"אנליסט": חברות התחבורה מתקשות בקריאת ה"רב-קו" - ורודפות הלקוחות עד לביהמ"ש

שלוש שנים מאז השקת כרטיס הרב-קו לנסיעה בתחבורה ציבורית התרבו לאחרונה התלונות מצד נוסעים - שמציירים תמונה של "רדיפה" מצד חברות האוטובוסים והרכבת בגלל תקלות. כך, במספר מקרים נוסעים שהשתמשו בקוראים האלקטרוניים ברכבת נקנסו וגורשו מקרונותיה באשמה כי עלו על הקווים שלא ברשות. "הפקח התנהג אליי כאילו תפס את הפושע של חייו"

תלונות רבות שזרמו בחודשים האחרונים למועצה לצרכנות בטענה לתקלות במערכות כרטיסי ה"רב-קו" בתחבורה הציבורית קיבלו הערב (ראשון) חיזוק מצד גורם ברכבת ישראל. במסגרת בדיקת מוסף "אנליסט" הודה הגורם בשכיחות הגבוהה של מקרים בהם נוסעים מגלים כי נחשבים בטעות כמי שלא שילמו: "יש הרבה באגים במערכות האלה".

 

כרטיס הרב-קו הרב-פעמי שהושק לפני שלוש שנים נועד לאפשר שילוב נסיעות באוטובוסים ורכבות תוך הענקת הנחה משמעותית לנוסעים. ואולם, בתקופה האחרונה התברר כי הכרטיס אינו נקרא כראוי בידי הקוראים האלקטרוניים ברכבת, כשפעמים רבות אדם שהטעין את כרטיסו בכסף מזומן ייאלץ להישאר מחוץ לרכבת או אף ייחשד כמי שעלה עליה שלא ברשות.

 

ואולם, מתברר כי לא זאת בלבד שהתקלות אינן מתוקנות אלא שפעמים רבות הן גוררות קנסות שמוטלים על הנוסעים וכוללים תשלומים כפולים ומשולשים. כך למשל, באפריל האחרון נאלץ לשלם קובי כהן על נסיעה 32 שקלים בעבור הנסיעה בקו בצירוף 64 שקלים קנס לאחר שהואשם כי לא שילם. "הפקח הוביל אותי אחר כבוד אל מחוץ לקרון בבושת פנים", הוא סיפר, "הוא התנהג כאילו תפס את הפושע של חייו".

מרכבת ישראל נמסר בתגובה: "לקוחות הרכבת העושים שימוש ב'רב-קו' מקבלים את השירות המוביל בהשוואה לשאר חברות התחבורה הציבורית. הטמעת כל מערכת טכנולוגית מלווה בחבלי לידה, ואנו פועלים לתקן כל תקלה שמתגלה מיד ולשדרג את המערכת בהתאם".

  • תגיות: