בית המשפט גזר 8 חודשי מאסר בפועל על אהוד אולמרט בפרשת טלנסקי

בפרקליטות דרשו עבור ראש הממשלה לשעבר שנת מאסר בפועל אחת לפחות, בעוד פרקליטיו של אולמרט ביקשו מאסר על תנאי בלבד. בית המשפט המחוזי בירושלים החליט שלא להקל עם מורשע פרשת הולילנד, למרות בעברו הציבורי. על אולמרט הוטלו גם 100 אלף שקלים קנס

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, יאיר צבן, גזר הבוקר (שני) שמונה חודשי מאסר על ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, בפרשת מעטפות הכסף של משה טלנסקי. על אולמרט הוטלו גם 8 חודשי מאסר על תנאי, וקנס של 100 אלף שקלים.

 

"גזר דין זה מתייחס אך ורק לטלנסקי, לא נוכל לקבל את תעטנת הסניגור ונתחייב להשוות בין פרשת מרכז ההשקעות לטלנסקי", כתב צבן, וציין כי מתחם הענישה הוא בין 6 ל-14 חודשי מאסר. "איש ציבור, שר בממשלה המקבל כספים במזומן בדולרים ועושה בהם שימושים פרטיים ואינו מודיע לאיש - יש לכך חומרה מיוחדת, והוא פוגע באמון הציבור ובנבחריו".

 

צוות ההגנה: "בהכרעת הדין נפלו קשיים ופגמים"

 

צוות ההגנה של ראש הממשלה לשעבר הגיב: "העונש שהוטל על מר אולמרט רק מוסיף לסבל הרב שכבר עבר. מדובר בגזר דין קשה, שיש בכוונתנו לערער עליו. העונש כבד מאוד, במיוחד בנסיבות של אולמרט שהתפטר מתפקידו כראש הממשלה בשל החקירות, הוציא עצמו מן החיים הציבוריים לשנים ארוכות, וויתר על רום מעמדו ועל התנאים שהגיעו לו כראש ממשלה לשעבר.

 

"הליך החקירה והמשפט הטילו צל כבד על חייו של מר אולמרט משך למעלה משבע שנים וליוו אותו יום יום, ושעה שעה וגרמו לסבל רב לו ולבני משפחתו. לטעמנו, די היה בכל אלו כדי להביא בהקלה בעונשו של אדם שהורשע בעבירות של הפרת אמונים, שנעשו לכאורה לפני כ-13 שנים. כפי שהוכח בפני בית המשפט מר אולמרט תרם רבות לביטחונה של מדינת ישראל, ביצור מעמדה הבינלאומי, ורווחת אזרחיה - והיה ראוי להתחשב בכך".

 

עו"ד איל רוזובסקי, מצוות ההגנה, התייצב מול המיקרופונים והוסיף: "בהכרעת הדין שהרשיעה אותו הפעם נפלו קשיים ופגמים. אנו חושבים שבית המשפט העליון, כשהחזיר את התיק למחוזי במטרה שיבדוק האם היו שימושים פרטיים בכספים, לא הוכיח שימוש פרטי של אולמרט בקופה. קיווינו שבנסיבות המקרה לא יינתן מאסר בפועל. גם מי שחושב שצריך להגיע לאיזושהי הסכמה בין ההגנה לתביעה לא עושה את זה על הפודיום מול המצלמות. אני חושבים שיש עילת ערעור טובה. ננסה לשכנע בבית המשפט העליון שהצדק איתנו. מר אולמרט מאוכזב, הוא קיווה שהעונש שייגזר עליו בבית המשפט לא יהיה עונש מאסר בפועל. ההחלטה לערער הייתה בלי קשר לסוגיית העונש. גם כשיש נושאים שלגביהם יש ביקורת ציבורית, לא בהכרח הם עולים כדי אחריות פלילית".

 

מכתבי הערכה מבלייר ומדגן

 

הדרמה הגדולה מביאה אל סיומה את העמימות בפרשה מאז זיכויו של אולמרט בשנת 2012, חשיפת קלטות שולה זקן במשפט הולילנד והקראת פסק הדין במשפט החוזר - בו הוחלט כאמור להרשיע את אולמרט במרמה והפרת אמונים.


הפרקליטות דרשה שנת מאסר עבור אולמרט, כאשר הודגש כי המתחם הראוי לענישה נע בין שמונה ל-18 חודשים. פרקליטי אולמרט, מצדם, דרשו מאסר על תנאי ותו לא, תוך הדגשת עברו הציבורי של אולמרט ומכתבי ההערכה שקיבל מראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, כמו גם מראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר.


השופט צבן הורה על עיכוב ביצוע ל-45 ימים. אולמרט, כדברי פרקליטיו, יערער על עונשו ערעור כבד משקל כבר מונח בפתחו של בית המשפט העליון בפרשת הולילנד, בה נידון אולמרט לשש שנות מאסר, ויש להניח כי תוצאות הדיון באותו ערעור הן שתקבענה, בסיכומו של דבר, אם ראש הממשלה לשעבר אכן יישלח לכלא.

 

כל פרשיות והרשעות אהוד אולמרט
 

כל פרשיות והרשעות אהוד אולמרט(רויטרס)

נגד אולמרט עמדו בשנת 2012 שני אישומים מרכזיים, מהם כאמור זוכה. בפרשת ראשונטורס הואשם אולמרט כי זכה למימון מקביל לנסיעותיו והעביר את היתרה, בשווי 92 אלף שקלים, לחשבון סודי שהחזיק בחברת הנסיעות. בפרשת מעטפות הכסף הואשם אולמרט כי קיבל מאות אלפי דולרים במזומן שלא כדין מאיש העסקים היהודי-אמריקני משה טלנסקי.


ביום העצמאות ה-60 של מדינת ישראל הצהיר אולמרט, קבל עם ועדה, כי "מעולם לא קיבלתי שוחד מעולם לא לקחתי אגורה לכיסי". באותן שעות טלנסקי, תושב לונג איילנד, העיד כי נהג להעניק במשך שנים מעטפות כסף באמצעות ראשת לשכתו של אולמרט דאז, שולה זקן. בעדות הודגש כי הכסף שהועבר לקופה הסודית של מקורב אולמרט, אורי מסר, יועד לנסיעות ולפינוקים והתקבל תוך שמירת קשר עם ראש הממשלה לשעבר.


בעקבות העדות הקשה הודיע אולמרט על התפטרותו בספטמבר 2008. לאחר שזוכה ב-2012 עמד בגאווה מול המצלמות והצהיר כי "מעטפות הכסף לא היו ולא נבראו". זאת, למרות שעל פי קביעת בית המשפט דאז דווקא היו מעטפות כסף - ששימשו אותו לצרכים פוליטיים.

 

משה טלנסקי. העיד על מתן הכספים
 

משה טלנסקי. העיד על מתן הכספים(רויטרס (ארכיון))

במהלך משפט הולילנד החזית האחידה של אולמרט וזקן נפרמה מאחורי הקלעים, והקרע הפך לגלוי כשאולמרט התנער מזקן בטיעוני ההגנה ולבסוף טען במפורש שהיא משקרת. ערב הכרעת הדין החליטה זקן לספק הקלטות, אשר חשפו כיצד בניגוד לטענות אולמרט הכספים שימשו לצרכים פרטיים- ולא רק פוליטיים.


הדרך מכאן לבקשה למשפט חוזר בתיק טלנסקי היתה קצרה. הקלטות הושמעו ואף פורסמו בתקשורת לבקשת חדשות 10, והשופטים חזרו בהם מהחלטתם והרשיעו את אולמרט בסעיפי מרמה, הפרת אמונים וקבלת דבר במרמה.

ראש הממשלה לשעבר אולמרט הבוקר בביהמ
 

ראש הממשלה לשעבר אולמרט הבוקר בביהמ"ש(חדשות 10)

  • תגיות: