נתוני משרד הבריאות מראים כי הרפואה מתקדמת - ומשאירה את הפריפריה מאחור

בעיר צפת אחוז התמותה ממחלות לב גבוה ב-8% מזה בתל אביב ובירושלים, בעכו ההפרש מגיע כבר ל-30%. פרופסור אודי רענני, מנהל מחלקת ניתוחי הלב בשיבא, פתח מחלקה דומה בבית החולים פורייה בטבריה ומעיד כי במרכז חולה היה מגיע לניתוח בתוך יומיים, כשבצפון ההמתנה יכולה להגיע לשנתיים ויותר. "עם יד על הלב" – הפרק השלישי

פרופסור אודי רענני, מנהל מחלקת ניתוחי לב בבית החולים שיבא, נכנס לאוטו בהוד השרון ומתחיל לנסוע צפונה. הוא עושה את הנסיעה הזאת אחת לשבוע בארבעת החודשים האחרונים כשהיעד שלו הוא בית החולים פורייה בטבריה, שם הקים שם לאחרונה יחידה לניתוחי לב.

 

"כל שנה אנחנו רואים את הסטטיסטיקה של משרד הבריאות שאומרת שבפריפריה התמותה ממחלות לב היא גדולה בהרבה מזו במרכז", מספר מנהל המחלקה. קשה להאמין אבל עד לפני כמה חודשים המקום הכי צפוני בארץ שבו ניתן היה לעבור ניתוח לב היה בית החולים רמב"ם בחיפה.

 

>> לכתבות נוספות בסדרה "עם יד על הלב"

פרק 1: המהפך ברפואת הלב | טור: ישראל בחזית המאבק

פרק 2: המשפחה עם הגן המקולל, מחדל המכשירים להצלת חיים

פרק 4: מה משפיע יותר - הגנטיקה או הרגלי החיים?

קחו ללב: המאכלים שטובים ללב שלכם

 

הנתונים הקשים מראים כי בפריפריה ישנה תמותה מחלות לב הגבוה בבין 8 ל-30 אחוזים מזו במרכז. "אם אני רגיל לנתח חולה בתל השומר שהוא תושב תל אביב, הוא מגיע מיד לרופא המשפחה ומהר מאוד נשלח לניתוח בפריפריה הכל לוקח זמן, לפעמים אני מנתח חולים שמחכים שנתיים", מסביר פרופסור רענני.

 

 

פרופסור אודי רענני שהקים את מחלקת ניתוחי הלב בביה
 

פרופסור אודי רענני שהקים את מחלקת ניתוחי הלב בביה"ח פורייה(חדשות 10)

מחוץ לחדר הניתוח במחלקה החדשה בפורייה נמצא ד"ר ארז קכל, מנהל היחידה לניתוחי לב. ד"ר קכל פגש שם את לאה, שגרה אמנם מול בית החולים, אבל עד לא מזמן טיפלה בלב מרכז הארץ.


התרומה של הקמת היחידה לניתוחי לב בפורייה אינה מסתיימת בחולי הלב, בעצם הקמתה שודרג בית החולים כולו. כשרואים את הפערים בתמותה ממחלות לב בין המרכז לבין הפריפריה מבינים שהשינוי הזה הכרחי, אבל הוא לא יכול להסתיים כאן - כדי להוריד את נתוני התמותה ולתת טיפול שווה לחולי הלב בפריפריה, למערכת הבריאות יש עוד הרבה עבודה.

 

 

ד
 

ד"ר אודי קכל, מנהל המחלקה בבית החולים בטבריה(חדשות 10)

  • תגיות: