תושבי מזרח י-ם מתוסכלים: "הכתר סביב השכונות לא יפחית את הפיגועים"

בשכונות הערביות שבמזרח ירושלים כבר החלו לראות בשטח את "מדיניות הכתר הנושם", עם מחסומים רבים ותגבור של כוחות. התושבים הזועמים הזהירו כי הכתר יוביל לתוצאה הפוכה של עלייה במספר הפיגועים: "זה נועד רק כדי לתת מענה לתושבים בצד השני"

ימי הדמים האחרונים בירושלים החלו לתת את אותותיהם במזרח העיר. היום (רביעי) כבר הורגשה היטב מדיניות הכתר הנושם עליה החליט הקבינט המדיני-ביטחוני, במסגרתה הוקמו מחסומים בכניסה לשכונות שתוגברו גם בחיילים נוספים, שוטרים ושוטרי מג"ב. תושבי השכונות הביעו כעס רב על המציאות החדשה וטענו בשיחה עם חדשות 10 - התוצאות עלולות להיות הפוכות מאלה שהממשלה מנסה להשיג.

 

"כל המחסומים פה לא יעזרו", טען מוחמד עמירה מצור באהר. תושב אחר, חסן אלעוטר, הסכים איתו והוסיף: "הכת רק מגביר את הלחץ בין השכונות הערביות לשכונות שלידנו". לדברי ראש המועצה, רמדאן דבש, "אם מישהו מתכוון לבצע את המזימה שלו - הוא יכול להגיע גם בדרך עוקפת. נדמה לי שהמחסומים האלה הם רק כדי לתת תשובה לתושבים בצד השני. להעניש קולקטיבית 40 אלף איש זה לא נכון וזה פשוט לא פתרון".

 

במקביל, מתקבלת במחסום הסמוך דוגמה ממשית למציאות החדשה, כשמצלמת חדשות 10 תיעדה חשוד פלסטיני שמעוכב לחקירה, אחרי שסירב להציג רישיונות לבקשת השוטרים במקום. הם הזעיקו כוח מג"ב והחלו בנוהל מעצר חשוד. לאחר חקירה קצרה בשטח, הוא שוחרר.

 

מעצר החשוד הפלסטיני, היום בצור באהר
 

מעצר החשוד הפלסטיני, היום בצור באהר(חדשות 10)

שוטרים במזרח ירושלים. המתכון להפחתת המתיחות?
 

שוטרים במזרח ירושלים. המתכון להפחתת המתיחות?(Getty Images)

בג'בל מוכבר, ממנו יצאו אתמול המפגעים ביום הדמים הקשה, הורגשה המתיחות עוד יותר. באחת הכניסות הוצב עוד מחסום של לוחמי מג"ב. נהגים המבקשים להיכנס להיכנס לירושלים נבדקים והחיכוך מורגש יותר מתמיד. תושבי השכונה מזהירים בשיחה עם חדשות 10 כי אם לא יימסרו גופות המחבלים ויתקיימו הלוויותיהם - הפרות הסדר והקריאה לעוד פיגועים יימשכו.

 

בסך הכל,  נראה כי הכתר הנושם בשכונות הערביות במזרח ירושלים משיג את מטרותיו לעת עתה - מניעת חיכוך והרתעת מחבלים. אלא שתושבים רבים חזרו על אותה האמירה: בבוא העת, לא יצליחו כתר נושם או סגר למנוע מצעיר פלסטיני לממש את כוונותיו ולבצע פיגוע.

  • תגיות: