לא רק במשטרה: מינוי המפכ"ל הותיר משקעים בין ארדן לנתניהו

העיכוב המתמשך בהכרזה על המפכ"ל הבא, שהסתיים בבחירה המפתיעה בגל הירש, לווה במחלוקות בין השר לביטחון הפנים לבין ראש הממשלה. תוך כדי התהליך נחשף ארדן לליקויים ולכשלים בתוך הארגון – וגיבש את ההחלטה ללכת על מועמד חיצוני. וינשטיין החל לבדוק מידע בנוגע להירש ויגיש עליו חוות דעת

המינוי של גל הירש למפכ"ל המשטרה הבא גרר אחריו הדים רבים, אך לא רק בתוך הארגון עצמו. תהליך המינוי הארוך, שכלל התלבטות בין שלושה ניצבים מועמדים, הותיר משקעים רבים בין השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, לבין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלא היו תמימי דעים בנוגע לזהותו של השוטר מספר 1.

 

בשבועות הראשונים של תהליך האיתור חיפש ארדן את המועמד המתאים ביותר מתוך המשטרה, מבין שלושת הניצבים המועמדים. ארדן נטה לכיוונו של ניצב בנצי סאו, שגם כיהן כממלא המקום של המפכ"ל, ואף עמד למנותו לתפקיד, אך נתקל בהתנגדות מצד נתניהו. ככל הידוע, ראש הממשלה העדיף לראות בתפקיד דווקא את מפקד המחוז הצפוני, זוהר דביר.

 

המחלוקת בין השניים תקעה את המינוי, ובכל פעם שנראה היה כי הסאגה כבר נמצאת לקראת סיום, היא התארכה עוד ועוד. בטווח הזמן הזה חלה התפנית אצל ארדן, שנחשף לתרבות הארגונית וההתנהלות במשטרה. ארדן הבחין במקרים שלגביהם הוא לא קיבל הסברים ממצים, וראה בתחקיר הרצח במצעד הגאווה בירושלים רשלני. כך, התגבשה אצלו ההחלטה ללכת על מועמד מחוץ לשורות המשטרה.

 

היה קרוב מאוד להתמנות. ניצב בנצי סאו
 

היה קרוב מאוד להתמנות. ניצב בנצי סאו(חטיבת דובר המשטרה)

בנקודה הזו חל עיכוב נוסף, משום שלארדן התברר כי איש איננו ממהר לקחת על עצמו את המועמדות על ראשות המשטרה. הוא פנה לשורה של קציני צבא ואנשי שב"כ, אך רובם לא הסכימו אפילו לשקול את פנייתו. בסופו של דבר הוא הגיע אל הירש, בו ראה ארדן מועמד מלא מוטיבציה. השר התרשם מהתכניות ארוכות הטווח שהציג לו הירש ובסיומה של סאגה ארוכה הכריז על המינוי.

 

מינויו של הירש לא יהפוך רשמי עד שיעבור את אישור ועדת טירקל למינויים בכירים, שתתכנס ביום שלישי. בינתיים, גם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בוחן את המינוי וכבר החל לבדוק סוגים שונים של מידע שהגיעו למשרדו. לפי הערכות, מדובר לא פעם במידע שהועבר מצד גורמים אינטרסנטיים, שייתכן כי מעוניינים לסכל את המינוי. וינשטיין יגבש חוות דעת ויגיש אותה לארדן.

  • תגיות: