"המורכבות גדולה יותר"; המהפך שעבר עולם הרפואה בטיפול במחלות לב

בזכות המהפכה של השנים האחרונות, הגיל איננו מגבלה לטיפול בבעיות לב. כיצד מתמודדת מערכת הבריאות עם גורם המוות מספר 2 בישראל, האם יש הבדל בין חולה לב במרכז לבין חולה לב בפריפרייה והאם במדינה ערוכים למצב שבו יותר אנשים זקוקים להשתלת לב? כתבה ראשונה בסדרה

בזכות המהפכה של השנים האחרונות הגיל איננו מגבלה לטיפול בבעיות לב ואוכלוסיית בני השמונים ומעלה זוכה להארכת חיים. כיצד מתמודדת מערכת הבריאות עם גורם המוות מספר 2 בישראל, האם יש הבדל בין חולה לב במרכז לבין חולה לב בפריפרייה והאם במדינה ערוכים למצב שבו יותר אנשים זקוקים להשתלת לב?


המערך הקרדיולוגי במרכז הרפואי בילינסון נחשב לאחד המובילים בארץ. 5,000 צנתורים מבוצעים כאן בשנה, כ-20 מידי יום, ובכל שנה מבוצעים כאן כ-1300 ניתוחי לב. המספרים האלה רק הולכים וגדלים בכל שנה. "אנחנו מצליחים להציל היום הרבה יותר מטופלים ויש לנו אמצעי טיפול הרבה יותר משוכללים, אבל אנחנו גם מתמודדים עם מורכבות הרבה יותר גדולה", אומר מנהל המערך הקרדיולוגי פרופסור רן קורנובסקי.

 

>> לכתבות נוספות בסדרה "עם יד על הלב"
טור של פרופ' קורנובסקי: ישראל בחזית המאבק
פרק 2: המשפחה עם הגן המקולל, והחוסר בציוד להצלת חיים

פרק 3: אם אתם בפריפריה, הסיכוי שלכם להינצל יורד
פרק 4: מה משפיע יותר - הרגלי החיים או הגנטיקה?
קחו ללב: המאכלים שטובים ללב שלכם

 

הסיבה למורכבות הזו קשורה לתוחלת החיים. העובדה שהלב צריך לעבוד יותר זמן, מובילה לכך שהוא גם מתבלה. לפני כחודש התמוטטה רותי מאירי, בת 85, בבריכה באחוזת פולג. בבדיקות שנערכו אחרי האירוע התברר שאחד המסתמים שלה גורם לקושי בפעולת הלב. בליבה של רותי הושתל מסתם חדש שהוחדר בצנתור דרך העורק.

 

אשה בדרך לניתוח לב
 

אשה בדרך לניתוח לב(גטיאימג'בנק/GettyImages)

היכולת לטפל במאירי היא אחת המהפכות הגדולות בשנים האחרונות ברפואת הלב, לא רק לדאוג שאנשים יצליחו להגיע לגיל 85, אלא גם לאפשר להם איכות חיים טובה ואפילו עוד הרבה שנים של התעמלות בבריכה.

  • תגיות: