יועצו של אובמה לחדשות 10: "נפעל עם ישראל כדי לשבש תמיכת איראן בטרור"

סגן היועצת האמריקנית לביטחון לאומי, בן רודס, הבהיר בראיון למהדורה המרכזית כי מטרת ההסכם הייתה למנוע מאיראן נשק גרעיני והתחייב להדק את שיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל. "אנו מבינים את הספקנות והחשש העמוק של ישראל מההסכם הזה, אך הנשיא סבור שהוא טוב", טען רודס, "לנתניהו יש הזכות המלאה להתנגד"

בממשל האמריקני מנסים להרגיע את החששות בישראל בעקבות הסכם הגרעין. הערב (חמישי) הבהיר אחד מיועציו של הנשיא אובמה וסגן היועצת לביטחון לאומי, בן רודס, כי הבית הלבן יהדק את שיתוף הפעולה הביטחוני ויסייע לישראל לשבש את התמיכה האיראנית בטרור ברחבי המזרח התיכון. רודס הוסיף כי ארה"ב "מבינה את הספקנות ואת החשש העמוק של ישראל מההסכם".

 

בראיון לתמר איש שלום במהדורה המרכזית של חדשות 10, הבהיר היועץ האמריקני מה הייתה מטרת ההסכם. לדבריו, "הנחת היסוד המרכזית של הנשיא היא שהאיום הגדול ביותר מצד איראן יהיה האיום הגרעיני. אנחנו לא רוצים שתהיה להם מטריה גרעינית לתמיכתם בטרור ברחבי האזור. לכן, הצבנו סנקציות הקשורות לתכנית הגרעין כדי ללחוץ עליהם להגיע לשולחן המשא ומתן, להשיג את ההסכם הזה ולטפל באיום הגרעיני האיראני".

 

רודס הסביר כי גם ארה"ב "מוטרדת מאוד" מהתרחבות פעולות הטרור של איראן במזרח התיכון, "ולכן אנחנו רוצים לעבוד עם ישראל ועם שותפות נוספות באזור כדי לשבש את התמיכה הזו בטרור. בין המשטר האיראני לבינינו יהיו חילוקי דעות עצומים וסביר להניח שאיראן תמשיך לתמוך בארגונים כמו חיזבאללה ואחרים".

 

נתניהו.
 

נתניהו. "זכותו המלאה להתנגד להסכם הזה"(רויטרס)

נוכח ההתנגדות החריפה בירושלים להסכם, צפוי הממשל בוושינגטון להציע לישראל "חבילת פיצויים" ועל כך אמר רודס: "אנו מבינים את הספקנות הישראלית כלפי איראן ואת החששות העמוקים של הישראלים ביחס לאיומים של איראן. כמובן שקיים בינינו שיתוף פעולה ביטחוני טוב וקרוב. מה שאנחנו יכולים ורוצים לעשות הוא לנהל שיחה על הדרכים להגביר את שיתוף הפעולה הביטחוני. לסכל, למשל, משלוחים של כלי נשק לחיזבאללה, להמשיך לחלוק מודיעין כדי לשבש את התמיכה האיראנית בטרור ועוד".

 

רודס ביטל את הניסיונות של ראש הממשלה נתניהו לסכל את אישור ההסכם בקונגרס והבהיר כי הדבר לא יתממש.

"ראש הממשלה נתניהו מבטא בגלוי את דעותיו כבר חודשים רבים", הוא אמר. "הוא הבהיר שהוא מתנגד להסכם ויש לו זכות מלאה לחשוב כך. הנשיא אובמה חושב שזה הסכם טוב ועם כל הכבוד לקונגרס, הנשיא יטיל וטו על חקיקה שתמנע את יישום ההסכם הזה. אנחנו בטוחים שנשיג לפחות תמיכה מספקת בווטו של הנשיא".

 

למרות ניסיונות ההרגעה, אחד מיועציו הקרובים של נשיא ארה"ב הבהיר כי לא מתוכננת בקרוב פגישה אישית בינו לבין נתניהו: "כרגע לא צפויים ביקורים באזור בעתיד הקרוב. בכל הנוגע לראש הממשלה נתניהו, הנשיא שוחח איתו בטלפון לא מזמן. הוא הבהיר שבכל פעם שבה ראש הממשלה מעוניין לשוחח הוא רק צריך להרים את הטלפון ולהתקשר, וגם אנחנו נוהגים כך. זה יהיה דיאלוג מתמשך. גם אם איננו מסכימים לגבי ההסכם הזה, אני מאמין שנמצא דברים רבים להסכים עליהם במסגרת שיתוף הפעולה הביטחוני".

  • תגיות: