10tv, 10tv

נגידת בנק ישראל: "אי-אפשר לשלול שתהיה האטה נוספת במשק"

כשברקע יומיים סוערים בבורסה בארץ ובשווקי העולם, התיישבה קרנית פלוג לראיון נרחב. על השארת הריבית על כנה: "נכון להמתין ולראות לאן הדברים מתפתחים". על משבר הדיור: "מקווה שצעדי הממשלה יניבו תוצאות". מבקרת את הצעת התקציב ("יש מקום להגדיל השקעה בחינוך ובתשתיות") ומדגישה שיתכן שבקרוב יהיה צורך בהעלאת המסים

אחרי יומיים של ירידות חדות בבורסה בתל אביב בעקבות נפילות המדדים בבורסות מסביב לעולם, נסגר יום המסחר החולף בארץ ובמערב בעליות. עדיין לא ברור האם הטלטלה מאחורינו וגם נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, לא ממהרת לומר שהתנודות הקיצוניות חלפו ועברו. בראיון שהעניקה היום (שלישי) לחדשות 10, היא הסבירה החלטתה שלא לשנות את הריבית במשק, ביקרה את הצעת התקציב והתריעה כי יתכן שהעלאת מסים תהיה כורח המציאות בשנים הקרובות.

 

המסחר אתמול בבורסה לניירות ערך ברחוב אחוזת בית בתל אביב התנהל אחרי נפילות שערים חדשות בבורסות אסיה, אך גם תחת המתיחות לקראת הודעתה של פלוג על שיעור הריבית במשק, אותו לבסוף החליטה להשאיר על כנו. "אני חושבת שכשאחנו בעיצומו של מהלך של תנודה מאוד חריפה בשווקים, נכון להמתין ולראות לאן הדברים מתפתחים", הסבירה היום פלוג. "אם המצב יתייצב, אני מקווה שלא נצטרך להשתמש בכלים נוספים. אבל כמו שראינו בבנקים מרכזיים אחרים, מאז המשבר, ניתן ויש לבנקים מרכזיים כלים אחרים נוספים להשתמש בהם אם הנסיבות מצריכות את זה".

 

לדברי הנגידה, "מוקדם להעריך, בהחלט יכול להיות שמדובר בתיקון למחירי המניות לאחר שהן עלו מאוד מהר, גם בסין וגם במקומות אחרים במהלך תקופה ארוכה, ויכול להיות שמדובר בתיקון שבא ביחד עם האטה מסוימת במשק הסיני שמשפיעה בעיקר על מדינות שמייצאות לסין. מצד שני, אי אפשר לשלול שתהיה איזושהי האטה נוספת במשק העולמי ולדבר הזה יכולות להיות השפעות גם עלינו".

 

עוקבים אחרי ירידות השערים ביפן.
 

עוקבים אחרי ירידות השערים ביפן. "יכול להיות שמדובר בתיקון"(רויטרס)

פלוג:
 

פלוג: "מקווה שצעדי הממשלה יביאו לשינוי במחירי הדירות"(רויטרס (ארכיון))

שר האוצר כחלון.
 

שר האוצר כחלון. "צריך להשקיע יותר במנועי צמיחה ולהקטין את הגירעון"(חדשות 10)

לריבית במשק יש השפעה גם על היקף המשכנתאות ולאלה, לצד צעדי הממשלה, יש השפעות על שוק הדיור. בשבועות האחרונים דווח על עלייה חדשה נוספת במחירי הדירות, תוך שהשמאי הממשלתי מתח ביקורת על ההחלטה להעלות את מס הרכישה על דירות להשקעה בטענה שאלה רק הביאו את המשקיעים לרכוש במהירות דירות לפני העלאת המס. "אני מאוד מקווה שהצעדים שנעשים עכשיו - והממשלה שמה מאוד גבוה בסדר העדיפויות שלה את ההגדלה של ההיצע של הדירות - אכן יניבו תפנית", אמרה פלוג. "לגבי המשכנאתות, בהחלט אנחנו רואים עלייה מתמשכת בהיקפי המשכנתאות. זה בהחלט נושא שאנחנו שמים לב אליו. זו הסיבה שהטלנו כל מיני מגבלות על המשכנתאות. ואני יכולה לומר שזה נושא שמעסיק אותנו".

 

על החלטות הממשלה בתחום הדיור, אמרה הנגידה שלעמדתה "מוקדם לשפוט האם הצעדים האלה השפיעו. אני מאוד מקווה שאם הצעדים אכן ייושמו, וזה בעצם המפתח, בסופו של דבר הם יניבו עלייה מתמשכת בכמות הדירות ובסוף נראה גם תפנית במחירים".

 

במהלך הראיון נמנעה פלוג מלמתוח ביקורת על הממשלה, למשל בנוגע לפיטוריה של ראש רשות החשמל, אורית פרקש-הכהן, או בנוגע למתווה הגז. הנגידה גם דחתה את הטענה לפיה היא מתנגדת לתחרות בין הבנקים או כל תחרות בתחום הפיננסי שמנסה להוביל שר האוצר, משה כחלון: "אני חושבת שיש מקום להמשיך ולהגדיל את התחרות בתחומים הפיננסים, אני מתנגדת להליכה בכיוון הזה ללא הצעדים הנחוצים בצד הפיקוחי, וזה אומר הגנה על הצרכן, שיקולים של יציבות. אנחנו בעד להגדיל את התחרות, אנחנו בעד הפעילויות הנוספות האלה, לצד רגולציה".

 

עם זאת, בנושא התקציב הדגישה פלוג את עמדתה כי ההצעה הנוכחית לא תואמת את ציפיותיה בנושא הגירעון וההשקעה ב"מנועי הצמיחה". "אני הייתי רוצה לראות גירעון קצת יותר נמוך מזה שבסוף הוחלט עליו ולטעמי, בהחלט יש מקום להגדיל את ההשקעה במנועי הצמיחה, אם זה בחינוך, השכלה גבוהה, תשתיות", היא ציינה. "אנחנו כבר די הרבה זמן עם גידול מאוד מתון בפריון שמשפיע גם על הצמיחה וגם על השכר, ולכן היה יותר נכון להשקיע באותם מנועי צמיחה שיכולים לתרום לכך שיהיה לנו פריון יותר גבוה". עם זאת, היא הדגישה ש"לאורך הזמן הגרעונות אצלנו גדולים מדי ואם נרצה להימנע מלקצץ את ההוצאה האזרחית, נצטרך להגדיל את ההכנסות".

  • תגיות: