10tv, 10tv

"אפס בתיירות": מדוע תיירים הפסיקו להגיע לים המלח?

לפחות על הנייר - לישראל יש את כל מה שצריך כדי למשוך תיירים אך המדינה במו ידיה מחבלת ביתרונותיה הטבעיים. הכנרת, טבריה, אילת, ירושלים ובעיקר ים המלח סובלות מהזנחה קשה, תשתיות רעועות וצפיפות קשה שלא מאפשרת להביא לכאן תיירים. הפרק השלישי במסע לים התיכון

עזבו לרגע את העובדה שבמשך עשרות שנים לא נבנה מלון גדול ואיכותי בים המלח, דלגו לרגע על איכות המלונות הקיימים והתעלמו מהמחירים הגבוהים להחריד שנדרשים מתיירים ומאיתנו לשלם במקום הנמוך בעולם.

 

מול היופי הנדיר, מול עוצמת הטבע ב'ים המוות', גם אם תצליחו לעצום עיניים מול כל הבעיות של המלונות - אדישים לא תצליחו להישאר אם תראו את ההזנחה הפושעת של הסביבה. לכלוך, צינורות חשופים, מדרגות שבורות, שלטים מוזנחים ומדכאים וזו רק ההתחלה.

 

> לכתבות נוספות בסדרה "אפס בתיירות"

פרק 1: הארץ המובטחת הולכת ומשתרכת מאחור

פרק 2: כמה פקידים צריך כדי לבנות מלון אחד?
פרק 4: הצד האטרקטיבי של מדינת תל אביב

פרק 5: איך אפשר בכל זאת להפוך למעצמה

 

האם זה הגיוני שבחוף המרכזי בים המלח, והחינמי היחיד באזור, אין שירותים ציבוריים? כי בישראל זה המצב. והמצב הזה דוחק במעט הנופשים שבאים לשם לרוץ לקניון הדלוח הקרוב כדי לחפש תא שירותים במרחק עשרות מטרים ממקום הרחצה.

 

"כולם רצים לקניון ונכנסים רטובים וזה עושה בלגאן גדול כאן, זה נורא", מספר בעל חנות בקניון. "אין מקלחות, אין שירותים, אין שום דבר. אנשים באים להעביר פה כמה ימים בחוף ואין להם איך לעשות את זה בצורה נורמלית".

 

ים המלח. ריק מתיירים, ריק מנופשים
 

ים המלח. ריק מתיירים, ריק מנופשים(shutterstock)

רק בישראל, כן, רק בישראל - פלא עולם כמו ים המלח לא הופך לפנינת תיירות. למוקד משיכה עולמי. "מדינת ישראל עם אוצרותיה הייתה צריכה להיות באחת הנקודות המובילות בעולם כאתר תיירות. ים המלח לדוגמא - זה האוורסט ההפוך. אין ילד בעולם שלא יודע או לא למד מהו המקום הנמוך ביותר בעולם", הסביר מומחה לתיירות.

 

"את מה שנפאל, העולם השלישי, הצליחה לתרגם לביקורים באוורסט - לא הצליחה מדינת ישראל לתרגם לצריכה של המקום הנמוך ביותר בעולם".

 

כששטים בסירה ומביטים אל טבריה מתוך הכנרת, היא נראית מרחוק כמו עיר ציורית על אגם באיטליה או כמו כפר אותנטי במפרצים הקסומים של כרתים. אך בישראל - טבריה, העיר של ים הגליל עליו הלך ישו לא הפכה למוקד עולמי לתיירות נוצרית. "טבריה הייתה ידועה כמרכז התיירות של מדינת ישראל. מדוע היא נהפכה לעיר של דממה?", תוהה אברהם אמסלם, מלונאי ותיק בעיר. "יש כאן יותר אשפה מאנשים".

 

טיול קצר לאירופה מראה תמונה מעודדת במיוחד לתיירים שבוחרים לבלות את חופשתם ביוון, אך מדכאת במיוחד אם משווים את המצב שם למצב בישראל.

 

במקום להפוך לענקית תיירות - נותרה מוזנחת ומדכאת
 

במקום להפוך לענקית תיירות - נותרה מוזנחת ומדכאת(מועצה אזורית מגילות ים המלח)

ממשלת יוון נתנה במהלך העשור האחרון תמריצים גדולים למלונאים על מנת שישקיעו, ישפצו ויחדשו את מלונותיהם עבור תיירים מכל העולם - וכך בדיוק קרה. אך בישראל? ההפך הוא הנכון.

 

מבלי להיכנס לוויכוח התיאולוגי, עניין הכשרות בבתי המלון הוא הוצאה כספית עצומה שהמתחרים בחו"ל, עובדתית - פטורים ממנה. אצלנו התיירים משלמים עליה דרך עלויות הלינה האדירות במלונות.

 

תגובת המועצה האזורית תמר: "בשטחנו כארבעה חופי רחצה ציבוריים: חוף עין גדי שנסגר בעקבות בעיית הבולענים ושלושה אחרים שנמצאים בימים אלה בשיפוצים. לפני מספר חודשים הסתיימו העבודות בחלק הראשון של טיילת חדשה ואנו בשיאן של העבודות לסיום קטע הטיילת לאורך החופים".

  • תגיות: