"עם יד על הלב": המוות המיותר בצל אי-יישום חוק מכשירי ההחייאה בישראל

מכשירי החייאה עשויים להפריד בין חיים למוות של אנשים הלוקים בלבם, ואולם מתברר כי היעדר אכיפה בישראל מונע את הצבתם וגורם לסכנה לחולים. אחרי שורת מקרי אסון בשנים האחרונות מזהירים כעת מומחים: "לא מתקבל על הדעת שבמקום בו מעל 100 אנשים לא יוצב מכשיר". פרק שני בסדרת הכתבות

לפני שבועות אחדים ניצל ממוות עובד שהתמוטט במפעל, רונן פרידמן, לאחר שמכשיר החייאה שהובא לעזרתו סייע ללבו לחזור לפעום. ואולם, למרות הסיום החיובי לאירוע, במסגרת הפרק השני בסדרת הכתבות "עם היד על הלב" התברר הערב (שני) כי אי-יישום החוק בעניין מכשירי דפיברילטור ברחבי הארץ מהווה סכנה לאנשים רבים אחרים.

 

בשנים האחרונות נאבקת לימור הרשברנד שאיבדה את בתה בר, בת הארבע וחצי, להצבת מכשירי החייאה במרחב הציבורי. "במהלך בוקר אחד של הכנות לנשף פורים בכיתה בר פתאום אמרה שהיא מרגישה לא טוב", שחזרה הרשברנד את האסון, "היא לא הספיקה להגיע לכיסא ועשתה דום לב. התוצאה היא שבר נפטרה".

 

>> לכתבות נוספות בסדרה "עם יד על הלב"

פרק 1: המהפך שעברה רפואת הלב | טור: ישראל בחזית המאבק

פרק 3: אם אתם בפריפריה, הסיכוי שלכם להינצל יורד

פרק 4: מה משפיע יותר - הרגלי החיים או הגנטיקה?

קחו ללב: המאכלים שטובים ללב שלכם

 

מדובר במקרה אחד בשורת מקרי מוות רבים של אנשים צעירים שאירעו בשנים האחרונות לאחר שלא עברו בדיקה מוקדמת או שהו בקרבת מכשירי החייאה. לדברי פרופסור רן קורנובסקי, ראש המערך הקרדיולוגי בבית החולים "בילינסון" שבפתח תקווה, "לא יכול להיות שבמקום הומה אדם שנמצאים בו מעל מאה אנשים בזמן נתון לא יהיה מכשיר החייאה. זה לא מתקבל על הדעת, מדובר בהצלת חיי אדם".

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה: "נכון להיום מוצבים מכשירי החייאה רק בשליש מן המקומות החייבים על פי חוק בהצבתם. בעת הזאת למשרד הכלכלה אין סמכויות אכיפה וענישה ואנו מקווים שעם קבלתן המצב בשטח ישתפר. בשנה האחרונה נעשתה פנייה לכל המחויבים באחזקת המכשיר ונמסר להם הסבר על חובתם".

  • תגיות: