10tv, 10tv

אלפי שכירים במשק לא יודעים: לאן נעלמו כספי הפנסיה?

בוקר אחד גילו עובדי "אקו סנטר" כי הכספים שהפרישו לקרן הפנסיה שלהם מעולם לא הגיעו ליעד. והם לא לבד: אחד מכל אלף שכירים בישראל עלול לגלות ביום פרישתו שחברת הביטוח לא מכירה את שמו ולא פתחה עבורו קרן פנסיה. הכספים אף לא יופיעו בדוחותיה. בכיר לשעבר באוצר: "מדובר פה במחדל חמור"

יום אחד התעוררו בחברת "אקו סנטר" לברי מים וגילו כי כספים שהעבירו למען עובדיהם לקרן הפנסיה נעלמו ללא כל זכר. "כספים שהופרשו לקופות מסודרות במשך שנים לא קיימים, פשוט נעלמו", מתאר דורון זנקו, סמנכ"ל בחברה. "היו לנו שמונה עובדים שנפתחו להם קופות והופרשו כספים והם לא נמצאים בקופות שלהם", מתארת אנה פלדמן, מנהלת חשבונות בחברה. אלא שבדיקת "אנליסט" מראה כי הם ממש לא לבד. על פי ההערכות, אלפי מהשכירים בישראל עשויים למצוא את עצמם ביום הפרישה בלי קרן על שמם ובלי כל חיסכון מההפרשות לאורך השנים.

 

את הפנסיה הנעלמת גילו בחברת ברי המים כשביקשו להתמקח על דמי הניהול. אחרי שפנו לחברה מתחרה, חזרו לחברת "כלל" שאצלה הופקדו הכספים, וגילו כי אין כל קרנות על שם העובדים. "אתה מגלה שאין לך קופה", אומרת ליאור אליטים, מהעובדים שנפגעו. "זה שוק כי אתה יודע שאין לך קופה ואין לך שם כלום. מה עושים עכשיו? אין כלום, הכל באוויר. אתה לא יודע מה תקבל, כמה אתה צריך לקבל".  

  

על פי נתוני האוצר, כעשירית האחוז מקופות הפנסיה לא רשומות על שם אף אדם. לכאורה מדובר בנתון זניח, אולם בשוק של 300 מיליארד שקלים, מדובר ב-300 מיליון שקלים שפשוט הלכו לאיבוד. בזמן הזה, חברות הביטוח לא שולחות לעמית מידע על רווחים או הפסדים בקרן; הוא לא יכול לבחור את מסלול ההשקעה - וגם לא להתמקח על דמי ניהול שאותם, כמובן, גובים כרגיל.

 

המעסיקים מפרישים כספים, העובדים לא יכולים לדעת
 

המעסיקים מפרישים כספים, העובדים לא יכולים לדעת(חדשות 10)

הבעיה היא גם לדעת אילו קרנות מקבלות כספים ומחזיקות אותם בלי כתובת. הנתון הזה מוסתר מהדו"חות של חברות הביטוח. המעסיק, מבחינתו, מפריש כספים לקרן כמו שעון; גם העובד רואה שמנכים לו מהתלוש כל חודש הפרשות לפנסיה. אבל החברות לא מתריעות שהכסף אינו משויך לאיש - וכך אלפי ישראלים אפילו לא יודעים שאין על שמם שום חיסכון.

 

"אין ספק שמדובר פה במחדל חמור", אומר דורון שורר, לשעבר הממונה על שוק ההון במשרד האוצר. "למשעה, יש פה שלושה אשמים, כל אחד בחלקו: המעסיק בכך שהוא ראה בהעברת הכסף סוף דבר ולא דאג לאינטרסים של עובדיו; הבנק שקיבל את הכסף ולא דאג לאינטרס של לקחותיו; וכמובן הממשלה, שלא הפעילה מערכת פיקוח והסדרה קפדניים על מנת לשמור על כספי החוסכים".

 

בטוחים שהכסף יהיה שם כשתפרשו?
 

בטוחים שהכסף יהיה שם כשתפרשו?(GettyImages/אימג'בנק)

כדי להתמודד עם הבעיה, כבר בשנה הבאה אמורים להיכנס נהלים שיאפשרו את הממשק בין חברות הפנסיה ולמעסיקים. "ברגע שאחד הנתונים לא נקלט בצורה הנכונה, יכול להיות מצב שנוצר כסף שלא משויך לעמית באופן ספציפי", מסביר טדי לין, מנכ"ל מיטב ד"ש גמל ופנסיה. "רוב הגופים פועלים בצורה די נמרצת כדי לאתר את הכספים האלה כי זה האינטרס של הגוף המוסדי לנהל קשר שוטף וישיר מול הלקוח. החל מה-1 לינואר 2016, כל המעסיקים, כל המוסדיים, יצטרכו לעבוד תחת מבנה אחיד, ככה שהתופעה הזאת של כספים שהם לא משויכים תהיה שולית לגמרי".

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "על פי הוראות אגף שוק ההון, יש להעביר את כספי הפנסיה לגופים המוסדיים עם דיווח נאות, להפחית טעויות בשיוך הכספים ולשפר את אופן המעקב של המעסיקים אחר ההשקעות. האוצר ממשיך לבצע פעולות אכיפה לגופים המוסדיים ועל מעסיקים על מנת להבטיח שיישמרו זכויות פנסיוניות של עובדים".

 

מ"כלל פיננסים" נמסר: "מבידקה שערכנו עולה שחל עיכוב בטיפול בחלק מחשבונותיהם של עובדי 'אקו סנטר' ואנו מתכוונים להשלים את הטיפול בחשבונות בימים הקרובים. נדגיש כי הכספים נושאים זכויות וערך המתאים לתאריך הבקשה המקורי, לרבות תוספת תקבולים, תשואות וכיצא באלה, כך שזכויותיהם של העמיתים נשמרות באופן מלא".

  • תגיות: