'ילדים ללא בית' - כשלגור במבנים נטושים, עדיף מלחזור הביתה

הם עוד לא בני 18 וכבר עם וותק של כמה שנים כדיירי רחוב. מאות נערים, מעידים כי בשבילם הרחוב יותר בטוח מהבית: "הרחוב מסוכן ובהתחלה זה קשה, אבל כשמתחילים להכיר אנשים, יותר קל להסתדר". חלק מה-"הסתדרות" עם המציאות הקשה הזו נשענת על סמים ואלכוהול, אליהם מדרדרים הדיירים הצעירים, כשהעמותות ומשרדי הממשלה נכשלים בטיפול בהם

  • פורסם ב:
  • 08/06/2015 00:03
  • |
  • עודכן ב:
  • 08/06/2015 00:03
  • |
  • כתבים:
  • מיה איידן

יונתן מכיר את החיים ברחוב מאז היה בן 11, אז הוא התחיל לברוח מהבית. בהתחלה לברוח ולחזור, אחר כך רק לברוח. "כשאתה רוצה לא להיות בבית אתה בא לכאן, לבית הנטוש הזה וישן על הגג", מתאר הקטין העל הניסיון הרב.

 

הוא למד להכיר עם הזמן, את הריח של הרחוב בשעות הקטנות של הלילה, את החושים שנדרכים כשיורדת החשכה, כמו בעל חיים שחייב לשרוד. יונתן, כמו עוד עשרות נערים ונערות לא רוצים לחזור הביתה, שם לא מחכה לו הגנה, שם הוא לא מרגיש ביטחון.

 

> לכתבות נוספות בסדרה "ילדים ללא בית"

פרק 2: כשמחכים חודשים למשפחת אומנה

פרק 3: כשהפנימיה המוגנת הופכת לסיוט
פרק 4: כשעוזבים את הקן לעולם הגדול

טור: מי דואג לילדים שמסתובבים ברחוב?

 

דיירי הרחוב הצעירים מעדיפים את החיים בחוץ על אלו בבית. כמעט תמיד הם יעברו במוסדות ובפנימיות, אבל יחזרו לרחוב ומשם, זו כבר הישרדות. "קשה מאוד ברחוב, אתה תמיד תהיה תוקפני ותסתכל מעבר לכתף שלך, אין ברירה אחרת כדי לשרוד", יונתן מסביר.

 

אל הם הקטינים שנפלו בין כל הכיסאות האפשריים. בבית, בבית הספר ובכל מסגרת אחרת. למשרד הרווחה אין נתונים על מספרם המדויק, כי אף אחד לא טורח לספור. הגורמים המטפלים בעיריות השונות מדברים על עשרות ואולי מאות דיירי רחוב צעירים שגילם רק הולך ויורד.

 

יונתן:
 

יונתן: "אני ברחוב כבר מגיל 11 - לומדים איך להסתדר"(חדשות 10)

אנה עזבה את הבית כשהייתה בת 15 אבל ישנה ברחוב בפעם הראשונה כבר כשהייתה בת 12. "הימים הראשונים זה חרא אתה לא יודע מה לעשות עם עצמך. אתה לא מבין כלום", מספרת הדיירת הוותיקה שמוסיפה כי לאט לאט היא הכירה אנשים וכשזה קרה, היא התחילה 'להסתדר'.

 

מה זה להסתדר בשפת הרחוב - את זה לימדו אותנו אנה ויונתן. הם משני מקומות שונים בארץ והכירו ברחוב, הם לא בני זוג, אבל יש ביניהם ברית לא כתובה של שורדים ששומרים זה על זה, ומבינים זה את זה בלי מילים.

 

משפחה לא בוחרים, אבל חברים ברחוב בהחלט כן, כמעט תמיד הסמים יסתננו לחיים כי זו מציאות שחייבים לטשטש אותה. גם אם מנסים לרכך את המציאות או לצבוע אותה בצבעים רומנטיים, אין שום ספק שהרחוב קשוח ואת זה לומדים מהרגע הראשון.

 

מי שמנסים להקל במקצת על המשוטטים הצעירים הם עמותות וארגונים שפועלים בשטח. מקצתם מקבלים מימון חלקי של משרד הרווחה אבל לרוב מתקיימים מתרומות. משרד הרווחה נותן מענה מיושן ולא יעיל לבעיה שהולכת ומתעצמת והקטינים בעיקר, נמצאים בבעיה.

 

 

אנה בת ה-18:
 

אנה בת ה-18: "אני ברחוב כבר יותר מ-3 שנים"(חדשות 10)

הם לא מודים בזה כי הם לא רוצים להתאכזב, אבל הם חולמים על חיים אחרים.
אנה רוצה להיות וטרינרית, אבל קודם היא צריכה להשלים את הלימודים ובלי סיוע או מלגה או תרומות - אין לה סיכוי להשתקם. יונתן מצדו רק רוצה דירה וחולם על עבודה מסודרת, אחרי כל כך הרבה שנים ברחוב, זה לא ברור מאליו.

 

"מפעילים 150 עובדי איתור ברשויות המקומיות"

 

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה: "משרד הרווחה מפעיל 150 עובדי איתור ברשויות המקומיות שתפקידם איתור קטינים במצבי סיכון ומצוקה ובניית תכנית סיוע בעבורם בשיתוף עובד סוציאלי מומחה, זאת בנוסף לניידות עמותת על"ם לאיתור בני נוער בסיכון שמופעלות יחד עם משרד הרווחה. במסגרות אלה מטופלים כ-1,000 בני נוער משוטטים מדי שנה. 450 נערים ונערות נוספים מטופלים במרחבים יומיים בעבור קטינים משוטטים. המשרד גם מפעיל 7 מסגרות של קורת גג בעבור קטינים מחוסרי בית".

תגובת משרד הרווחה

משרד הרווחה מטפל בקטינים חסרי עורף משפחתי וקורת גג בדרכים רבות:
משרד הרווחה מפעיל 150 עובדי איתורברשויות המקומיות שתפקידם: איתור קטינים במצבי סיכון ומצוקה
ובניית תכנית סיוע עבורם בשיתוף עם עו"ס מומחה לנערות או לנערים.
ברשויות המקומיות ישנם 300 עו"סים העוסקים בטיפול בנוער וצעירים.
בנוסף לכך, משרד הרווחה מפעיל ביחד עם עמותת עלם ניידות לאיתור בני נוער בסיכון.
במסגרת זו מאותרים ומטופלים מדי שנה כ1000 בני נוער משוטטים.
מעבר לכך משרד הרווחה הקים 7 בתים לבני נוער מחוסרי קורת גג ברחבי הארץ, אשר נותנים מענה 24/7.
בבתים ניתנים מענים לצרכים המידיים של בני הנוער וכן נבנית תכנית פרטנית להמשך- כולל קורת גג וקשר עם המשפחות.
בשנה מטופלים בבתים כאלפיים קטינים.
המשרד גם הקים בתים לנערות במצבי חירום בהם מטופלות מדי שנה 300 נערות.
עוד הקים משרד הרווחה 6 מרחבים יומיים עבור קטינים משוטטים.
המרכזים נותנים מענה וסיוע ל450 בני נוער בחודש.

  • תגיות: