תושבי חברון לא אופטימיים: "המצב מחמיר, חסר מנהיג כמו רבין שיעשה שלום"

כ-25 פיגועים בחודש אחד - זה היבול של תושבי חברון, עיר שבדרך כלל מצטרפת באיחור להתקוממויות ולפעולות טרור, אבל הפעם נמצאת שם מהרגע הראשון. ראש העירייה חושב שהאבטלה מדרבנת צעירים לפנות לפיגועים, תושבים סבורים ש"נתניהו טיפש, היה יכול לעשות שלום עם אבו מאזן", אבל השפעת חמאס רק הולכת וגדלה

בבירת הטרור החדשה: בעקבות גל הטרור, יצא היום (שני) צוות חדשות 10 לחברון כדי לנסות ולהבין מדוע הפיגועים האחרונים מתרכזים דווקא באזור הזה - והמחבל בפיגוע בשעות הצהריים בראשון לציון, הצטרף אף הוא לשורת המפגעים שיצאו ממנה.

 

בלשכתו של ראש עיריית חברון, ד"ר דאוד זעאתרה, אומרים לנו היום כי גל הפיגועים האחרון הוא תוצאה של ייאוש ואבטלה בעיר הגדולה ביותר בשטחים. "אחת הסיבות היא האבטלה ההולכת וגוברת. גם חסימת השבילים בעיר העתיקה, שמשתקת את תנועת האזרחים, מגבירה את זעם האזרחים".

 

כשראש העיר נדרש לשאלה "גל טרור או אינתיפאדה" הוא לא מהסס: "הדור הזה מבטא את סירובו להמשיך ולחיות כך".

 

חברון עמדה במוקד בימים האחרונים גם בעקבות ההלוויות החגיגיות שנערכו למחבלים, שגופותיהם הוחזרו לידי משפחותיהם אחרי ביקורת קשה על המהלך בישראל. "ממשלת ישראל טעתה כשהחזיקה בגופות - צריך למסור אותן מיד למשפחותיהן. לשם מה מחזיקים בהן? אני לא רואה סיבה", אמר ראש העיר.

 

תושבים בחברון - העיר הגדולה ביותר בשטחים - חושבים שהגרוע ביותר עוד לפנינו. והם סבורים שההתעוררות שעוברת כעת על השטחים עלולה לצאת מכלל שליטה, אם לא יטפלו בה כעת. "המצב מחמיר בכל יום", אומר ח'אלד אל נחשה, "חווינו את האינתיפאדה השנייה ואירועים כאלה, אני מקווה שהמצב יחזור לקדמותו, אבל אנחנו לא אופטימיים".

 

"אם ילד זורק אבן לא צריך לירות בו", מוסיף אבו אל עז אל ח'רוב, מוכר בחנות ותושב דורא שבמחוז חברון, "אם הוא נושא סכין ואתה לא הורג אותו, זה מעיד על האצילות שלך. הסיבה לכל מה שקורה זו הטפשות של ראש הממשלה הישראלי, שיכול לעשות שלום עם אבו מאזן. חסר מנהיג ישראלי כמו רבין שיעשה שלום. מקור הבעיות בחברון היא נוכחות המתנחלים, נוכחות הסרטן הזה בחברון".

 

בחזרה לראש העיר, תושב חברון ותיק, אנו שואלים אותו את השאלה שרוב התושבים שואלים גם בגדה: האם אתה אופטימי?

 

"אני תמיד רוצה להיות אופטימי, אבל בתור אחראי, כשאני רואה שהצד הישראלי והממשלה הישראלית אינם רציניים כדי להגיע לפתרון קבע כולל עם העם הפלסטיני, זה מעורר פסימיות".

 

עימותים בין פלסטינים לצה
 

עימותים בין פלסטינים לצה"ל בחברון(רויטרס)

באינתיפאדות הקודמות חברון הצטרפה מאוחר, והשאלה היא מה קורה שם עכשיו: חברון זו העיר היחידה שעדיין נשענת על מבנים חמולתיים כמו פעם, וכנראה הילדים לא שומעים שם להורים. חמאס חזק בעיר הזאת, והילדים מצייתים לחמאס. גם שתיקתו של אבו מאזן משפיעה, ומתפרשת ככזו שנותנת להסתה להמשיך.

 

ח'אלד אל-מגרבי, השייח' שנעצר לאחר תחקיר חדשות 10 על ההסתה במסגדים, ממשיך בינתיים בשלו: "אללה יכול למחוק כל זכר של היהודים מכל מקום בכדור הארץ, אבל הוא רוצה שאנחנו נפעל כדי למלא את ההוראה שלו. הדבר הכי חשוב שאפשר לעשות זה לשמור על מסגד אל-אקצא, וכל אחד משומריו יינשא ל-70 בתולות. השהיד מקבל 2".

 

כשחברון מתעוררת, קשה לבלום את הטרור


בצה"ל הציבו ששה גדודים בחברון, אבל ידעו, כמו גם בשב"כ, שכשחברון מתעוררת, קשה לבלום את הטרור בתוכה. כעשרה חברונאים ביצעו עד עכשיו פיגועים בתוך שטח ישראל, וכ-15 נוספים ביצעו פיגועים בשטח העיר. צה"ל, עם 6 גדודים, פורס סדרי כוחות גדולים, אבל כמו שנראה היום בשני הפיגועים, הכנסת השב"חים היא פרצת אבטחה. ההרתעה המשפטית לא עובדת, העונשים נמוכים, וגל הטרור נראה עוד ארוך, ארוך, ארוך.

 

לפרשנות של אור הלר:


  • תגיות: