"אנליסט": מדוע קל יותר לשכור בתל אביב משרד מאשר דירה?

לפני ארבע שנים הגו במשרד האוצר את "תכנית הפטישים"- שאמורה היתה למגר את תופעת דירות המגורים שהפכו ל"דירות משרד", ולהשיב להן את ייעודן המקורי. ההיענות הנמוכה צרמה- מתוך אלפי דירות, נענו ליוזמה פחות מ-150. צוות "אנליסט" יצא לבדוק מדוע

כשהולכים ברחובות תל אביב, העיר שבה אין סוף לביקוש לדירות, קשה להתעלם מהשלטים המוזהבים שמזדקרים מכל בניין שני, שאומנם מציעים חדרים להשכרה- אך לצרכים משרדיים בלבד.


אל מול תופעת "דירות המשרד", שהתמקמו בשכונות מגורים, שטייניץ הגה לפני 4 שנים את מה שאז כונה "תכנית הפטישים": המדינה לא תאסור על השכרה של דירה לבית עסק, אלא תוותר על מס המכירה למי שיעביר אותה לזוג צעיר. שנתיים הוקצו לפרויקט הדגל, עד שהתברר כי רק 150 משרדים בתוך דירות, מתוך כמה אלפים, אכן חזרו לייעודם המקורי.

 

אם לדייק בפרטים, בחיפה הגדולה נרשמו לתכנית רק 23 בעלי נכסים. בנתניה נרשמו 6 ובפתח תקווה כ-8. בערים המרכזיות הנתונים היו מעודדים מעט יותר: 47 משרדים בתל אביב פלוס 32 ירושלמיים חזרו לייעודם המקורי כדירות למגורים.

 

בנייה בירושלים (אילוסטרציה). תשלום המס על משרד גבוה משל דירה
 

בנייה בירושלים (אילוסטרציה). תשלום המס על משרד גבוה משל דירה(רויטרס)

צוות "אנליסט" שמע מספר הסברים להיענות הנמוכה: היעדר האטרקטיביות של הטבות המס, טעות פקידותית וכדומה. מה שבטוח הוא הכישלון של משרד האוצר בהגיית קונספציה שרחוקה שנות אור מהמציאות הנדל"נית בשטח, ובהמצאת פתרונות שאינם מקרבים את חלום הדירה לזוגות צעירים.

 

כדי להבין למה בעיריות עצמן לא נוקפים אצבע להצלחת התכנית, יש להציץ בטבלת הארנונה: בחולון שטח בנוי באזור מצוין של 52 מטרים. אם יוגדר כדירת מגורים, יעלה לבעליו 2,800 שקלים בתשלומי ארנונה. לעומת זאת, אם יוסב למשרד, המס כבר מזנק ליותר מ-14 אלף שקלים - פער של קרוב ל-300 אחוזים.

 

לאור שורת הרווח התופחת, מובן למה בשנים האחרונות אישרו בת"א דווקא 31 בקשות להסבה של נכס קיים מדירה למשרד. באותה תקופה, מצד שני, רק 14 משרדים חזרו לשמש כדירות. זה מתחיל בבעלים שמעדיפים להשכיר לעסקים ביוקר, נמשך ברשויות שנהנות מהארנונה, ונגמר בצעירים - שבמקום יותר דירות, גילו שההיצע בשבילם דווקא קטן.

 

  • תגיות: