דגן לחדשות 10: "נתניהו ירד מהתקיפה באיראן בגלל גיוס המילואים"

בראיון שהעניק לגיל תמרי בשולי הכנס של "ג'ורזלם פוסט" בניו יורק, חשף דגן פרטים מהישיבה בה החליט ראש הממשלה, לדבריו, להוריד מהפרק את האפשרות של תקיפת מתקני הגרעין באיראן. "הסברנו לו שהאויב יבחין בכוננות הגבוהה, זה עלול היה ליצור כדור שלג", הסביר דגן. על הירי מעזה: "עימות נוסף – עניין של זמן" • במקביל, בבית הלבן היו המומים משריקות הבוז לשר האוצר האמריקני

האם האופציה של תקיפה צבאית ישראלית את מתקני הגרעין של איראן ירדה מהפרק? לטענתו של ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, התשובה חיובית. בראיון ששודר הערב (ראשון) במהדורה המרכזית של חדשות 10, שחזר דגן את הישיבה שבה, לדבריו, קיבל ראש הממשלה החלטה לוותר על האופציה הצבאית.


ראש המוסד לשעבר אמר את הדברים בשולי כנס ה"ג'רוזלם פוסט" שנערך בניו יורק בו לקח חלק. לטענתו, הסיבה להחלטה הדרמטית הייתה היקף המילואים הנרחב במיוחד שנדרשה ישראל לגייס לקראת תקיפה אפשרית. כך, נגנזה לדבריו התכנית עד להודעה חדשה.

 

"ראש הממשלה ביקש לדרוך את צה"ל ואת כל הכוחות", שחזר דגן את הישיבה עם ראש הממשלה. "הסברנו לו שאחת המשמעויות שעלולות להיות, היא שהאויב יבחין בכוננות הגבוה שלנו. מרגע שזה היה קורה, זה כמו כדור שלג שמתגלגל ואתה לא יודע היכן ייעצר. מכאן והלאה, הדרישה שלו לא הייתה עוד בתחום הזה".

 

נתניהו ודגן. כך ירדה האופציה הצבאית מהפרק?
 

נתניהו ודגן. כך ירדה האופציה הצבאית מהפרק?(רויטרס)

בנוסף, דגן התייחס גם למצב הביטחוני בדרום על רקע ירי הרקטות האחרון מרצועת עזה, והעריך כי הסבב הבא הוא עובדה מוגמרת. "אכן, כל מי שאומר שאנחנו הולכים לקראת סיבוב נוסף לא טועה. השאלה היא רק מתי", אמר דגן. "העיתוי של זה תלוי בסיטואציות מאוד מורכבות, אבל מה שברור שהבעיה בעזה, שלכאורה קיבלה טיפול בצוק איתן, לא השיגה דבר".

 

"מה שהושג בפועל הוא הפסקת אש והמשך שלטון חמאס", המשיך ראש המוסד לשעבר ומתח ביקורת על הדרג המדיני. "לא רק זה, אלא שגם בזירה הדיפלומטית מנצלים עכשיו את התקיפות שביצענו בעזה כנגד ישראל, למרות שמי שהותקף היה אנחנו". דגן הוסיף: "אני חושב שהייתה בעיה בחשיבה של הדרג המדינה בנוגע ליעדים שצריך להגיע אליהם. נתניהו? אני מכוון לדרג המדיני כולו ולא באופן אישי אליו, הוא לא היה שם לבד".

כעס בארה"ב על הקריאות נגד שר האוצר

בכנס הישראלי שבו נכח דגן נרשמה מוקדם יותר תקרית מביכה, כששר האוצר האמריקני, ג'ק לו, זכה לקריאות בוז צורמות מצד הקהל על רקע מדיניות הבית הלבן כלפי איראן. בכירי הממשל נמנעו מלהגיב רשמית לקריאות, אך גורמים אחרים סיפרו על הלם מכך שהקריאות כוונו דווקא נגד לו, יהודי מסורתי הנחשב לתומך הנלהב ביותר בישראל בקרב הממשל.

 

צפו: קריאות בוז לשר האמריקני

מצלמת חדשות 10 נתקלה בלו ובצוותו ביציאה מהאולם, כשהוא נראה נסער למדי מהמפגש המביך ומיהר לעזוב את המקום. הוא סירב בתוקף לדבר עם כלי התקשורת שנקרו בדרכו. אגב, לו הודה לאחר מכן לשר יובל שטייניץ, שביקש להרגיע את הקהל ודיבר בשבחו כשציין את תמיכתו הנלהבת בישראל.

 

מלבד הניסיון להרגיע את הרוחות, אמר שטייניץ כי "מי שחושב שהקמת מדינה פלסטינית תסיר כל איום מעל מדינת ישראל איננו מחובר למציאות".

 

  • תגיות: