"אסדה לה ויסטה": כיצד הצליחו ההולנדים לנצח את חברות הגז, והיכן ישראל נכשלה

מגילוי הגז הראשון ועד לימי ההכרעה שבפתחם אנו עומדים כעת – חדשות 10 עם מילון הנבוכים השלם למתווה הגז שמגיע כעת לישורת האחרונה בכנסת. מדוע לא עצרה הרשות להגבלים העסקיים את מונופול תשובה כשיכלה להתערב ב-2010, אילו פקידים ורגולטורים הודחו בדרך וכיצד הצליחו ההולנדים היכן שישראל נכשלה? • "אסדה לה ויסטה", כתבה ראשונה בסדרה

כבר כמעט 5 שנים שבתקשורת מדווחים על המחלוקת סביב עתידן של תשתיות הגז. פוליטיקאים, טייקונים ופעילים חברתיים בוחשים במרקחה שמכילה עוצמה כלכלית בלתי מוגבלת, אותה עשוי מונופול אחד לנצל עבור הפקת רווחים ותו לא.

 

המתווה מורכב והמסורבל ייצר כבר שלוש גרסאות, הביא להדחה של שני פקידים ממשלתיים ואף להתפטרותו של שר כלכלה אחד. למרות זאת, כשמזכירים לרובנו את מתווה הגז, צרכני חדשות כבדים ככל שנהיה, רובנו נחשוב על המלים "תשובה", "נובל אנרג'י" והמילה "מונופול", לרוב מבלי להבין מה עומד מאחוריהן. העמימות שקיימת בנושא היא שמאפשרת לשני הצדדים להשמיע סיסמאות מבלי להסביר באמת את הוויכוח בנוגע למתווה.

 

>> לכתבות נוספות בסדרה "אסדה לה ויסטה"

פרק 2: האם עוד אפשר וצריך לשנות את המתווה?

פרק 3: האם הוויכוח על המתווה הוא בכלל פוליטי?

פרק 4: כך נאבקים החברות והפעילים על דעת הקהל

 

אז זהו, שגז טבעי לא קשור רק לחשבון החשמל הביתי, בוודאי לא לכיריים במטבח - אלא כמעט לכל תחום בחיים שחשמל מאיר ומחמם לסירוגין. מחיר הגז למעשה משפיע ישירות על יוקר המחיה בכיס של כל ישראלי.

 

את הקידוחים הראשונים בישראל ביצעה בכלל המדינה - שלא מצאה דבר והפסיקה לחפש גז ונפט לפני 20 שנה. מאותה נקודה, חולקו רישיונות רק לגורמים פרטיים - לא יותר מ-12 לכל יזם - אלא אם קוראים לכם יצחק תשובה. כן כן, לאורך השנים הצליחה "דלק קידוחים" של תשובה לקבל ממשרד התשתיות 22 רישיונות לחיפושי גז בחינם - עשרה מעבר למותר בחוק - וחוץ מהם רכשה גם שדות מאחרים.

 

יצחק תשובה. קיבל 22 רשיונות לחיפוש גז בחינם
 

יצחק תשובה. קיבל 22 רשיונות לחיפוש גז בחינם(לואיז גרין)

יזמים נוספים כמו נמרודי ודנקנר ניסו גם הם את מזלם בים ונכשלו - עד שתשובה ושותפתו מטקסס, "נובל אנרג'י" נותרו לבד - עם מספר מאגרים מופרז שיהפכו לתגליות ענק כמו "תמר", "לוויתן", "כריש", "תנין", "דולפין" וחיות אחרות.

 

כיצד נוצר המונופול הזה? ב-2007, "דלק" ו"נובל" קונות מחברה קטנטנה בשם "רציו" 85 אחוז מתוך מאגר "לוויתן" - שלימים יתברר כתגלית הגדולה בתולדות המדינה. בהתאם לנהלים, הן חייבות עכשיו לפנות לממונה על ההגבלים כדי לקבל מראש את אישורה - אבל תשובה מסתפק בתעודה שניפק בכלל משרד התשתיות, למרות שהיא לא באמת מכשירה את העסקה מבחינה משפטית.

 

הטלפון אולי לא הגיע לשלומי פריזט, מי ששימש אז כבכיר ברשות ההגבלים, אבל הנה - בפרסום ראשון - דברים שכתבה באותו עניין הממונה בעצמה, רונית קן. במכתב למשרד התשתיות היא מונה את הרישיונות שהצטברו בידי "דלק" - בין היתר, תראו, "רחל" ו"עמית" שהם שמות השדות של "לווייתן". במילים אחרות: הרשות כן ידעה שהמונופול ממשיך להתרחב. קן התריעה מפני "ריכוז רישיונות שעלול להנציח את המצב ולהקשות על הגברת התחרות בתחום" - בפועל, משרדה לא עשה דבר ולא לקח את המאגר מתשובה.

 

אסדת גז ישראלית בים התיכון. רונית קן:
 

אסדת גז ישראלית בים התיכון. רונית קן: "ריכוז רשיונות יקשה על התחרות"(דובר צה"ל)

זמן קצר לאחר מכן הגיעה תגלית הגז הראשונה, הענקית, ששדרגה את הרגלי החיים של ההולנדים - ולא פחות חשוב: את כלכלת המדינה. מדובר במאגר ענק בנפח של 100 טריליון מטר מעוקב - פי שלושה ויותר מ"תמר" ו"לוויתן" ביחד. בהולנד, ניחשתם נכון, זה מתנהל אחרת.

 

אז איך את השליטה שהשיגו ההולנדים על ה"לוויתן" מלפני 60 שנה, ישראל מתקשה לבסס היום מול מונופול דומה של תשובה? ולמה בניגוד למודל בכרונינגן, מתווה הגז שנציג כאן מחר, לא מייצר בשנים הקרובות תחרות משמעותית או פיקוח מחירים? הכול, כנראה, מתחיל ונגמר בשאלה מיהו בעל הבית.

 

מרשות ההגבלים נמסר בתגובה: "מאז ומעולם היתה ברשות ההגבלים תמימות דעים כי היא לבדה לא תוכל להסדיר את משק האנרגיה בישראל. פעולותיה של הרשות, בעבר ובהווה, כוונו לדבר עיקרי אחד: שהממשלה כולה תתכנס לפתרון מערכתי כולל".

 

במסגרת הסדרה אנחנו מציעים לבעלי ההון ולמתנגדי המתווה להגיע לעימות מיוחד, ראש בראש, שאנחנו מבקשים לקיים כאן בחדשות 10 עם תום שידור סדרת הכתבות של מתן חודורוב. אנחנו מקווים שהם יענו להזמנה.

  • תגיות: