10tv, 10tv

אימרו איווה לאיווה: המירוץ לנשיאות ארה"ב 2016 עובר לשלב המעשי

באיזו מפלגה צריך פשוט לרשום שם על פתק, ובאיזו מפלגה נערך משחק אסטרטגיה מתוחכם? איך הצליח ברק אובמה לסמן מגמה ב-2008, והאם ברני סנדרס יכול לעשות כמוהו? כל מה שרציתם לדעת לקראת יריית הזינוק לקמפיין הבחירות לנשיאות ארצות הברית, באירוע ה"קוקוסס" באיווה שייערך היום

לרבים מתושבי אייווה, המילה "קוקוסס" נשמעת יותר כמו שם של מחלה, מאשר שמה של שיטת הבחירות שלהם.

 

תושבי אייווה - שלא כמו ניו המפשייר שתצביע בשבוע הבא - לא באמת מעורבים בתהליך הפוליטי. פחות מ-400 אלף, מתוך יותר משלושה מליון תושבים, יטרחו היום (שני) לצאת ולהצביע בבחירות הראשונות של 2016. השיטה מסובכת: לא מדובר ביום בחירות, שהבוחר יכול להגיע במהלכו (מתי שנוח לו) ולהצביע, אלא בשעה ספציפית, שבה מתאספים בוחרים ב"קוקוסס" שמתקיימים בבתי ספר ובמרכזים קהילתיים, ואז לאחר שניסו לשכנע איש את רעהו בוחרים את המועמד שלהם.

 

תעמדו בפינה ותבחרו מועמד

 

אצל הרפובליקנים זה פשוט יותר - כל אחד כותב על פיסת נייר את שם המועמד שבו הוא בוחר, ואחר כך סופרים את הקולות. אצל הדמוקרטים זה הרבה יותר מורכב: המצביעים מתחלקים לקבוצות בהתאם למועמד: בצד אחד של החדר יתקבצו בוחריה של הילרי, בפינה שניה בוחריו של ברני סנדרס ובפינה שלישית בוחריו של מרטין אומלי (המתמודד השלישי במירוץ הדמוקרטי). מצביעים פעם אחת וסופרים את הקולות - מועמד שלא קיבל לפחות 15% מהקולות נושר מהמירוץ ובוחריו מתחלקים בין שני המתמודדים שנותרו. ואז מצביעים שוב.

 

אבל כאן יש הרבה מקום לאסטרטגיה פוליטית. הנה תסריט: אם תומכיו של ברני סנדרס למשל, מזהים באחד הקוקוסים, שיש להם רוב נקודתי מכריע, כדאי להם לשלוח בוחרים לפינת החדר של המועמד חסר הסיכויים (מרטין אומאלי במקרה הזה), כדי לגרום להילרי להגיע שלישית ובכך לפגוע בה קשות בהמשך הדרך.

 

קלינטון. הביאו את הסופה, ויפה שעה אחת קודם
 

קלינטון. הביאו את הסופה, ויפה שעה אחת קודם(רויטרס)

אייווה הזניקה לנשיאות מועמדים לא מוכרים כברק אובמה וג׳ימי קרטר, ומנגד גם את ג'ורג' בוש הבן. אבל ברוב מערכות הבחירות היא נתנה את ברכת הדרך למועמדים שלא צלחו והגיעו אל הבית ברחוב פנסילבניה 1600.

 

הילרי חוששת מאוד מהבחירות באייווה, ולא בגלל פרשת האימיילים המטלטלת שעוד פרק מסעיר בה נחשף בסוף השבוע, אלא בגלל מה שקרה לה במדינה זו ב-2008, היא הגיעה אז שלישית אחרי אובמה שהגיע ראשון, וג׳ון אדוארדס שהגיע שני. ב-2008 הילרי הצליחה להוציא אל ה"קוקוסס" כמעט את כל קהל המצביעים הדמוקרטים המוכרים ולזכות בתמיכתם. לכאורה זהו הישג מרשים, אלא שברק אובמה הביא מצביעים חדשים, כאלה שהיו בכלל מחוץ לתמונת הרדאר של הילרי ומעולם לא השתתפו קודם באותם משאלים.

 

60 אחוזים מן הבוחרים הדמוקרטים באייווה ב-2008 היו מצביעים חדשים, והם הצביעו בשיעור מכריע לברק אובמה והזניקו אותו עד לבית הלבן. השאלה הגדולה הלילה תהיה, האם גם ברני סנדרס יצליח לשחזר את הישג "שישים האחוזים" של אובמה, של מצביעים שמגיעים להצביע בפעם הראשונה. על פי הערכות, סנדרס הקשיש והנרגן, שהפך כאן לכוכב הגדול של הצעירים, יביא הרבה פחות מצביעים חדשים מאובמה (שיעור שינוע סביב 30%), ולכן מעריכים שהקרב בין הילרי לסנדרס יהיה צמוד ביותר.

 

דונלד טראמפ באירוע בחירות במדינת אייווה. מחכה להישג
 

דונלד טראמפ באירוע בחירות במדינת אייווה. מחכה להישג "60 האחוזים"(רויטרס)

גשם, רד כבר גשם

 

בעוד שעל פי הערכות יגיעו הלילה ל"קוקוסים" קצת פחות מרבע מיליון דמוקרטים, אצל הרפובליקנים יגיעו כמחצית מהמספר הזה. גם אצל הרפובליקנים יש מי שמבקש לשחזר את הישג "60 האחוזים" של אובמה. למרבה ההפתעה, זה לא אחר מדונלד טראמפ. מרבית תומכיו של טראמפ מעולם לא הצביעו בעבר, והשאלה הגדולה עבורו היא האם יצליח לגרום להם לא רק להגיע לעצרות הבחירות שלו, אלא גם לצאת בלילה סגרירי וסוער ל"קוקוסס" ולהצביע.

 

ואגב סוער, סערת חורף רצינית מתקרבת בצעדי ענק לאייווה, בדיוק בשעת קיום "הקוקוסס". היא אמורה לפגוע בחלק המערבי של המדינה, אל הבירה דה מוין היא תגיע רק לאחר חצות, ואם זה היה תלוי בהילרי קלינטון אצל הדמוקרטים ואצל טד קרוז הרפובליקני, הם היו עושים הכל כדי שהסופה תקדים להגיע. כי בסופה, כך מעריכים, נוטים לצאת ולהצביע יותר המצביעים "השרופים" והוותיקים (מצביעי הממסד המפלגתי), ופחות "המתלהבים החדשים" מסנדרס וטראמפ.​

  • תגיות: