"האויבים השקופים": האם אפשר להמשיך להתקדם טכנולוגית מבלי לפגוע בבריאותנו?

איך אפשר להמשיך ולקדם את הטכנולוגיה לטובת האנושות בלי לפגוע בבריאות של כולנו? האם אפשר לחיות חיים ירוקים בעיר, והאם משפחת כהן מגבעתיים הצליחה לצמצם את החשיפה היומיומית לקרינה בלתי ממיינת? הפרק הרביעי והאחרון בסדרה "האויבים השקופים" על הסכנות שבקדמה ובטכנולוגיה

זיהום אוויר דורג על ידי ארגון הבריאות העולמי כאחד מעשר סיבות המוות המובילות, שממיתות שבעה מיליון בני אדם בשנה ברחבי העולם. על פי אותה הערכה, בישראל מתים מדי שנה לפחות 2,500 אנשים מחשיפה לזיהום אוויר.

 

ישנם מזהמי אוויר שאנו חשופים אליהם בגלל צד שלישי - בין אם מדובר במפעלים פטרוכימיים או בקרינה - אבל חשוב לדעת שגם לנו יש חלק במגפה השקטה הזו.

 

בניגוד למפרץ חיפה, שם ניתן לייחס את רמות זיהום האוויר הגבוהות לכמות הגדולה של המפעלים הפטרוכימיים ובתי הזיקוק, בירושלים ובתל אביב - הסובלות גם הן מרמות זיהום אוויר גבוהות - ניתן לייחס את עיקר זיהום האוויר לתחבורה.

 

> לכתבות נוספות בסדרה "האויבים השקופים"

פרק 1: איך נראים החיים בעיירה ללא קרינה?

פרק 2: כמה משפחות כבר עזבו את חיפה?

פרק 3: הרשויות מתרשלות, התושבים נשארו לבד

טור: התעשייה דווקא משתפרת מאוד ביחסה לסביבה

ד"ר אריה ונגר, ראש תחום איכות אוויר ב"אדם, טבע ודין" מסביר כי עשן של דיזל מוגדר כמסרטן ודאי בבני אדם. "מגורים בטווח של 300 מטרים מצירי תנועה ראשיים מעלים את הסיכון וזה לא רק סרטן - גם מחלות חסימתיות, אסתמה, הוא מוסיף. בישראל מתים בשנה יותר אנשים מזיהום אוויר מאשר מתאונות דרכים", הוא מציין.

 

הבעיה היא שעל כלי רכב אנשים רבים מתקשים לוותר - ולא רק עליהם. כל המתנות שהעניקה לנו הטכנולוגיה כאן כדי להישאר, ואנו הופכים תלויים יותר ויותר במכשירי החשמל, בסלולארי ובמחשבים הניידים.

 

בזמן שרוב מדינות העולם קבעו שרמת הקרינה המרבית המותרת היא 10 מיליגאוס לסנטימטר, בישראל רמת הקרינה המותרת היא 100. אפילו בסין וברוסיה דואגים יותר מהקרינה. ואם לוקחים בחשבון שהישראלים מדברים בלי סוף בטלפונים הניידים - מקום שלישי בעולם עם 469 דקות שיחה בחודש - הנתון הזה מטריד הרבה יותר.

 

הישראלים מדורגים במקום השלישי בעולם בדקות שיחה בסלולרי
 

הישראלים מדורגים במקום השלישי בעולם בדקות שיחה בסלולרי (shutterstock)

  • תגיות: