טורקיה מאשימה את דאע"ש בפיגוע באיסטנבול - האם הפעם היא צודקת?

ראש הממשלה דבאוטולו אמנם הצהיר כי המחבל שביצע את הפיגוע הרצחני היום במרכז התיירות באיסטנבול הוא צעיר המשתייך לדאע"ש, אך בעבר הטורקים כבר מיהרו להפנות אצבע מאשימה לשווא. לפני כשלושה חודשים הם טענו כי דאע"ש עומד מאחורי הפיגוע באנקרה בו נהרגו 95 בני אדם, אך לבסוף התברר כי מדובר במחתרת הכורדית

איום דאע"ש? ראש ממשלת טורקיה, מחמט דבאוטולו, לא הותיר מקום לספק בנוגע לזהותו של המחבל שביצע את פיגוע ההתאבדות היום (שלישי) באיסטנבול, כאשר טען שמדובר בצעיר סורי בן 28 המשתייך לארגון דאע"ש.

 

עם זאת, סוכנויות הידיעות בטורקיה מדווחות הערב כי לאיש שפוצץ עצמו בלב העיר יש גם אזרחות סעודית. ייתכן שבסופו של דבר יתברר כי המדינה האסלאמית עומדת גם מאחורי הפיגוע הנורא הזה, אך רק לפני כשלושה חודשיים כבר מיהרו הטורקים להפנות אצבע מאשימה כלפי הארגון שלא בצדק.

 

ב-10 באוקטובר 2015 פוצצו עצמם שני מחבלים מתאבדים בסמוך לתחנת רכבת מרכזית בבירה אנקרה, בפיגוע קשה שהוביל להריגתם של 95 בני אדם וליותר מ-130 פצועים.

 

המחבל הוא איש דאע
 

המחבל הוא איש דאע"ש? זירת הפיגוע באיסטנבול(רויטרס)

מיד לאחר הפיגוע טען הממשל הטורקי כי דאע"ש עומד מאחורי מתקפת הטרור והמשטרה המקומית אף ביצעה מעצרים של פעילי הארגון. עם זאת, לאחר מכן התגלה כי המחבל ביצע את הפיגוע בשם המחתרת הכורדית. אגב, בסמוך למקום בו בוצע הפיגוע התקיימה צעדה של ארגונים התומכים בסיום הסכסוך בין השלטון הטורקי למיעוט הכורדי במדינה.

 

עוד אפשרות למקור הפיגוע שאירע היום היא הציר סוריה-חיזבאללה, שנמצא בסכסוך עם הטורקים בשל סוגיית המהגרים הסורים בטורקיה והפלת המטוס הרוסי על ידי הצבא הרוסי בסוף חודש נובמבר האחרון.

 

מפגינים נגד המשטרה לאחר הפיגוע באנקרה, באוקטובר האחרון
 

מפגינים נגד המשטרה לאחר הפיגוע באנקרה, באוקטובר האחרון(רויטרס)

  • תגיות: