10tv, 10tv

בסמטאות שועפט עם הילדים מיידי האבנים: "לעולם לא אתחרט"

מעדיפים ידוי אבנים על לימודים, מקבלים עידוד מההורים וגם לא חוששים ממעצר. הקטינים שמאחורי טרור האבנים נחושים: "לא יעזור גם אם יביאו את כל משמר הגבול". בעוד שבישראל מאיימים בהחרפת הענישה, במזרח ירושלים משוכנעים: "הם הפצצה המתקתקת שתתפוצץ בפני הכובשים"

אי אפשר לטעות באווירה המתוחה במזרח ירושלים בימי החג וחול המועד. אלפי השוטרים שפרושים בנקודות החיכוך בבירה, אינם מצליחים להרגיע את הרוחות והתקריות האלימות נמשכו גם היום. בימים האחרונים העמידו הדרג המדיני וכוחות הביטחון את טרור האבנים במוקד הפעילות המסכלת. המטרה: להרתיע ככל האפשר את הילדים והנערים ממזרח ירושים מליידות אבנים לעבר יהודים.

 

בצהריי היום במחנה הפליטים שועפט, ממנו יצאו רבים מהקטינים שהיו מעורבים ביידוי האבנים באזור הבירה בשבועות האחרונים, לא חוששים גם אחרי שילדים רבים המתגוררים במחנה נעצרו בשבועות האחרונים. "בשבילי, יידוי אבנים במקום הראשון", מספר מונתסר, בן 16, כשהוא נשאל מה נמצא בסדר העדיפויות שלו - ידוי האבנים או לימודיו בבית הספר. כשהוא נשאל אם הוא יודע שאבן יכולה להרוג, הוא עונה: "שתהרוג. אנחנו מיידים אבנים לעבר אויבינו, לא לעבר ערבים או לעבר מוסלמים".

 

לדבריו, הוריו מעודדים אותו להמשיך בדרך הטרור. כמו צעירים אחרים, מונתסר מצהיר כי הוא לא חושש שמא ייעצר. יש עוד רבים, חלקם צעירים ממנו. אבל רק הוא היה מוכן להתראיין למצלמת חדשות 10, ולספר בגאווה על התכנון המוקדם שלפני פעולת יידוי האבנים. לדבריו, מדובר ב"תכנון קבוצתי, כמובן. ידוי אבנים על ידי אדם אחד בלבד לא יועיל. על אנשי המשטרה של האויב".

 

ילדים פלסטינים שנעצרו אחרי שיידור אבנים בשכונת א-טור בירושלים
 

ילדים פלסטינים שנעצרו אחרי שיידור אבנים בשכונת א-טור בירושלים(חטיבת דובר המשטרה)

 

"מיידים אבנים לעבר אויבינו"(רויטרס)

שוטרים במזרח ירושלים, השבוע.
 

שוטרים במזרח ירושלים, השבוע. "לא יעזור"(רויטרס)

השר לביטחון הפנים ארדן ומ
 

השר לביטחון הפנים ארדן ומ"מ המפכ"ל בסיור בירושלים, היום. הענישה תוחמר?(חדשות 10)

בשועפט לא יוצאים נגד תופעת ידוי האבנים ואומרים כי אלפי השוטרים ואנשי מג"ב שפתחו במעצרים נגד הקטינים רק תגביר את התופעה. "לא יעזור להם. גם אם יביאו את כל משמר הגבול - לשווא. נמשיך ליידות אבנים", אומר עלי, צעיר אחר המתגורר במחנה הפליטים, שכבר ישב בכלא הישראלי שלוש שנים, עוד לפני ההצהרות על החמרת הענישה על מיידי אבנים ובקבוקי תבערה. חודש אחרי שחרורו, הוא לא מביע כל הרהור חרטה על מעשיו. "לעולם לא אתחרט", הוא סיפר. "צריכים לעשות פעולות הרבה יותר גדולות מזה. ההורים מעודדים אותי. אנחנו מיידים אבנים כדי לשחרר את פלסטין".

 

בירושלים, שם מורגשת הנוכחות המשטרתית הגבוהה בשל המתיחות מאז ראש השנה, מגבים את הילדים מיידי האבנים. "אין מישהו שאומר לילדים שלו 'לך תזרוק אבנים'. החיילים לא נותנים חצי דקה לילד שיזוז או ידבר. נותנים לו חשק לזרוק אבנים", טען עאלי חדיד, תושב העיר העתיקה. "ילדים קטנים בני 9 ובני 7 מיידים אבנים. הם הפצצה המתקתקת שתתפוצץ בפני הכובשים", הצהיר נאסר קוס, תושב העיר העתיקה.

 

היום סייר השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, בירושלים עם ממלא מקום המפכ"ל, ניצב בנצי סאו, ואמר כי נבחנים צעדי ענישה נוקשים כדי להתמודד עם המהומות בהר הבית ואירועי האלימות בבירה. בין היתר, נבחנת האפשרות להחיל מעצרים מנהליים והרחקה של מתפרעים מהעיר. "הבהרתי שאנחנו ננקוט יד קשה ואפס סובלנות כלפי מפירי הסדר", אמר ארדן וציין כי אלה יימשכו "עד שנשיב את ההרתעה ואת הריבונות לירושלים בירת ישראל, על כל חלקיה".

  • תגיות: