10tv, 10tv

מלחמה וממון: מדוע אחד הצבאות החזקים בעולם צריך לשנורר כספים?

מהשירותרום עד האגודה למען החייל, מנשפים מפוארים בוולדורף אסטוריה עד אירועים משפחתיים אסורים בבסיס - בצה"ל הפכו את גיוס הכספים לחלק מתורת הלחימה. גם דובר צה"ל מודה: "אין שום סיבה שתגיע תרומה ונקנה איתה שכפ"ץ או רכב, או דברים שצריכים להגיע מהתקציב המרכזי של מערכת הביטחון" • הפרק האחרון בסדרה על תקציב הביטחון

פעם בשנה, כמו שעון, עם בוא האביב, זה קורה. הקרייה, מרכז העצבים של מערכת הביטחון, הופכת לערב אחד, לאולמי גני: הון שלטון וביטחון.

 

קשר פיראטי כזה היה למשל בקיץ שעבר בין יחידת הלוט"ר במתקן אדם לאיש עסקים פרטי מניו יורק ממשפחת דמאג'י בעלת מפעל טואליטיקה, שערך לביתו האהובה חגיגת בת מצווה בבסיס. במות, מזנונים, תאורה, הדגמה של יחידת הכלבנים עוקץ, והופעות. בעקבות הארוע נשפט מפקד היחידה, אלוף משנה אריאל בן דיין. כן, פתאום שינו את הכללים, נפתחה חקירה של מבקר המדינה. צה"ל הבין שככה זה לא יכול להימשך.

 

"העובדה שחיילים, כולל ביחידות מובחרות, נשלחים על ידי המפקדים שלהם לגייס תרומה", אומר ח"כ עפר שלח, "זו תרבות שנור גרועה מאוד והיא צריכה להיפסק". דובר צה"ל מוטי אלמוז מוסיף: "אין שום סיבה שתגיע תרומה ונקנה איתה שכפ"ץ או רכב, או דברים שצריכים להגיע מהתקציב המרכזי של מערכת הביטחון - ובמקומות בהם זה קורה, צריך לטפל בזה, גם אם אין שכפ"צים. אחרת כל אחד קונה לעצמו מה שהוא חושב".

 

> לכתבות נוספות בסדרה "מלחמה וממון"

פרק 1: האוצר והביטחון בדרך לסבב הבא

פרק 2: לצאת מקבע עם 2.5 מיליון שקל בכיס

פרק 3: פי כמה גדלה רשימת הזכאים לשיקום?

 

האמת היא שכמו הרבה מילים נפלאות, גם המילה "שנור" באה מיידיש. האדם שאסף את כספי התרומות שם בעיירה, בשטייטל, כונה השנורער, פושט היד, הקבצן מעורר החמלה. 67 שנה להקמת המדינה הזו, יכול להיות שהגיע הזמן לשאול: האם מערכת הביטחון הכי חזקה במזרח התיכון בטווח של 1,500 קילומטר, ששולחת לווייני ריגול לחלל, מיירטת אלפי רקטות באוויר, ועל פי פרסומים זרים מחזיקה במפעל טקסטיל בדימונה, צריכה לאסוף כספי תרומות הן מהחברה הישראלית והן מתורמים, בעיקר יהודים, בחו"ל?

 

שירותרום 2008. המפעל נסגר, צה
 

שירותרום 2008. המפעל נסגר, צה"ל שרד(דובר צה"ל)

בעידן שבו יהודים אמריקנים רבים מגלים עמדות יותר ביקורתיות באשר למדיניות ישראל, ארגון כמו ה-FIDF, אגודת ידידי צה"ל בארצות הברית, נחשב לסיפור הצלחה: האירוע השנתי במלון וולדורף אסטוריה במנהטן תחת ניצוחו של חיים סבן מקבץ אליו כל מי שהוא או רוצה להיות, משהו בקהילה היהודית, או להביע תמיכה בישראל.

 

צה"ל מצידו פותח את שעריו בהפקה המושקעת הזו. לפעמים זה פצוע רהוט ומעורר אמפטיה כמו המ"פ מגבעתי זיו שילון; אחרי הקיץ האחרון בעזה גויס אפ גיבור אחר - סגן איתן, שרץ למנהרה ברפיח אחרי הדר גולדין החטוף. משפחות שכולות, חיילים בודדים: הסיפורים של כולם אמורים לפתוח את הלב ואת המצפון והכיסים.

 

בעיית התרומות לצה"ל התבררה סופית בוועדת מינקביץ שבחנה את התנהלות האגודה למען החייל וליבי. הדוח האשים את השתיים ברשלנות, במנגונים מנופחים, גבייה מופרזת על השימוש במתקנים, כאשר משרד הביטחון מממן יותר מ-30 אחוזים מקופת האגודה. מנתוני 2010, למשל, התברר שהאגודה למען החייל גייסה 48 מליון שקלים, אבל הוציאה 32 מליון על גופי המטה שלה עצמה.

 

"התרומה האמיתית של של האגודה למען החייל לרווחת החיילים בטלה בשישים", קבע דוח מניקביץ, ויותר מזה: הדוח קבע שהאגודה למען החייל גבתה מצהל מחירים גבוהים מדי - דוח חמור שאמור להוביל עכשיו לאיחוד היסטורי של שני הגופים שאמור לייעל את כל המנגנון - האגודה החדשה לשירות החייל.

 

כבר ב-2013 הורה מנכל משרד הביטחון דאז האלוף אודי שני לפרק את האגודה למען החייל ואת ליבי ולהקים את הגוף החדש. נכון ליוני 2015, זה עדיין לא קרה.

תגובת האגודה למען החייל:

האגודה מבקשת להבהיר מספר עובדות בדבר פעילותה.

בשנת 2010 גייסה האגודה למען החייל 187 מיליון ₪ תרומות לרווחת חיילי צה"ל, בניגוד לנתונים שהוצגו. התרומות המגיעות אליה מופנות במלואן לרווחת החיילים ולא להוצאות המטה.


האגודה למען החייל היא הגוף הגדול ביותר הפועל לרווחת חיילי צה"ל בישראל, ומשרת אותם לשביעות רצון צה"ל והחיילים, באמצעות מאות עובדיה ואלפי מתנדביה.


משרד הביטחון אינו מממן את האגודה. מלבד התרומות לרווחת החיילים, האגודה מספקת שירותים לצה"ל ולמשרד הביטחון על פי תעריפים שקובע משרד הביטחון".

 

  • תגיות: