החוק שיקבע תג מחיר לשבויים? "מחבל אחד תמורת חייל אחד"

לא ישוחררו מחבלים תמורת גופות חיילים, ניתן לשחרר עד 10 אסירים כצעד בונה אמון בתהליך מדיני וחטיפת חייל תביא להחמרת תנאי האסירים - כך קובעת הצעת חוק חדשה שמקדמים לפיד ושלח בתמיכה רחבה בכנסת

שנה אחרי חטיפת גופותיהם של הדר גולדין ואורון שאול על ידי חמאס במהלך "צוק איתן" וכשברקע היעלמותם של אברהם (אברה) מנגיסטו ואזרח ישראלי נוסף ברצועת עזה, נודע הערב (שלישי) כי בכנסת מקדמים בימים אלה הצעת חוק שתקבע לראשונה מהו המחיר שישראל תוכל לשלם בתמורה להחזרתם.

 

הצעת החוק שמקדמים חברי הכנסת יאיר לפיד ועפר שלח מיש עתיד, קובעת רף נוקשה מאוד לעסקאות עתידיות, ולמעשה מקבעת בחקיקה את המסקנות החסויות של ועדת שמגר. ההצעה גובשה ביחד עם חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה - כולם חברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

 

הפגנת משפחות שכולות נגד שחרור מחבלים
 

הפגנת משפחות שכולות נגד שחרור מחבלים(רויטרס (ארכיון))

על פי ההצעה, ישראל לא תשחרר יותר ממחבל אחד תמורת כל חייל שייפול בשבי. בתמורה לגופתו של חייל לא ישוחררו מחבלים חיים. מרגע שארגון אויב יחטוף חייל ישראלי, בתוך 72 שעות יוחמרו תנאי הכליאה של כל אסירי אותו ארגון למינימום המותר.

 

ההצעה גם מתייחסת למהלך שביצע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בממשלתו הקודמת - שחרור של אסירים ביטחוניים מהכלא הישראלי כצעד בונה אמון מול הרשות הפלסטינית על מנת לקדם את התהליך המדיני. אז הוחלט על שחרור מאות מחבלים בארבע פעימות, מהן בוצעו שלוש. במקרה כזה, קובעת ההצעה, ישוחררו לכל היותר עשרה מחבלים כצעד בונה אמון.
 
הצעת החוק הזו כנראה לא תזכה לתמיכת הממשלה, למרות שרוב השרים בוודאות תומכים בה. מסקנות ועדת שמגר הוגשו ערב שחרור שליט ונתניהו הטיל עליהן חסיון כדי למנוע דיון ציבורי במחירים העתידיים שישראל תשלם. היוזמים שלח ולפיד אומרים הערב ש"כיוון שכבר הוכח שראשי ממשלות לא עומדים בלחצים ברגע האמת, אנחנו באים לחשק אותם מראש בחוק - וגם לשדר לאויב שתם עידן העסקאות הא-סימטריות".

  • תגיות: