ברקוד: רוצים לרחוץ במזרקה עירונית? תתכוננו לזיהומים ולחיידקים

חיידקי קולי צואתי, רמות כלור גבוהות ומושבות שלמות של בקטריות: בהיעדר פיקוח עירוני או מצד המחוקק, המים במזרקות הרחצה העירוניות הפכו לאחד המקומות הפחות בריאים שאפשר לקחת אליהם את הילדים בקיץ 2015

הימים ימי שרב כבד, הבריכות יקרות, הים עמוס ולא תמיד קרוב - אבל מי שבוחרים לצנן בקיץ את הילדים במזרקות העיורניות החינמיות בוודאי לא ישמח לשמוע עד כמה הן מזוהמות. לעתים, אף ברמה של מי ביוב.


ב-70 אחוזים מהמזרקות שבדקנו מצאנו שלל חיידקים, וביניהם גם קולי צואתי. בישראל של 2015 יש תקן לבריכות, תקן מיוחד להפעלת ג'קוזי אבל בטרנד מזרקות הרחצה העירוניות עדיין לא הספיקו המחוקקים לטפל, ולכן אין פיקוח עירוני או פיקוח מטעם המדינה על איכות המים שהילדים מתפלשים בהם. לכן, כנראה, הם מתפלשים במים עכורים, עם רמות כלור לא תקינות, וחיידקים בחריגות של עד 3000 אחוזים מהמותר.

 

כאשר משקללים את כל תוצאות המעבדה אפשר לדרג את איכות המים במזרקות, והנה הדירוג המלא. במקום הראשון עם המים הכי נקיים, המזרקה של באר שבע. המים שם ראויים לרחצה, אפשר להמשיך להצטנן שם בשרב. במקום השני נמצאת המזרקה של נתניה, שלא נמצאה מזוהמת אבל רמת הכלור בה גבוהה. במקום השלישי - רמת השרון, עם ספירה כללית לא טובה של חיידקים. במקום הרביעי - הוד השרון, מזרקות בתשלום אבל עם מים שנמצאו בבדיקת המעבדה עכורים, עם ספירת חיידקים כללית גבוהה מאוד.

 

במקום החמישי הלא מכובד בכלל נמצאת זכרון יעקב עם מים עכורים ומזוהמים. במקום השישי המפוקפק: נמל תל אביב. מים מזוהמים, עכורים, קולי צואתי, לא ראוים לרחצה. צמודה למזרקה של תל אביב אבל בכל זאת גרועה יותר המזרקה של ראשוון לציון - שם, כאמור, בדיקות המעבדה עם התוצאות הגרועות ביותר.

 

ואסור לשכוח לרגע שהרוחצים במזרקות הם ילדים קטנים - ושהמשמעות הבריאותית של הממצאים היא סיכון לבריאותם.

 

ילד משחק במזרקה באזור ירושלים. עד כמה נקיים המים קרוב לביתכם?
 

ילד משחק במזרקה באזור ירושלים. עד כמה נקיים המים קרוב לביתכם?(רויטרס)

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "הממצאים חמורים. המזרקה תיסגר עד לבדיקה מקיפה של הנושא ותיקון הליקויים. במקביל העירייה תערוך תחקיר לבירור הכשל מול החברה הקבלנית המבצעת במקום אחזקה שוטפת".

 

תגובת נמל תל אביב: "המזרקה במתחם יריד המרזח אינה בריכה או ג'קוזי ולפיכך אין זה נכון לבחון אותה על בסיס פרמטרים אלה. ביום הבדיקה ארעה במזרקה תקלה ועקב כך פעילותה הופסקה ובהתאם תוצאות הבדיקה אינן משקפות את מצב איכות המים של המזרקה. חברת אתרים דורשת מחברת אלי את אהרון בע"מ המתחזקת את המזרקה לבצע בדיקת איכות באופן שוטף ויסודי, למיטב ידיעתנו ולפי הנתונים המצויים בידינו מי המזרקה אינם מהווים מפגע תברואתי לקהל המתרחצים".


תגובת מועצת זכרון יעקב: "חברת ייגל המפעילה והתחזקת מבצעת מדי יום חמישי בדיקות כלליות במערכות לרבות בדיקת איכות המים. לאור הממצאים שנתגלו על ידכם דרשנו מהחברה לבצע עוד היום בדיקה מקיפה ולעדכן אותנו בנתונים ובמידת הצורך לטפל בליקויים".


תגובת עיריית הוד השרון
: "אטרקציית המים ספלאש במתחם שרונים נבנתה בליווי משרד הבריאות ובה חדר מכונות הכולל מתקני טיהור וסינון מים, ואיכות המים מפוקחת על ידי מפעיל מוסמך".


תגובת עיריית נתניה:
התוצאות שהצגתם אינן מייצגות כלל. במזרקה מתבצע פיקוח הדוק ובהתאם לערכים המתקבלים מתבצע באמצעות "בקר חכם" ויסות של הכימיקלים. יתכן שבעת עריכת בדיקתכם פעולת ויסות הכימיקלים טרם הושלמה".


תגובת עיריית רמת השרון: "המזרקות בפארק מטופלות באופן שוטף על ידי חברה מקצועית. במקרה הנ"ל נוצרה סטייה מהתקנים בשל פיצוץ של אחד מהצינורות בחדר המשאבות. העירייה פעלה באופן מידי בשיתוף משרד הבריאות לסגירה מידית של המתקנים. במקביל הוזעקה החברה המתחזקת והועמדה על החומרה שבה רואה העירייה את הנושא. אנשי המקצוע תיקנו את התקלה".


תגובת עיריית באר שבע: "עיריית באר שבע שמחה מאוד ומברכת על הממצאים המצביעים על היותה של המזרקה "סיטי פארק" הנקייה והאיכותית ביותר ביחס לשאר המזרקות בישראל".

  • תגיות: