10tv, 10tv

על שלושה דברים העולם החרדי עומד - וכולם מתפרקים

שיטת הממשל שבמרכזה מרן, שהחברה החרדית סרה למרותו, הולכת ונעלמת לאחר מותם של גדולי הדור • מושג "חברת הלומדים" כבר הרבה פחות רלוונטי בחברה של היום • וחומות הגטו שהחברה החרדית בנתה לעצמה, מתרסקות הודות לאינטרנט ולסמארטפונים • חרדים - ההתפרקות, פרק ב' בסדרת הכתבות

החרדיות כפי שאנו מכירים אותה בהתפרקות. הפלגים הקיצוניים כאילו מפגינים נגד הגיוס - אבל בעצם זועקים על ההתפוררות הפנימית.

 

על שלושה דברים העולם החרדי עומד, ושלושתם מתפרקים מול עיניהם הכלות ומול עינינו. על התורה, כלומר על חברת הלומדים; על המרן, כלומר על שיטת ממשל שבמרכזה מרן שהחברה החרדית סרה למרותו ולמרנותו; ועל חומות הגטו שהחברה החרדית בנתה לעצמה, חומות שהאינטרנט והסמרטפונים מרסקים. יכול להיות שפלא צורת הקיום החרדית בישראל נגמר?

 

>> לכתבות נוספות בסדרה "החרדים - התפרקות"
פרק א': האביב של היוצאים בשאלה

פרק ג': כך מצילה ישראל החילונית את החרדים

פרק ד': הפוליטיקה מחזירה את החרדים למגרש הביתי

יוסי קלאר: כך איבדה ההנהגה את ההגמוניה


"אתה בעצם הכתב לענייני חרדים", אומר אחד המרואיינים, "אני מאחל לך שתתחיל לחפש לך פרנסה, כי לא להרבה זמן תהיה לך פרנסה. עוד מעט ווישט... אני מתכוון לומר שלא יהיו עוד חרדים".

 

אלי אדלר, איש חינוך ופעיל חברתי חרדי, מסביר: "הרב שך היה גאון. דא עקא שלאחר פטירתו התחילו להתפרק דברים ולכן העסק נמצא היום ב... אני לא יודע אם לקרוא לזה התפרקות, אבל יש בהחלט סדקים מאד עמוקים בשיטה שהוא יצר. אני לא אומר התפרקות, אני קורא לזה סדקים".

 

חרדי בחנות סמארטפונים. גם הטכנולוגיה אשמה
 

חרדי בחנות סמארטפונים. גם הטכנולוגיה אשמה(חדשות 10)

תוסיפו להתפרקות את העובדה שהחברה שפעם התגאתה בכך שאין בבני ברק תחנת משטרה, מתמודדת היום במעין עולם הבא שלה עם עולם תחתון ועם אחוזי נשירה ויציאה בשאלה חסרי התקדים. עד כמה רחבה התופעה של עזיבת העולם החרדי?

 

"אני אגיד משפט שלא תאהב לשמוע. אולי אתה כן, אבל אצלנו לא יאהבו", אומר ראש עיריית אלעד, שרוליק פרוש. "כמות הנוער היוצא לא ייספר מרוב... אין בית אשר אין בו מת. כולנו מכירים את תופעת הנייס-גאי, כולנו מכירים את הסמים ואני לא רוצה לרדת עוד יותר, אני בחור חרדי... זה התחיל לחדור. אני יכול להגיד לך שבכל יום ראשון היית צריך להחליף את כל התמרורים בעיר, פשוטו כמשמעו".

 

החרדיות כפי שאנחנו מכירים אותה בהתפרקות - זו הכותרת של הפרק הנוכחי במסגרת הדרמה ההיסטורית של המאבק הפנימי המרכזי בתולדות עם ישראל בעת החדשה: מלחמת מאתיים השנים בין החילוניות והציונות לבין החרדיות.

 

על שלושה דברים העולם החרדי עומד. השבר הראשון הוא בבסיס, בשיטת הממשל החרדית: בשלטון המרנים. בהעדר שלטון רשמי נבנה בחינוך אינטסיבי מעמדו של המנהיג: גדול הדור, המרן, שדעתו דעת תורה שהכל מחונכים לציית לה, בהכל, כן, גם בעניינים שאינם הלכתיים מובהקים. השבר השני הגדול הוא במגדיר החברה החרדית כחברת לומדי תורה. והמאפיין ומקור הכוח השלישי של החברה החרדית היו חומות הגטו, שמנהיגיה בנו לעצמם בהתנדבות וחסמו את ההשפעות מבחוץ.

 

הרכב שמוביל את גופת הרב עובדיה יוסף
 

הרכב שמוביל את גופת הרב עובדיה יוסף(חדשות 10)

רוחות זרות הולמות בתיבת הנוח החרדית, לא רק בדברים הגדולים, גם בקטנות. לא בכדי בעיתונות החרדית הממסדית נהגו לא להזכיר ארגון כמו זק''א. ארגוני ההצלה מאפשרים מוביליות חברתית למי שאינם לומדי תורה מעולים, וממלאים תפקיד של סוכני קירוב לבבות ושבירת מחיצות בין חרדים לחילונים. אפילו אווירת חלק מהחתונות מבעירה את חמתם של הקנאים.

 

אפילו קמפיין הקנאים נגד החרדים המתגייסים לצה"ל, המכונים חרד"קים - משהו בין חיידקים לראשי תיבות חרדים קלי דעת - השיג לעתים תוצאה הפוכה. גם חרדים שמתנגדים לגיוס, סולדים מהקמפיין המכוער. מפה לשם, התפתחה אמפתיה, ומנהיגי ציבור נאלצו לומר מילה טובה למתגייסים החרדים.

 

אבל מי שריסקה יותר מכל את חומות הגטו החרדי היא אויבת איומה במיוחד, מסוכנת יותר מהחילוניות, הציונות וההשכלה: הטכנולוגיה, שהביאה על החרדים את האינטרנט והסמרטפונים. אתה יכול לבנות חומות הכי גבוהות בעולם אבל אם יש לחרדי את הסמארטפון בכיס, כל העולם פתוח לפניו.

 

  • תגיות: