסת האחרון בדמשק

למרות העובדה שהוא פתוח במשך שעתיים ביום בלבד, בית הכנסת "אלפרנג'" בסוריה משמש שריד אחרון ליהדות הפורה ומלאת החיים שהייתה שם בעבר. מאז פתיחת מלחמת האזרחים בסוריה כמעט ולא יצאו צילומים מהקהילה הזעירה, וכעת הגיעו התמונות הנדירות

'חראת אל יהוד' - שכונת היהודים: כך נקרא הרחוב שמוביל לבית הכנסת האחרון על אדמת סוריה, בעיר דמשק. מאז פריצתה של המלחמה העקובה מדם בין צבאו של נשיא המדינה בשאר אל-אסד לכוחות המורדים, כמעט ולא יצאו צילומים מהקהילה הקטנה. כעת הגיעו משם צילומים נדירים, המתעדים את שרידיה האחרונים של קהילה שהייתה גדולה ותוססת.

 

למרות העובדה שלא נשארו כמעט יהודים בעיר, בית הכנסת בבירת סוריה, 'אלפרנג'" פתוח ופעיל במשך שעתיים ביום. בתמונות הייחודיות נראים היהודים האחרונים שנשארו בסוריה, כשהם עטופים בטלית ותפילין במהלך תפילת ה"שחרית" בבוקר.

 

את הצילומים העביר ל'חדשות 10' מנדי ספדי, המשמש מומחה לפוליטיקה סורית. משטרו של הנשיא הסורי 'מאפשר חופש פולחן לכל' כלשונו, ולכן מאפשר ליהודי העיר להתפלל בבית הכנסת. אולם בחלקים אחרים במדינה, באזורים בהם שולט ארגון דאע"ש, חל איסור מוחלט על בניית בית כנסת, ובארגון הסוני הרדיקלי קוראים לערוף את ראשם של כל היהודים.

 

  • תגיות: