10tv, 10tv

"למה רמי יהושע? כי טוטו"; כך ניסתה לכאורה רגב להעביר מיליונים למשרד פרסום - ללא מכרז

הקלטות שיחות של שרת התרבות עם יועציה הבכירים, שהגיעו לידי חדשות 10, חושפות כיצד פעלו במשרדה מאחורי הקלעים כדי לאשר בחירה במשרד הפרסום יהושע TBWA, ללא כל מכרז, עבור קמפיין בתחום התרבות. זאת, תוך שימוש בנימוקים מתחום הספורט ומתוך מחשבה תחילה אודות האופן שבו ניתן להימנע ממשבר תקשורתי. משרד התרבות והספורט בתגובה: "ההצעה הטובה ביותר לקמפיין הוגשה מטעם הטוטו, באמצעות משרד הפרסום"

  • פורסם ב:
  • 30/08/2015 23:41
  • |
  • עודכן ב:
  • 30/08/2015 23:41
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

תחקיר חדשות 10 חושף הערב (ראשון) כיצד ניסתה לכאורה שרת התרבות והספורט, מירי רגב, לתאם עמדות עם יועציה כדי לתרץ מדוע, בניגוד להמלצות המשפטיות, העבירה מיליוני שקלים לפרסומאי בכיר.


הקמפיין הפרסומי של משרד התרבות והספורט, "לא לדאוגוסט", בראשותה של רגב ובהפקתו של המשרד המוכר יהושע TBWA של רמי יהושע, יצא לדרך בטלוויזיה וברשת האינטרנט לפני שבועות אחדים. מאחוריו, ההצעה לספק להורים, המותשים מהחופש הגדול הבלתי נגמר, למצוא בקלות תעסוקה לילדים שבחופשה: הופעות, פעילויות ואירועי בידור לכל המשפחה.


זאת לא הפעם הראשונה שמשרד פרסום פרטי אחראי לקמפיין ממשלתי, אלא שלשם כך יש לעבור הליך של מכרז דרך לשכת הפרסום הממשלית, לפ"מ, ודרך המשרד הממונה. לא כך הפעם. יותר מ-2.5 מיליון שקלים מכספי הציבור הועברו ישירות למשרד ללא כל מכרז, בלי הליך מסודר ובתהליך מאוד שנוי במחלוקת- בלשון המעטה.

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב:
 

שרת התרבות והספורט מירי רגב: "הטוטו הוא... אה, חלק ממשרד התרבות"(רויטרס)

כך נשמעת שיחת ועידה של אנשי משרד התרבות והספורט, שבה מנסים לכאורה לתאם גרסה שתבהיר מדוע המשרד הממשלתי, בראשותה של מירי רגב, העביר מיליונים לפרסומאי בכיר, ולא פעל כפי שנדרש ופנה למכרז. באותה שיחה דורשת רגב במפורש שלא לציין כי היא זו שדרשה את בחירת המשרד.


בכיר א': "למה בחרנו ברמי יהושע? אנחנו מסבירים שהיה סיעור מוחות של כמה משרדי פרסום, השרה ביקשה..."


רגב: "לא, לא, לא, לא טוב! לא טוב! תשובה רעה, רעה, רעה! למה רמי יהושע? משרד התרבות והספורט, הטוטו הוא חלק ממשרד התרבות, הוא חלק ממדיניות של הפעלת אה... מדיניות של ספורט, משרד התרבות והספורט, הטוטו".


בהקלטות שהגיעו לידי חדשות 10 נשמעת השרה מירי רגב יחד עם יועץ התקשורת שלה, מאיר סויסה, ושני בכירים נוספים במשרד. שיחת הועידה קוימה לאחר שיועצים משפטיים במשרד הביעו מורת רוח מהעברת הכספים לרמי יהושוע ללא מכרז. "זה לא מחזיק מים", כהגדרתם.

 

הקמפיין
 

הקמפיין "לא לדאוגוסט" של משרד התרבות והספורט(פייסבוק משרד התרבות והספורט)

החשש של רגב ואנשיה הוא לא מהיעדר האובייקטיביות של התהליך, אלא מכך שהעברת התקציב ללא מכרז תדלוף לגורם חיצוני, ותעמיד את השרה במצב לא נעים.


בכיר א': "יש כאן בעיה, עשינו דיון משפטי קצר בבוקר, מה שאת אומרת השרה זו היתה האמירה הראשונית שלנו, ואז התברר שזה לא כל כך מחזיק מים מבחינה משפטית. כרגע למשפטנים, תקשיבו עזבו, זה לא נכון מה שאתם אומרים לגבי הטוטו, ואנחנו בשקט יכולנו ללכת ללפ״מ (לשכת הפרסום הממשלתית) ולעשות את זה במהירות, אפילו זה גם פוטנציאל אוטומטית ללכת ללפ״מ. צריך בכל זאת להסביר הסבר נוסף למה הלכנו לרמי יהושע. ההסבר של הטוטו הוא לא מספיק טוב, צריך להוסיף עוד מימד".


בכיר ב': "ולכן אני אומר, לכן אני אומר בפרוטוקול שמופיע בדירקטוריון של הטוטו שזה רמי יהושע, רמי יהושע נבחר על סמך בקשת המשרד להיות עם רמי יהושע ואני אומר שיהיו לא מעט דירקטורים שיוציאו את הפרוטוקול הזה. אנחנו רוצים להיות זהירים אז אנחנו חושבים על זה מראש".


רגב: "אבל רגע, מה זה אנחנו בחרנו, מה, אתם רוצים להגיד לי שרמי יהושע לא עובד בטוטו?"


בכיר ב': "עובד בטוטו, אבל, ב..., ב..., בדירקטוריון הוא אושר על פי בקשת המשרד".


תמונת המצב מסתבכת מול אזני השרה. השאלות המטרידות עולות גם מפי בכירי משרדה, שמחפשים מוצא משפטי ותקשורתי.


בכיר א': "יש לנו פתרון, השרה, אני רק רוצה להציג אותו, הפתרון הוא, הפתרון הזה מקובל גם על המשפטנים כאן, כדי להתמודד גם עם הסוגייה של לפ"מ וגם עם הסוגייה שכביכול אנחנו פנינו לטוטו וביקשנו למנות את רמי יהושע, שזה מופיע בפרוטוקול של הדירקטוריון שלהם. עכשיו הפתרון שלנו הוא כזה: היה סיעור מוחות, השרה ביקשה רעיונות כדי לעשות את הפרויקט הזה, כי זה היה הרעיון שלה והחזון שלה, הטוטו יחד עם משרדים נוספים שזה אספי, ואמיר דן ואחרים, בא עם רעיון, הרעיון שהטוטו בא, הוא בא יחד עם הזכיין שלו, יחד עם רמי יהושע. זה היה הרעיון של הטוטו וכתוצאה מזה הוחלט ללכת עם הטוטו והזכיין שלו כי הם הביאו את הרעיון".


מירי רגב: "טוב, מאה אחוז, מאה אחוז".

 

שרת התרבות, מירי רגב:
 

שרת התרבות, מירי רגב: "כל התהליך אושר על ידי המשפטנים"(חדשות 10)

השרה רגב נשמעת מרוצה מהפיתרון, אלא שכאן מתערב יועץ התקשורת מאיר סוויסה, מוצא פרצות בגרסה ומבקש מקצה שיפורים:


מאיר סוויסה, יועץ התקשורת:"השרה, השרה, זה לא פתור. התשובה הזאת לא פתורה. מי שירצה לחפש אותנו ולטוטו יש מלא שונאים ברוך ה', אה... יוציא את הפרוטוקול הזה וצריך להיות הסבר שהוא לא רק משפטי אלא הוא גם מקצועי וזה מה שחסר".


בכיר א': "לא, לא, יש הסבר מקצועי. הם השיגו קונספט מנצח! אהבנו אותו".


בכיר ב': "אני הייתי בדיון והכל וכל מי שיבחן את זה."


מאיר סוויסה: "מה קדם למה?"


בכיר א': "רגע מאיר, אני מציע לעשות סדר. במבחן המציאות כל העולם הגיע לחדר הישיבות במשרד והציע רעיונות".


מירי רגב: "נכון".


בכיר א': "אם זה מנהל תרבות, אם זה תרבות לישראל, אם זה הטוטו, אם זה תרבות לישראל, אם זה הטוטו, אם זה גוף שנקרא ספורט עממי, לא זוכר את השם שלו, כל אחד הציג רעיון".


מאיר סוויסה: "רגע בסדר, זה ברור רק שאלה, שאלה. שאלה גיא בהקשר הזה, זה היה דורש מכרז או לא דורש מכרז"?


בכיר א': "שניה, תן לי, לא. לשמוע רעיונות לא דורש כלום. הוצגו רעיונות".


מאיר סוויסה: "זה הרעיון".


בכיר א': "שניה, אני איתך, אז תן לי לסיים. הוצגו רעיונות הרעיון של הטוטו, אני מדגיש, הרעיון של הטוטו היה הרעיון המנצח, רמי יהושוע הגיע תחת הטוטו".


מאיר סוויסה: "רגע".


רגב: "או! זה הדבר הכי נכון להגיד, זאת גם האמת".


מאיר סוויסה: "אז אם, אז אם רוצים לסגור פינה, אני חושב צריך לסגור אותה בדיוק במקום הזה".


ושוב השרה מתרצה, אבל סוויסה ממשיך להקשות:


מאיר סוויסה: "ישאלו למה לא ניתנו לעוד משרדים הזדמנות להציע את מרכולתם?"


בכיר א': "כאן באה התשובה של השרה שהטוטו ותרבות ישראל הם זרועות שלנו ואיתם אנחנו מביאים להתייעצויות".


רגב: "בסדר גמור".

רגב בתגובה: "התהליך אושר כהלכה ובוצע כדין"

בסיומה של שיחת הועידה נבחרה הגרסה הבאה: רגב אינה קשורה לעניין, ומי שהביא את יהושע זה בכלל הטוטו. אלא, שבידי חדשות 10 עדויות המצביעות על קשר בלתי אמצעי בין השרה לבין יהושע קודם להחלטה להפקיד בידיו את הסכומים הללו.


שתי שאלות משמעותיות עולות בעקבות השיחה הזאת, שמעניקה הצצה נדירה לאופן שבו מחולקים מיליוני שקלים בחדרים הסגורים, נותרו ללא תשובה: מה הקשר של הטוטו, שעוסק בקידום ספורט, להפנינג תרבות שמקדמת השרה ומדוע התעקשה השרה החברתית להוציא מיליונים מכספי הציבור ללא מכרז מסודר.

 

השרה רגב בתגובה: "כל ההליך מתחילתו ועד סופו אושר על ידי המשפטנים של המשרד ובוצע כדין. נקודה".


ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה: "חלק הארי מתקציב הפרויקט ממומן ממשרד התרבות והספורט וחלקו מהטוטו שתומך בקידום הספורט העממי ותכנית השיווק".


"משרד התרבות והספורט ביקש ממשרדי הפרסום והיח"צ שעובדים עמו בשגרה רעיונות לשיווק הפרויקט. ההצעה שנמצאה הטובה ביותר הייתה הצעתו של הטוטו באמצעות משרד הפרסום רמי יהושע - ולכן הקמפיין נעשה ע"י ספק זה".


"בקשר להקלטות: מדובר בסימולציית תקשורת. היה חשוב להיערך למסיבת העיתונאים ולהבהיר בה כי הכול נעשה כדין לרבות אישורם של הגורמים המקצועיים והיועצים המשפטיים שאישרו את הפרויקט ודאגו להסדרת המימון. אין בסימולציה כדי ללמד על המציאות אלא על שאלות ותהיות שעלולות לעלות מצד כתבים".


מהטוטו נמסר בתגובה: "עלות אירועי הספורט העממי בפרויקט "לא לדאוגוסט" היא 5 מיליון ש"ח מתוך העלות הכוללת בסך כ-15 מיליון שקלים. הטוטו נענה לבקשת משרד התרבות והספורט לממן את הפרסום לפרויקט בסך של עד 2.5 מיליון שקלים".

  • תגיות: