בלעדי: חשיפת הקלטת הלוהטת של שלושת בכירי בנק הפועלים

בשנה האחרונה מסעירה את הבנק הגדול בישראל פרשה קשה ומביכה שכוללת סקס, בגידות וניצול יחסי מרות לכאורה. על פי העדויות וההקלטות, המשולש הרומנטי שנרקם בצמרת הארגון הדרדר לכאורה לעבירות פליליות שנסגרו בתוך הבנק ולא נחקרו על ידי המשטרה בהחלטות שהשפיעו גם על עסקיו של אחד מהמוסדות הגדולים והחזקים בישראל

הרחק מאור הזרקורים מסעירה בשנה האחרונה את בנק הפועלים פרשה קשה ומביכה, שכוללת לכאורה סקס, בגידות, יחסי מרות וניסיונות טיוח. שניים מהמעורבים בפרשה, הם בכירים שניהלו ביחד את תיק האשראי הגדול בארץ ומצאו את עצמם מחוץ לבנק במסגרת הסדרי פרישה.

 

הראשון הוא ראש החטיבה העסקית שמעון גל, שכיהן במקביל כמשנה למנכ"ל. השני הוא סגנו אילן אמיר. גל, כפי שכבר פרסמה העיתונאית שרון שפורר ב-"דה-מרקר", ניהל יחסים אינטימיים עם בכירה אחרת שהייתה כפופה למרותו.

 

הערב (שלישי), נחשפת גרסתו של אמיר עצמו למשולש שהתרקם בצמרת הבנק. הקלטות משיחות שניהל אמיר עם

לקוח הבנק שופכות אור על הפרשה שהשלושה העדיפו שתישאר במחשכים.

 

 

לקוח הבנק: "תגיד לי, מה הייתה המאגיות הזאת, ההשפעה שהייתה לו [לשמעון גל] בעצם עליה, מאיפה היה הכוח שלו?".

אילן אמיר: "היא טוענת שהוא [שמעון גל] איים עליה... אז היא הקליטה אותו... והוא רדף אחריה והיא באה אליו".

לקוח הבנק: "סביר להניח שהיא הקליטה אותו..."

אילן אמיר: "אני אומר לך בעובדות. הקליטה אותו מאיים על בעלה, הקליטה אותו שהוא שיכור ומבקש שהיא תבוא להציל אותו... רץ ערום ברחובות. עכשיו, ההיא [השופטת אפרתי] ראתה את זה ולכן המליצה לקדם אותה בדרגה כי התעללו בה."


שמעון גל, בכיר בבנק הפועלים
 

שמעון גל, בכיר בבנק הפועלים(אוראל כהן, כלכליסט)

לפי עדותו של אמיר, שאינה בהכרח מאומתת, היחסים בין גל לעובדת לא נמשכו בהסכמה. בשלב מסוים היחסים הפכו לניצול יחסי מרות לכאורה וזאת באמצעות הלחץ שהפעיל הבוס, שמעון גל. בשלב מסוים מועברת פנייה בנושא לבנק ישראל, שמורה להקים ועדת בדיקה בראשות השופטת בדימוס דינה אפרתי, שהייתה נשואה בעבר לידידו הטוב של מנכ"ל הפועלים, אדם ששימש באותה עת כיועץ לבנק.

 

בקבוצת "הפועלים" לא מצאו לנכון לעדכן את הציבור על החקירה או על ממצאיה ומכאן גם עולה השאלה האם מדובר בכלל בצוות בדיקה חיצוני? אחרי שהוגשו המסקנות ומבלי שחקירה פלילית החלה, קודמה העובדת שהוטרדה לכאורה בתוך הקבוצה והתמנתה למנכ"לית חברה בת של "ישרכארט" - מקבוצת "הפועלים". גם הנושא הזה נידון בשיחה בין הלקוח לאילן אמיר.

 

 

לקוח הבנק: "מי, אבל, המליץ לקדם אותה?"

אמיר: "השופטת, היא נבהלה"

לקוח הבנק: אה.בכיר בבנק: אתה מבין? הביאו אותה בשביל שהיא תקבור אותה, אבל היא לא יכלה כי העובדות, היא הייתה מספיק חכמה, היא הקליטה ושמרה דברים ואז היא הפילה אותם בפח, אתה מבין?

לקוח הבנק: לפי דעתי קיבלה פיצוי גדול, בוודאי.

בכיר בבנק: גם פיצוי וגם מה שנקרא היה לה פה הסכם קידום וזה, איך אתה יכול לתת קידום למי שפגע בעסקי הבנק? אני טענתי את זה בפני המנכ"ל, שהיא פגעה בעסקי הבנק.

לקוח הבנק: איך היא פגעה בעסקי הבנק?

בכיר בבנק: הקשר שלה עם שמעון פגע בעסקי הבנק, נתתי למנכ"ל דוגמאות

לפי העדות הזו לא מדובר בסתם רכילות, על משולש רומנטי בצמרת הבנק המרכזי בישראל, אלא באירוע שפגע גם בעסקי הקבוצה - ואפילו הונח על שולחן המנכ"ל. אם זה נכון, והמנכ"ל ציון קינן ידע על עבירה פלילית לכאורה, מדוע נבדקה הפרשה בוועדה פנימית - ולא באמצעות המשטרה? בבנק עצמו, מתברר, יש מי שתוהים עד היום.

 

אילן אמיר, בכיר לשעבר בבנק הפועלים
 

אילן אמיר, בכיר לשעבר בבנק הפועלים(מוטי קמחי - the marker)

בכיר בבנק: זה בן אדם שהיה צריך לעבור הסתכלות והיה צריך להוציא אותו מהתפקיד.

לקוח הבנק: אז מה, למה ציון [קינן] שתק? ציון הרי אכפת לו מהבנק, לא?

בכיר בבנק: ציון [קינן] אכפת לו מהבנק? ציון אכפת לו מעצמו.

לקוח הבנק: מה זה נתן לו כל הסיפור הזה? בחייך...

בכיר בבנק: שהוא מעמיד את עצמו ברמת עבריינות הולכת וגוברת, שבסוף תפיל לו את הבית על הראש.

לקוח הבנק: איך אתה יכול להסביר שציון [קינן] נותן לו לעשות את כל הדברים האלה בבנק? לא מעניין אותו?

בכיר בבנק: בחייך, הצחקת אותי. מה, הוא התנהל כמו לוויין אתה חושב? הוא התנהל במצוותו. אחד לאחד

הדברים האלה מתחברים לכך שבנק הפועלים הודיע על עזיבת גל ואמיר, כאילו מדובר בפרישה של מה בכך ולא בתוצאה של פרשת מין חמורה. באמת, זמן קצר אחרי שהחשד בעניינו הושתק, גל כבר המשיך כנראה למשרה הבאה שם מן הסתם לא שמעו את הקולגה הקרוב שלו אילן אמיר, מסביר שמדובר לא רק ביחסים תוך ניצול מרות - אלא לכאורה, גם באיומים ואפילו מרדפים ממש.

 

לקוח הבנק: אני מכיר אותך, אוקי? אני יודע איך אתה נראה, סביר מאוד - לא? - שבחורה יכולה ל... זה. אבל, תגיד לי, הוא [שמעון גל] נראה כמו חמור של בלעם.

בכיר בבנק: הוא איים עליה והיא טוענת שציון [קינן] גיבה אותו ויש לה הוכחות והיא אמרה את זה לשופטת [אפרתי].

לקוח הבנק: מה זה הדבר הזה?

בכיר בבנק: איך אתה נותן גיבוי? למה אתה לא קובע לו ונותן לו בעיטה בתחת, הרי הוא מסבך גם אותך, אבל אם אתה לא עושה את זה, מה זה אומר?

לקוח הבנק: אתה מדבר על בן אדם שבעצם דיכא, השפיל, אני לא יודע כבר מה הוא עשה לה עוד...

בכיר בבנק: איים עליה... עושה עבירה אתית, עושה עבירה על החוק, מפעיל איומים, מפעיל מרות, משתמש במנכ"ל והוא יודע מה הוא עושה, יש לו שיקולים לאדם הזה.

 

אלא ששאלות מטרידות לא עולות כאן רק ביחס לגל, אלא גם לגבי התנהלותה של העובדת הבכירה. מדוע אחרי שעזבה את תפקידה בבנק, וגם שכרה עורך דין לצורך הליך משפטי - היא מיהרה לסכם עם אותה הקבוצה ממש על קידום בחברה הבת? האם מדובר בסוג של "פיצוי", במקום בירור פלילי של האירוע? זו לפחות דעתו של מספר 3 לשעבר ב"פועלים".

 

לקוח הבנק: היא נהנית מכל מה שקורה פה. היא מקבלת כסף, היא עשתה עבירה, לא? כמוהו... כשאני קראתי לה לשיחה ואני אומר לה, 'מה קורה פה?', והיא תפסה עליי תחת במקום לבוא ולהגיד לי 'תשמע, מפעילים עליי מרות' וזה, היא נהנתה מהמצב, היא קודמה, היא פתחה את הרגליים ואחרי זה כשלא מצא חן בעיניה אז היא אמרה שהוא מאיים עליה, והוא איים עליה, זה נכון.


כך מסכמים שני בני השיח, הלקוח העסקי והבכיר לשעבר, את הפרשה שרשמית כבר נגמרה - אבל ממשיכה להדהד, תחת קשר עמוק של שתיקה, במסדרונות המערכת הפיננסית.

 

לקוח הבנק: למה זה היה כדאי לה? ככה שהוא ישפיל אותה, שהוא יעליב אותה, שהוא יתעסק איתה? בחייך, הבן אדם הזה עשה כבר שבעה מדורי גיהנום.

בכיר בבנק: משם היא קודמה למנהלת סקטור. היא הייתה העוזרת האישית שלו.

לקוח הבנק: אז מה גרם לה בעצם ללכת אחרי זה לשופטת ולהגיד לה: 'אני לא יכולה יותר'?

בכיר בבנק: היא רצתה להפסיק את הקשר באיזשהו שלב והוא הטיל עליה מרות. הוא איים, הוא לא הסכים, הוא כל הזמן איים עליה.


אי אפשר לדעת כמובן עד כמה העדות שהוצגה כאן מדויקת, על אף שאמיר ללא ספק מכיר מקרוב את הפרשה. בכל זאת, נדמה שהאופן שבו בנק הפועלים ניהל את האירוע - שיש לו משמעות עסקית ומשפטית - מציב לפחות סימני שאלה מעל לסיסמה ההיא בפרסומת, "להיות ראשון זה מחייב".

 

תגובות:

מבנק ישראל נמסר בתגובה:

לבנק ישראל לא הועברו שום קלטות בנושא וככל שיש ראיות כלשהן לעבירות פליליות לכאורה, יש מקום שמי שמחזיק בהן יעבירן למשטרה.


מבנק הפועלים נמסר בתגובה
הנושא נבדק לפני כשנה, בצורה המקצועית והאובייקטיבית ביותר על ידי שופטת בדימוס ונמצא על ידה כי לא נפל כל פגם בהתנהגות הבנק ומנהליו.
המפקח על הבנקים עודכן בכל פרטי הנושא.

  • תגיות: