רועי דגו לא לבד: למה צה"ל מקטלג אוטומטית את יוצאי אתיופיה כעולים?

המשפחה שלו כבר 30 שנים בארץ, ובדיבורו אין שמץ של מבטא. אז למה צה"ל שולח את רועי דגו לקורס של עולים חדשים? "לילדים של הורים מברית המועצות לא עושים את זה. צבע העור שלי שונה, אין סיבה אחרת", הוא טוען. דובר צה"ל: "שיבוצו לקורס המדובר נעשה בשוגג"

רועי דגו רצה מאוד להתגייס לקרבי, אבל לא האמין שמסלול המכשולים שצה"ל מעמיד לפניו יהיה קשה יותר מכל גיבוש לסיירת.

 

עם פרופיל 97 ודירוג קב"א גבוה במיוחד, הוא שובץ לגיוס הקרבי של חודש מרץ, אבל לפני כמה ימים גילה שבצה"ל החליטו להקדים את הגיוס שלו ולשלוח אותו לקורס לעולים חדשים, שבו לומדים כיצד להשתלב בחברה הישראלית ולמה צריך לציית לפקודות.


רועי, בן לאב לוחם בצנחנים ואם מורה חיילת, הוא בכלל יליד הארץ, תלמיד טוב ומדריך בתנועת נוער, אבל צבע עורו שחור. "יליד הארץ מברית המועצות לא שולחים לקורסים כאלה", הוא קובל, "זה רק בגלל שצבע העור שלי שונה. אין הסבר אחר". ביום חמישי הוא פרסם פוסט בפייסבוק ועורר סערה, לאחר שפנה שוב ושוב ללשכת הגיוס, אלא ששם נאמר לו שעליו לשלוח הוכחות כי אכן נולד בארץ.

 

רועי דגו. בן לאב לוחם בצנחנים ואם מורה חיילת
 

רועי דגו. בן לאב לוחם בצנחנים ואם מורה חיילת(חדשות 10)

ואכן, מנתונים של חיל החינוך שהגיעו לידינו עולה כי בצה"ל מקטלגים באופן אוטומטי את אלה שמוצאם מאתיופיה, גם אם נולדו והתחנכו בארץ. מתוך 2,150 מתגייסים יוצאי אתיופיה, 1,505 מהם משובצים לקורסי ההכנה הייחודיים, 3 מכל 4.

 

אזרחים ממוצא אתיופי חיים בארץ כבר יותר מ-30 שנה, אבל נדמה שהרשויות לא מצליחות להפנים שצבעם השחור לא מעיד על היותם עולים חדשים מתקשים ומסכנים.

 

מדובר צה"ל נמסר: "קורס 'מולדת' אליו שובץ המלש"ב מיועד לעולים חדשים בעלי נתוני גיוס ומאפיינים ייחודיים ולפיכך שיבוצו לקורס אינו רלוונטי ונעשה בשוגג ואנו מצרים על כך. המלש״ב עתיד להתגייס לתפקיד לחימה בשנת 2017 ובמהלך שבוע הבא יפגש עם גורמי הגיוס בכדי להבהיר את עניינו. ככלל, יוצאי אתיופיה משובצים בצה״ל בכל התפקידים ומתגייסים בשיעורי גיוס גבוהים, שיבוצם נעשה על בסיס מדיניות המבטלת בידול ומאפשרת שילוב מיטבי בשירות משמעותי. הקורס הייעודי ליוצאי אתיופיה המיועדים לתפקידי לחימה אינו קיים עוד בצה״ל ואלו מתגייסים ישירות ליחידות הלוחמות".

 

מהאגודה למען יוצאי אתיופיה נמסר: "האגודה קוראת לעצור את ההתנהלות המבישה של צה"ל ומשרדי הממשלה, הרואים את כל יוצאי אתיופיה כאוכלוסייה חריגה שצריכה מסגרות ייחודיות.

יוצאי אתיופיה הם קהילה מגוונת, בעלי יכולות שונות כמו באוכלוסייה הכללית ואין להכליל ולהכניס לתבנית של 'עולים לנצח' בעלי צרכים מיוחדים לאורך הדורות. יש לציין, כי עולים חדשים יוצאי אתיופיה לא משולבים בתוכניות המיועדות לעולים אחרים, כך שלא רואים את הקהילה ככל העולים.
כל המערכות צריכות להבין, שלכל ילד וכל חייל יש לו יכולות אישיות משלו, והנתונים שלו אינם משתקפים בצבע עורו.
התנהלות החרגה זו, פוגעת בנפשם של צעירים אלה, שבאים עם מוטיבציה לשרת כמו חבריהם, שוברת את רוחם וממקמת אותם בחד ממדיות של המוצא ללא המכלול של יכולות, רצונות ושאיפות כבני אדם. האגודה דורשת לסגור לאלתר את כל המסגרות המפרידות ומחריגות את ילדינו מכלל החברה".

 

  • תגיות: