תרופות העתיד: תקוותה של "ילדת הבועה" שנולדה ללא מערכת חיסונית

כשנולדה עופראן לפני תשעה חודשים, היא נולדה ללא מערכת חיסון בשל פגם גנטי שהתגלה אצלה. בשל כך היא מכונה "ילדת בועה", והחדר היחיד אותו מכירה עופרן הוא חדר הבידוד בבית. כל וירוס, כל חיידק וכל זיהום עלול לסכן את חייה. בפרק השלישי בסדרת הכתבות, אנו מלווים את משפחתה של עופרן הממתינה לפריצת דרך מחקרית שתאפשר לטפל בבעיה הגנטית הנדירה

חדר הבידוד הוא הבית היחידה אותו מכירה עופראן, תינוקת בת תשעה חודשים, שנולדה ללא מערכת חיסונית. עופראן היא מה שמכונה "ילדת בועה", כלומר כזו שכל וירוס או חיידק מסכן את חייה.

 

"כשעופראן נולדה היא נולדה כתינוקת בריאה לגמרי", אומרת מונה עווד, אמה של עופראן, "עד שבגיל ארבעה חודשים התפתח אצלה זיהום בפה שעבר לריאות". מונה מכירה את המחלה היטב, לאחר שלפני כשש שנים איבדה את בתם הגדולה, שסבלה מאותה התסמונת. "כל בנותיי צפויות לסבול מהתסמונת הזו", אומרת עווד, "אלו הגנים שלי ושל בעלי". הסיכוי של אישה כמו מונה ללדת שוב "ילד בועה" הוא אחד לארבעה.

 

>> לכתבות נוספות בסדרה "תרופות העתיד"
פרק 1: האם ניתן להכחיד מחלות כמו הפרקינסון?

פרק 2: האם בקרוב נוכל להביא לעולם ילדים ללא מחלות?

 

עופראן.
 

עופראן. "ילדת בועה" עם תקווה גדולה(חדשות 10)

התקווה: החלפת גנים פגומים בתקינים

אולם, יש תקווה. פריצת דרך מדעית בתחום הגנטיקה עשויה לאפשר בעשורים הקרובים לתקן כל פגם גנטי ולרפא מחלות חשוכות מרפא. זאת באמצעות טכנולוגיה, המכונה קריספר, המאפשרת לחתוך את הקטע הפגום בגנים שלנו ולהחליפו בקטע תקין לגמרי. אם תיושם הטכנולוגיה הזו בעתיד על בני אדם, ניתן יהיה לתקן בעיות כמו יתר לחץ - דם לצד עצירת התפשטות מחלות קשות כמו איידס ואלצהיימר.

 

החשש הגדול הוא שמדובר בחרב פיפיות. מצד אחד טכנולוגיה שיכולה לרפא ולעצור התקדמות של מחלות חשוכות מרפא, אך מצד שני גם יכולה לשלוט בתכונות באופי שלנו, במראה החיצוני ,ואולי אפילו ברמת המשכל. כך או כך, התקווה היא שתינוקות כמו עופרן יוכלו להיוולד בריאים לגמרי, בטוחים, ולא יצטרכו להכיר את מסדרונות בתי החולים.

  • תגיות: