האם אפשר לוותר על אורח חיים בריא – אם יש לנו גנטיקה טובה?

תזונה נכונה, כושר גופני, והימנעות מעישון - תמיד סיפרו לנו שכל אלה יכולים להבטיח פעילות תקינה של הלב עד לגיל מתקדם. אלא שגם לגנטיקה יש השפעה גדולה על פעילות הלב ולעיתים גם הרגלי חיים בריאים לא יכולים למנוע מהתורשה שלנו מלפעול. מה חזק יותר - הגנטיקה או הרגלי החיים? ואיך רפואת העתיד תוכל להתגבר על כל אלה? בפרק הרביעי בסדרה "עם יד על הלב"

עמרי ג'מו, רק בן 29 ובעל עבר של ספורטאי. הוא מעיד שהוא כמעט כל יום עושה ספורט ושומר על תזונה בריאה. לעמרי יש את כל הנתונים להאריך ימים ולא לסבול ממחלות לב - אלא שלפני שנה התברר לו שחייו בסכנה ממשית. "עשיתי בדיקת מאמץ ואחרי 3 דקות על ההליכון הרופא אמר לי שיש לי תסמינים של התקף לב", מסביר עמרי.


מאז ילדותו עמרי סבל מעודף כולסטרול בדם, הבעיה לא טופלה וגרמה עם השנים לשקיעה של הכולסטרול בדופנות העורקים. עם הזמן - העורקים הלכו ונסתמו עד כדי חסימה שגורמת להתקף לב. אחרי בדיקת המאמץ, עמרי נשלח מיד לצנתור שמשיך מיד לניצוח מעקפים.

 

>> לכתבות נוספות בסדרה "עם יד על הלב"
פרק 1: המהפך שעברה רפואת הלב | טור: ישראל בחזית המאבק

פרק 2: המשפחה עם הגן המקולל, ומחדל המכשור להצלת חיים

פרק 3: אם אתם בפריפריה, הסיכוי שלכם להינצל יורד
קחו ללב: המאכלים שטובים ללב שלכם


אחרי הניתוח, נדרש ללב זמן רב עד לחזרה לפעילות סדירה. מאז נותח, עמרי הוא עובר שיקום ארוך - הוא צריך להתרגל עכשיו שוב, יחד עם הלב שלו, לפעולות יום יומיות ופשוטות. "החשיבות של שיקום מהיר אחרי הניתוח לאיכות החיים ואריכותם היא מוכחת מעבר לכל ספק", אומר חורש דור-חיים, פיזיולוג קליני ומנכ"ל מרכז O2.


אז נכון, פעילות גופנית ותזונה נכונה יכולים אולי לשפר כמעט תמיד את מצבו של החולה, אבל כפי שמסביר פרופסור איתן פרידמן - לפעמים גנטיקה רעה גוברת על אורח חיים בריא. "אנחנו צריכים ויכולים לעשות הכל כדי למנוע מחלות, אבל יש מקרים בהם לאדם יש מספר גנים עם פגמים ואז אין מה לעשות בנידון".

 

עמרי ג'ומו, בן 29 שסובל מבעיה גנטית שפוגעת בליבו
 

עמרי ג'ומו, בן 29 שסובל מבעיה גנטית שפוגעת בליבו(חדשות 10)

אמנם הניתוח הצליח ופעילות הלב של עמרי השתפרה אבל זה לא פותר את בעיית הכולסטרול הגבוה שלו - עד כה שום תרופה לא עזרה לו. כעת הוא מטופל בתרופה ניסיונית - בתקווה שהיא תגן על ליבו מחסימות עורקים נוספות בעתיד.


"אחד מכל 500 ילדים ישראלים סובל מבעיה של כולסטרול גבוה בדם והבעיה הגדולה יותר היא שבגלל חוסר מודעות למחלה בגילאים צעירים, ילדים לא מגיעים לטיפול יש חוסר הבנה של הסכנות בקרב הציבור ובקרב הרופאים", טוען ד"ר רונן דורסט מפתח, מפתח תרופה ניסיונית להורדת כולסטרול.


כשמדובר בלב שלנו, אחת הבעיות הגדולות היא העובדה שאנחנו לא תמיד יודעים שיש לנו בעיה. כדי להתגבר על אותם מצבים שבהם אי אפשר לזהות בעיה בלב בבדיקה רגילה, המציאו בשנים הַאַחַרונות את ה-"הולטר", מכשיר אק"ג מיניאטורי. זה אמנם נשמע כמו מדע בדיוני - אבל הוא מוחדר בזריקה ומושתל בגוף שלנו ומדווח על מגוון בעיות.

 

גנטיקה או אורח חיים בריא? מה משפיע לנו יותר על הלב?
 

גנטיקה או אורח חיים בריא? מה משפיע לנו יותר על הלב?(חדשות 10)

במעבדה שלו בטכניון, פרופסור גפשטיין עובד על מה שיכול להיות המהפכה הבאה של רפואת הלב העולמית: שימוש בתאי גזע עובריים כדי לייצר רקמת לב בריאה - שתחליף תאים שנהרסו בזמן התקף לב.


קשה להאמין איזו התקדמות מופלאה יש ברפואת הלב בעולם כולו ובעיקר כאן אצלנו - הרבה טיפולים חדשניים ופורצי דרך מתחילים כאן, במעבדות ישראליות. אז נכון, יש לנו עוד דרך ארוכה בצמצום הפערים בטיפולים במרכז מול הפריפריה, בנגישות של הציבור למכשירים מצילי חיים, אבל אם מקבלי ההחלטות יצעדו בקצב שהרפואה צעדה בו בעשורים האחרונים - נגלה שהיכולת שלנו להתגבר על רוב בעיות הלב, קרובה משציפינו.

 

  • תגיות: