איראן מציגה: "תמונת הניצחון" בכורים, אחרי יישום הסכם הגרעין

בתמונות נדירות שחושפת הערב הטלוויזיה הממלכתית באיראן, נראים שלושת הכורים הגרעיניים הפעילים שנותרו, באראק, נתאנז ופורדו, לאחר חתימת הסכם הגרעין והסרת הסנקציות. אנשי הכור מתפארים בדור החדש והמתקדם של הצנטריפוגות - ובכך שגם יציקת הבטון אל תוך ליבת הכור לא בוצעה באופן מלא

ביום שאחרי הסרת הסנקציות, ולמרות המגבלות בהסכם הגרעין, הטלוויזיה האיראנית מפרסמת הערב (שני) תמונות ראשונות מתוך כורי הגרעין האיראניים - כדי לשדר לעם האיראני שהפעילות בשלושת הכורים, אראק, נתאנז ופורדו, עדיין נמשכת.

 

האיראנים הכניסו את צוות הערוץ הראשון הרשמי לתוך הכורים, כולל לכור בפורדו, שמעולם לא נחשף קודם לכן ושהיווה נקודת מחלוקת בהסכם הגרעין. בדוח ניתן לראות את הצנטריפוגות שעדיין פועלות, גם אחרי חתימת ההסכם. ברקע, תמונות פורטרט של מדעני גרעין שחוסלו.

 

למעשה, מדובר בכתבת יחסי ציבור שנועדה לומר כמה דברים: הכל עובד והכל קיים, גם אם יצקנו בטון לתוך הליבה היא עדיין יכולה להמשיך, וגם אם הכל עדיין בהילוך נמוך יותר.

 

הטלוויזיה האיראנית מציגה: הצצה לתוך כורי הגרעין
 

הטלוויזיה האיראנית מציגה: הצצה לתוך כורי הגרעין(חדשות 10)

שלושת הכורים, עליהם נסוב כל ההסכם, נחשפים בביקור הנדיר שלשום של כתב הטלוויזיה - שרצה להראות כיצד שרדה תוכנית הגרעין למרות לחץ מעצמות המערב.

 

"אמרו לנו להוציא את ליבת הכור ולמלא אותה בבטון", אומר אחד המדענים למראיין "אבל אין זה אומר שכל הכור ימולא בטון. אם יהיו סיבות ונקבל הוראה לבנות ליבה אחרת לכור, נוכל להחזיר את המצב לקדמותו בתוך פחות משנתיים".

 

את הכתב מכניסים פנימה, לתוך האולמות שבהם הצנטריפוגות בהן מועשר האוראניום. האיראנים התחייבו להעשיר ברמה פחותה מ-3.6%, אבל הכתב מספר שלמרות ההסכם, הוא יכול לשמוע את רעש הסרכזות שעובדות כנראה יותר - את קולות העשרת האורניום המוגבר, שאמור לרדת לרמה נמוכה ומועטה.

 

"הרעש הזה, משמעותו שהעשרה בכור בנתאנז עדיין נמשכת", מספר הכתב, בעודו הולך בין הצנטריפוגות הרועשות. המסר של האיראנים הוא - הכורים ממשיכים לפעול כרגיל, וכרגע ההסכם לא עוצר אותם. "איראן תקיים עכשיו את מה שהוסכם, לצד המשך הפעילות הגרעינית שלה, כולל הכרה בינלאומית בתוכנית הגרעין", אומר הכתב, "עכשיו צריך לראות מה יעשה הצד השני".

 

עד כה נמנעו האיראנים מלספר על הכורים, ודאי שלא לצלם אותם או להודות בקיומם של כולם. בנתאנז מספרים האיראנים על הכורים הנוספים באראק ובפורדו, ועל פי הכתבה, והכורים ימשיכו לפעול - והעולם ימשיך לדאוג. אם המערב לא ייתן גז, זהו המסר לעולם - איראן יכולה לחזור ולהאיץ את תוכנית הגרעין שלה.

 

כתב הטלוויזיה האיראנית.
 

כתב הטלוויזיה האיראנית. "נראה מה הצד השני יעשה"(חדשות 10)

  • תגיות: