האם אנחנו בדרך להתפרצות רחבה יותר של שפעת החזירים?

לאחר שאישה בשנות ה-50 לחייה נפטרה מהמחלה, התגלה כי עוד לפחות שש נשים אחרות מאושפזות בבתי החולים השונים בארץ עם תסמיני שפעת החזירים, לפחות שתיים מהן במצב קשה. האם ההיסטריה סביב המחלה מוצדקת והאם היא תהפוך למגפה?

האם שפעת החזירים עומדת להתפרץ בישראל? לאחר שאישה בשנות ה-50 לחייה נפטרה אמש (רביעי) מהמחלה, התגלה כי עוד לפחות שש נשים אחרות מאושפזות בבתי החולים השונים בארץ עם תסמיני המחלה, לפחות שתיים מהן במצב קשה.

 

ההיסטריה סביב המחלה עולה מדרגה, אך אין זה אומר כי המחלה עומדת להתפרץ לכדי מגפה. משרד הבריאות: "שפעת החזירים היא חלק מהשפעת העונתית".

 

ניתן להתחסן ולמנוע את המחלה. שפעת החזירים
 

ניתן להתחסן ולמנוע את המחלה. שפעת החזירים(GettyImages/אימג'בנק)

לפי הערכות, מדינת ישראל לא נמצאת במצב חריג וקשה לחזות במדויק מה יקרה, אך קשה להאמין כי התפרצות המחלה תהיה רחבה כמו שהייתה ברחבי העולם ב-2009, אז התגלה לראשונה תת הזן הנוכחי. כיום, שש שנים אחרי התפרצות המחלה, עברו כמה וכמה גלים של המחלה הזו, כך שחלק מהאוכלוסייה כבר מחוסן ממנה באופן טבעי וחלק אחר קיבל את החיסון למחלה, כך שאם הם ידבקו בה היא תופיע אצלם בצורה קלה יותר.

 

משרד הבריאות הדגיש כי שפעת החזירים מסוג H1N1 היא חלק מהשפעת העונתית, כשהחיסון לשפעת העונתית כולל גם גם את הזן המדובר. בנוסף, המשרד ממליץ להתחסן כבר בסביבות אוקטובר-נובמבר מתוך הנחה כי החורף והשפעת יתקיימו לפחות במשך החודשיים שלאחר מכן. חשוב לציין כי עדיין אפשר להתחסן ואף מומלץ לעשות זאת לאור העובדה שזו הדרך הכי טובה ויעילה למניעת המחלה, כשכמובן יש מספר דרכים אחרות בהן ניתן לנסות ולמנוע את ההדבקה במחלה.

 

  • תגיות: