10tv, 10tv

מצליחנים, גם בלי בגרות: "כיום בית הספר כבר לא רלוונטי למציאות"

במשך 12 שנים מתייצבים הילדים מדי בוקר בבית הספר, לומדים איך לשבת שקטים בשיעורים ומשננים נוסחאות וטקסטים. בעוד שאלה נותרים לרוב זיכרון עמום ולעיתים טראומתי, דווקא אלה שמצאו את עצמם נפלטים מהמערכת הצליחו בגדול – ומבקשים כעת לערער על הצורך במסגרת של לוח וכיתה: "במקום לעורר סקרנות, מעודדים תחרות וולגרית בין תלמידים" • "האם צריך בית ספר" - פרק 1 בסדרה

  • פורסם ב:
  • 17/08/2015 00:08
  • |
  • עודכן ב:
  • 17/08/2015 01:49
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

בשעה 10:00 מתייצבים בבית ספר תיכון בפתח תקווה 20 יזמים. בין הנוכחים בכיתה ניתן למצוא מנהלי חברות מצליחות, אנשי הייטק שעשו את זה בגדול והגיעו הכי רחוק שאפשר. הושבנו אותם בכיתה, בדיוק כמו לפני 20 שנים, כדי לבדוק מה בדיוק נשאר בראש מכל שנות הלימוד המפרכות, שיעורי הבית, הסיכומים ובחינות הבגרות. הפנים ההמומים, השאלות הנדהמות והממוצע הסופי שעמד, הביטו היטב, על 45, אמרו את הכל.

 

"זה פשוט לא רלוונטי למציאות של היום", קובע בנחרצות המסעדן יואב שוורד, אחד מהנבחנים בכיתה, רגע אחרי שחזור חווית הבגרות. "ברור לכולם שאנחנו לא משתמשים בנוסחאות מתמטיות. אם כולנו לא יודעים מהי גזרה בעברית, אז כנראה לא נורא לדעת את זה ומה שחשוב הוא לשמור על תקינות השפה". אליו מצטרפת יעל ברויטמן, מנכ"לית חברת סטארט אפ, שמבהירה כי "הקשר בין זה לבין מה שאני עושה כיום הוא מקרי בהחלט".

 

>> לפרקים נוספים בסדרה "האם צריך בית ספר"

טור של פרופ' חנן יניב: דמיינו לכם עולם ללא בגרויות

פרק 2: דיוקן המורה כבייביסיטר | טור: מתמטיקה, פסנתר וניכוש עשבים

פרק 3: בלתי מספיק בצמצום פערים | החידות שלא תמצאו בספרי הלימוד

פרק 4: היצירתיות נשארת בילקוט | טור: אילו תכונות נדרשות מהצעירים?


גם אם לא פיתחתם בעצמכם סטארט אפ מצליח או ניהלתם חברה משגשגת, סביר להניח שגם אתם נמנים על הרוב המוחלט שהספיק מזמן לשכוח מהי גזרה בלשון, מה בדיוק עושים עם סינוס וקוסינוס או מה הייתה הבשורה בכתב המגנה כרטה. כל אלה מעלים את השאלה - האם בעידן אינטרנטי, שבו כל המידע נגיש וזמין בלחיצת כפתור, נותר עדיין מקום לבית הספר במתכונתו המסורתית והמיושנת? זאת נבדוק השבוע, בסדרת הכתבות "האם צריך בית ספר".

 

תלמידים שוקדים במבחן בגרות. האם זה המתכון להצלחה בחיים?
 

תלמידים שוקדים במבחן בגרות. האם זה המתכון להצלחה בחיים?(חדשות 10)

"בתוצאה הסופית, התוצרים מבית הספר הם פשוט לא מספיק טובים", מצהיר הסטארטאפיסט המצטיין, דרי שריבמן, שייסד את חברת HOLA. שריבמן, התגשמות החלום הישראלי במודל 2015 וסיפור הצלחה בעולם ההייטק, לא ממש זוכר לטובה את החוויה שלו כנער על ספסל הלימודים: "תלמיד מצטיין? זרקו אותי", הוא מחייך. "בסוף כיתה י' פשוט זרקו אותי, הייתי תלמיד בעיתי. הפרעתי, לא עניין אותי ואהבתי את הרעיון שבמקום להתפקס במה שמשרד החינוך חושב שחשוב, אני בחרתי קורסים בעצמי לפי מה שאני אוהב. פשוט דילגתי על שלב התיכון בחיים".

 

בנט בהשקת רפורמת הקטנת הכיתות. יביא את השינוי?
 

בנט בהשקת רפורמת הקטנת הכיתות. יביא את השינוי?(חדשות 10)

המסקנות החותכות הללו מגיעות לא רק מ"נפגעי" מערכת החינוך, אלא גם מצדם של המומחים. אחד מהם הוא חנן יניב, פרופסור לחינוך, שהבטן שלו מלאה ביקורת על המערכת שאמורה להוביל את הדור הבא להצלחה. "מה שאני זוכר מבית הספר הוא שעמום", מודה יניב, שסולק מלימודים בכיתה י'. "רציתי, באמת שרציתי. רציתי לקרוא ולהיות טוב, נשבעתי לעצמי שאהיה טוב - אבל לא הצלחתי. מבית הספר יצאתי עם אגו בגובה הדשא אחרי קציר".

 

אותו הדבר כבר 200 שנים: "בית הספר מעודד תחרות וולגרית"

ד"ר אמנון כרמון ממכללת בית ברל מנסה להצביע על נקודות החולשה: "במקום לתת לילדים חוויה של למידה, לפתח אצלם סקרנות ולגרום להם להתעניין, בית הספר כיום מחנך ומחזק בצורה וולגרית לתחרות אישית האחד נגד השני. כך לא משפרים הישגים, כך לא עוזרים לחלשים והנזק שנגרם הוא גדול. פה נדרש מאיתנו לשנות דיסקט באופן עמוק".

 

וכאן בדיוק טמונה הבעיה - בתי הספר, כפי שאנו מכירים אותם כיום, נראים אותו הדבר כבר כמעט 200 שנים. אותם המוסדות שקמו לאחר המהפכה התעשייתית כדי לאפשר להורים להשתלב במפעלים שמילאו את העולם, לא ממש הצליחו ליצוק לתוכם תוכן חדש, כזה שנותן לילדים של היום כלים להתמודד עם חייהם הבוגרים בעולם טכנולוגי ועמוס מידע נגיש.

 

בית הספר מלמד את הילדים בעיקר איך לשבת בשקט
 

בית הספר מלמד את הילדים בעיקר איך לשבת בשקט(ערוץ 10)

המכנה המשותף הוא אותו מכנה מדכא - גם המצליחנים מלפני 15 שנים וגם ההורים לילדים שעולים זה עתה לכיתה א' מצפים מבית הספר ללמד את הילדים לשבת בשקט ובאין מפריע במשך שעות. ואולם, אנשי חינוך בולטים בארה"ב ובאירופה מערערים על הצורך בקיומו של בית ספר כמקום פיזי שאליו מגיעים מדי בוקר התלמידים. לטענתם, הצורך במסגרת שמספקת פתרון לילדים כשההורים בעבודה מונע מימוש בסדר גדול משמעותי.

 

סקר מיוחד של חדשות 10, שילווה השבוע את סדרת הכתבות, נעלה את הסיבות בעיני הציבור לכשלים העמוקים במערכת החינוך. 59% מבין המשיבים השיבו כי הבעיה המרכזית היא עודף של תלמידים בכיתה, בעוד 51% הציבעו על מורים שאינם מקצועיים מספיק. 46% מהנסקרים הזכירו את תכנית הלימודים המיושנת. ליקויים נוספים שעלו הם ניהול לא תקין בתי הספר ושכר בלתי מספיק למורים.

  • תגיות: