"החוק לסתימת פיות" מכעיס את עיתונאי רשות השידור: "זו פגיעה בדמוקרטיה"

כאשר שני שליש ממליאת הכנסת ריקה, ובשעת אמצע הלילה, חתמה הכנסת על תעודת הפטירה של רשות השידור. על הדרך הוכנס לחוק סעיף ההסתייגות של ח"כ אייכלר, שמרתיח מגישים כאריה גולן ואיילה חסון: "חופש העיתונות הוא דבר רציני מדי מכדי שיעבירו אותו בחלטורה באישון לילה"

כך נסגר במדינת ישראל מוסד מיתולוגי בן עשרות שנים, הערוץ הראשון: באישון לילה, בדיון מהיר ושטחי ובזמן שכמעט שני שלישים מחברי הכנסת ישנים שנת ישרים - ברוב של 25 מול 18.

אל החוק לסגירת רשות השידור והקמת שידור ציבורי באביב הקרוב, התווספה ברגע האחרון הסתייגות דרמטית של חבר הכנסת ישראל אייכלר שתאסור על עיתונאי הרשות להביע את דעתם בשידור. לפי לשון החוק, "בשידורי הרשות יש להימנע מחד צדדיות, ממשפט קדום, מהבעת דעה אישית, ממתן ציונים והדבקת תגים, מהעלמת עובדות או מהטעמתן באורח סלקטיבי שלא לפי ערכן החדשותי".

הסעיף הזה - חוששים ברשות השידור - יאפשר לכל ממשלה באשר היא לסנן עיתונאים על פי דעותיהם, והם רואים בו סתימת פיות. "זו פגיעה בדמוקרטיה ובחופש העיתונות", מסביר המגיש אריה גולן, "אני לא מבין איך נבחרים בבית המחוקקים הדמוקרטי של ישראל עשו עבודה כל כך פוגעת בחופש העיתונות". איילה חסון מוסיפה: "חופש הביטוי הוא דבר רציני מדי וכבד מדי מכדי להעביר אותו באיזה סעיף של חלטורה באישון ליל".

 

מנגד, טען שר התקשורת אופיר אקוניס מעל הדוכן: "אין לנו שום כוונה להתערבות פוליטית, ומי שטוען שיש התערבות פוליטית, עושה זאת ממניעים פוליטיים".

 

הפגנת עובדי רשות השידור מול משרד האוצר
 

הפגנת עובדי רשות השידור מול משרד האוצר(חדשות 10)

החוק שעבר אחרי השעה שלוש לפנות בוקר הוא בשורת איוב למאות מעובדי הרשות ולשוחרי השידור הציבורי, ובאותה נשימה בשורה צרכנית למשלמי אגרת רשות השידור, שבוטלה הלילה רטרואקטיבית מתחילת השנה. בין חברי הכנסת שהצביעו בעד סגירת הרשות הנוכחית היה ינון מגל, יושב ראש סיעת הבית היהודי שהגיש בעבר הלא רחוק את מהדורת מבט, ואז השתתף בטקס הסגירה: "כבר כשהייתי שם חשבתי שצריך לסגור את רשות השידור".

 

בסוף מארס הקרוב אמור לרדת המסך על שידורי רשות השידור המיתולוגיים. בין אם גוף השידור החדש ידמה לקודמו ובין אם לא, בשורה התחתונה, בטקס לא חגיגי קבעה הכנסת את מועד פטירתו של מותג ישראלי אהוב. ספק אם טקס הקבורה יהיה מכובד יותר.

 

  • תגיות: