10tv, 10tv

בלעדי • מתאם נתניהו לשבויים איים על משפחת מנגיסטו: "תאשימו את הממשלה ותהיו אחראים לתוצאות"

שעות ספורות לפני הסרת צו איסור הפרסום, הגיע בפעם הראשונה נציג המדינה לפגישה עם משפחת מנגיסטו - ואף העלה את רה"מ לשיחה. כתבתם של אריק וייס, תקווה ממו ונופר משה

  • פורסם ב:
  • 09/07/2015 21:49
  • |
  • עודכן ב:
  • 31/12/2017 19:24
  • |
  • כתבים:
  • אריק וייס

אמש בשעת ערב, שעות ספורות לפני שהוסר צו איסור הפרסום, שברה הממשלה שתיקה בת חודשים ארוכים ושיגרה נציג רשמי לפגישה עם משפחתו של אברהם (אברה) מנגיסטו כדי לספר לה על מה שעל פי החשד עלה בגורל יקירם בחודש ספטמבר האחרון. כתבת חדשות 10, תקווה ממו, נכחה בפגישה וחשפה הערב (חמישי) את המפגש הטעון בין בני המשפחה ואלוף-משנה (מיל') ליאור לוטן, נציג ראש הממשלה לענייני שבויים, בה, זמן קצר אחרי שנותקה השיחה בין המשפחה לראש הממשלה, נשמע לוטן מאיים על המשפחה המודאגת שלא לפרסם את תוכן השיחה. הכתבה המלאה תשודר בשבת ב-20:00 בתוכנית "המגזין".

עקבותיו של מנגיסטו נעלמו לפני קרוב לשנה כאשר ככל הנראה חצה את גדר הגבול, נכנס לרצועת עזה ונפל בידי חמאס. כוחות צה"ל שהוקפצו לארוע לא הצליחו למנוע ממנו את המעשה. מאז נשמר הסיפור תחת מעטה סודיות בצו איסור פרסום, שהוסר הבוקר. אלא שלצד זאת, גם בני המשפחה של מנגיסטו נותרו באפילה. הם ניסו לאורך החודשים הארוכים לקבל מידע על אודות מצבו של יקירם ומי מחזיק, בו אבל נתקלה בחומת שתיקה, מעט מאוד פרטים, וראש ממשלה שעד לרגע זה לא נפגש איתם.

ישראלים בידי חמאס - כתבות נוספות:

אמש הגיע שליחו של נתניהו אגף הרווחה באשקלון, שם נפגש בפעם הראשונה עם בני המשפחה המודאגים. "אני נציגו של ראש הממשלה לנושא נעדרים. באתי בשביל לעדכן, המידע החזק שלנו הוא מהיומיים הראשונים - אנחנו יודעים שהוא נתפס על ידי ארגוני ביטחון של חמאס ומאז אין לנו אות חיים ואין לנו קשר ישיר עם מקומו", סיפר להם לוטן ודרש מהם שלא לתעד את הנאמר בשיחתם: "אני אדם מבוגר ממך, תן לי לסיים ושתהיה פה אווירה נעימה. אם אתם הולכים לנהל פרוטוקולים... תחליטו מה אתם רוצים - לעבוד ביחד או לעשות הצגות וקונצים וכשתחליטו אני אקבל כל דבר בכבוד".

אברהם מנגיסטו
 

אברהם מנגיסטו()

"זה דבר חדש, זה שונה. כל פעם שהיה לו מישהו ביד הוא שם אותו ואמר לו 'זה מה שאני רוצה'", אמר לוטן. "פנינו אליו בהרבה דרכים והפעלנו מנופים. כשקרובי משפחה של בכירים בחמאס, רצו להיכנס לישראל לטיפול רפואי, אמרנו להם: 'לא, תביאו לנו מידע על אברה', וזה לא עבד".

לוטן: "מה שקרה פה עם ראש הממשלה זה חמור מאוד. כל כך חמור שאין לי איך לתאר אותו... ואז הדבר היחיד שראש הממשלה שומע זה שלא החזירו לו את המכתבים? אני לא יודע אם אני רוצה לענות לכם את התשובות"

בני משפחת מנגיסטו, היום. קרוב לשנה חיפשו תשובות
 

בני משפחת מנגיסטו, היום. קרוב לשנה חיפשו תשובות(רויטרס)

"הוא שואל אדוני שהוא פנה באמצעות מכתב הרבה פעמים מזה 8 חודשים, לא הזמנת אותו, לא דיברת איתו. הבן שלי זה הבן שלך, סה"כ הוא אזרח של מדינת ישראל", אומר היילו, האב המודאג, ונתניהו משיב: "עכשיו לצערנו זה התפרסם, זה יקל על החמאס לעלות את המחיר"

לוטן: "אני יש לי עמדה בזה - מה יעזור לישראל, מה יעזור לאברה ומה יעזור לחמאס, אבל תבחרו אתם ותהיו אחראים לתוצאות"

בפעם הראשונה, חשף לוטן בפני בני המשפחה כי בנם מוחזק בשבי חמאס וציין את חריגות העובדה שהארגון לא רק שאינו מדווח על כך, אלא מכחיש זאת. "זה דבר חדש, זה שונה. כל פעם שהיה לו מישהו ביד הוא שם אותו ואמר לו 'זה מה שאני רוצה'. זה היה עם גלעד שליט, זה היה במקרים אחרים", אמר לוטן. "העובדה שהוא מכחיש את זה גורמת לנו במשך כל כך הרבה זמן... ופנינו אליו בהרבה דרכים והפעלנו מנופים. כשאנשים קרובי משפחה של מנהלים בחמאס, בכירים! כשרצו להיכנס לישראל לטיפול רפואי בישראל אמרנו להם: 'לא, תביאו לנו מידע על אברה', וזה לא עבד".

הוא גם תיאר באוזניהם את התיעוד שנמצא בידי כוחות הביטחון מיום היעלמותו של אברהם. "אתה רואה בסרט שיש חומה עם גדר מעליה ואברה מגיע ומנסה לעבור מימין ומשמאל ומימין ומשמאל. בזמן הזה כבר קראו לכוח צבאי שיגיע למרחב. בסוף הוא מוצא נקודה, מטפס והוא מטפס על הקונצרטינה, לוקח לו 5 דקות, שם את התיק למטה", הוא תיאר. "בינתיים מגיעים חיילים וצועקים לו ואפילו יורים באוויר אבל אין להם הוראה להרוג מי שמנסה לצאת מישראל לעזה. גם לא נראה להם שזה מקרה ביטחוני כיוון שהתיק נשאר בצד שלנו, הביאו חבלן משטרה. החבלן עם רובוט ירה בתיק ורק אחרי זה כשראו שאין בו חומר נפץ, ראו ספר תורה, ראו את השם של אברה, ראו שהוא יהודי, הבינו שיש פה יהודי שעבר את הגבול".

אז, מעלה לוטן את ראש הממשלה נתניהו לשיחת טלפון שמהווה את יצירת הקשר הראשון בינו למשפחה. "ראש הממשלה, שומעים אותך כאן, האם והאב והמשפחה, האבא רוצה לשאול אותך שאלה", פונה לוטן לנתניהו. "הוא שואל אדוני שהוא פנה באמצעות מכתב הרבה פעמים מזה 8 חודשים, לא הזמנת אותו, לא דיברת איתו. הבן שלי זה הבן שלך, סה"כ הוא אזרח של מדינת ישראל", אומר היילו, האב המודאג, ונתניהו משיב: "עכשיו לצערנו זה התפרסם, זה יקל על החמאס לעלות את המחיר ואין לנו עניין בנסיבות שונות שחשבנו שאולי להביא לשחרור יותר מוקדם בלי הפרסום אבל זה לא אומר שאני לא מעורב בכל פרט ופרט". המשפחה מודה לו ונתניהו מסכם את המשפחה כשהוא קורה להם: "רק אל תאבדו תקווה".

ליאור לוטן
 

ליאור לוטן(חדשות 10 (ארכיון))

לוטן: "מי שהעמיס על אברה את הסיפור בין העדה האתיופית למדינת ישראל השאיר אותו עוד שנה בעזה, מי שיעמיס על אברה את הסיפור שלו, מה הוא כועס, מה הוא מתוסכל, מה, מה  קשה לו השאיר את אברה עוד שנה בעזה"

"מחאת יוצאי אתיופיה הקשתה על החזרת אברהם"

אלא שאז משתנה הטון. כשלוטן מנתק את השיחה עם ראש הממשלה, הוא תוקף את בני המשפחה וטוען כי ההאשמות שהפנה כלפי נתניהו אביו של אברהם רק יקשו על החזרתו. "אתם יכולים להבין, כן, שהיכולת שלנו להשפיע אחרי השיחה הזאת יותר נמוכה. אתם כמוני תהיו אחראים למעשים שלכם", אומר לוטן. "אנחנו לא חיים בעולם חלומות שאבא אומר לראש ממשלה 'נתתי כמה מכתבים ולא קיבלתי תשובה'. רגע, רגע, רגע, תן לי להסביר, תן לי להסביר את החיים המורכבים, בסדר? לא את החיים בסרט".

אז, הוא גם מזהיר את בני המשפחה מהפניית האצבע המאשימה לעבר הממשלה: "יש לכם שתי אפשרויות: אפשרות אחת להפנות את האצע לחמאס ולהגיד 'אתה מחזיק באברה, אתה אחראי לגורלו, תחזיר לנו אותו ואנחנו רוצים לדעת שהוא חי'. זה אפשרות אחת. יש לכם אפשרות שנייה - להחזיר את האצבע מהחמאס לירושלים ולהגיד 'אתם לא בסדר, נתתם לו לעבור, לא החזרת לנו מכתבים', אתם תבחרו. אני יש לי עמדה בזה - מה יעזור לישראל, מה יעזור לאברה ומה יעזור לחמאס, אבל תבחרו אתם ותהיו אחראים לתוצאות. אני אגיד לכם את זה בצורה הכי קשוחה שיש: מי שהעמיס על אברה את הסיפור בין העדה האתיופית למדינת ישראל השאיר אותו עוד שנה בעזה, מי שיעמיס על אברה את הסיפור שלו, מה הוא כועס, מה הוא מתוסכל, מה, מה  קשה לו השאיר את אברה עוד שנה בעזה".

ראש הממשלה נתניהו. שיחת טלפון קצרה אחרי קרוב לשנה
 

ראש הממשלה נתניהו. שיחת טלפון קצרה אחרי קרוב לשנה(רויטרס (ארכיון))

היילו, אביו של אברהם, משיב: "מדינת ישראל, ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, הוא יילך לחמאס, לממשלת חמאס?", ואחד מאחיו של מנגיסטו מפרש את דברי אביו: "הוא אמר, הוא שאל האם יתנהל משא ומתן עם חמאס ישירות? זה מה שהוא שאל". לוטן מגיב: "אני מתלבט אם לענות כי מה שקרה פה עם ראש הממשלה זה חמור מאוד. כל כך חמור שאין לי איך לתאר אותו... ואז הדבר היחיד שראש הממשלה שומע זה שלא החזירו לו את המכתבים? אני לא יודע אם אני רוצה לענות לכם את התשובות, תלכו למי שאתם רוצים. גם ראש הממשלה הרי בן אדם, מה אתה חושב שהוא יחטוף, יחטוף, יחטוף וזה הדבר הכי חשוב לו בעולם?"

יאלו מנגיסטו, אחד מאחיו של אברהם, מנסה להרגיע את הרוחות. "אנחנו מכבדים אותך, תכבד אותנו ותדבר ברוגע", הוא מבקש מלוטן, שמבהיר לו: "אם לא נהיה ביחד, אנחנו נעשה טעויות והחמאס על טעות יקח ויתרגם אותה לעוד שנה או לעוד מחיר".

מטעמו של אלוף-משנה (מיל') ליאור לוטן נמסר בתגובה: "ליאור לוטן מקיים קשר רציף ושוטף עם משפחת מנגיסטו מזה חודשים. כל המפגשים התנהלו על בסיס של כבוד הדדי, אמון מלא ושותפות במשימה.  אתמול הגיע לוטן לבית המשפחה לקראת הסרת צו איסור הפרסום. בדבריו ניתח לוטן מקרים דומים של נעדרים שבהם התקיים קמפיין ציבורי נרחב והעריך שהקמפיינים הובילו באופן ברור להתארכות המשא ומתן, ו'העלאת המחיר' על ידי חמאס שראה בעצם קיום הקמפיין הישג בעבורו. לוטן התחייב לפני המשפחה שראש הממשלה וכל המערכת מחויבת ותפעל ככל שתידרש להביא לשובו של בנם הביתה"