לא רק סבל קשה: רופאים מזהירים כי הזנת עלאן בכפייה עלולה להסתיים במוות

אחרי שהעציר המנהלי, מוחמד עלאן, הועבר בין בתי חולים בעקבות סירוב רופאים להזינו בכפייה הזהירו במערכת הרפואית מגרימה למותו. "כפייה כזאת יכולה לגרום לזונדה למצוא את דרכה לקנה הנשימה", אמרה נציגה מהמרכז הרפואי "שיבא". הערכה: במקרה של אובדן הכרה עלאן שלא ייחשב עוד כסובל מההליך - יוזן

לקראת הזנה בכפייה אפשרית בבית החולים "ברזילי" של העציר המנהלי, מוחמד עלאן, הזהירו הערב (שני) רופאים כי המהלך עלול אף להוביל למותו של הגבר השובת רעב מזה 53 ימים. זאת, כשברקע מסרב עלאן אף לביצוע בדיקות רפואית בבית החולים.


לפנות בוקר הועבר העציר לבית החולים באשדוד לאחר שבבית החולים "סורוקה" סירב הצוות הרפואי לבצע בו את הליך ההזנה. על פי נציגת המרכז הארצי לסימולציה רפואית "שיבא" שבתל השומר, אורנה דיבון, הסכנה לחיי עלאן נובעת ממצב אפשרי של "אי-ספיקה" כתוצאה מהתנגדותו להליך.


"קיים קושי טכני גדול מאוד להכניס זונדה לאפיו של מטופל שלא משתף פעולה עם הדבר", הסבירה דיבון, "כפייה כזאת יכולה לפצוע את המטופל ברקמות רכות שונות כך שבסופו של דבר הזונדה תמצא את דרכה לקנה הנשימה".

בימים האחרונים חלה הידרדרות במצבו הרפואי של העציר שאינו מחובר למכשור הרפואי לפי שעה אך זוכה להשגחה. על פי הערכות, במידה ויאבד עלאן את הכרתו הזנתו לא תיחשב עוד כחריגה מכללי האתיקה הרפואית, וזאת מאחר והזנה במצב בו אדם אינו סובל לא נחשבת לעינוי.

  • תגיות: