הרשויות מתרשלות והתושבים עומדים לבדם מול המפעלים המזהמים

המחאה בחיפה נגד זיהום מפעלי המפרץ, העירה מתרדמת מחאות נגד זיהום סביבתי גם במקומות אחרים בארץ. מקומות שבהם התושבים מזהירים – "גם באוויר שלנו יש זיהום מסוכן". התושבים האלה מוצאים את עצמם מתמודדים כמעט לבדם, ללא תמיכה מהרשויות המקומיות וממשרדי הממשלה, מול מפעלים גדולים וסוללות עורכי דין. "האויבים השקופים" - הפרק השלישי

מפעל 'כרמל כימיקלים' צמוד למגרש הכדורגל בו משחקים ילדי עתלית. בתי התושבים ובית הספר נמצאים מרחק לא גדול מהמפעל גם הם. התושבים מעידים שהם סמכו על הרשויות, אבל כאשר מקרי המוות החלו להיערם, הם החלו לסמוך על עצמם. "שלושה הורים צעירים לילדים בשכבה של הבן שלי נפטרו מסרטן", מסביר ניר מוזס תושב עתלית שמוסיף: "הבנו שאנחנו גרים ליד פצצת זמן מתקתקת".

 

לפני פחות משנה חומרים מסוכנים דלפו מהמפעל, חמישה צוותי כיבוי התלבטו על הדליפה, התושבים מצדם הסתגרו בבתים או שנסו מהיישוב. בתקרית הובילה לדוח חמור של המשרד להגנת הסביבה בו נכתב: "התנהלות המפעל מעלה שאלה בנוגע ליכולתו לנהל את החומרים המסוכנים שברשותו". "יש תחנת ניטור ליד המפעל, אבל היא לא עובדת, מחר יכולה להתרחש דליפה נוספת ולא נדע", מוסיף ניר.

 

> לכתבות נוספות בסדרה "האויבים השקופים"

פרק 1: איך נראים החיים בעיירה ללא קרינה?
פרק 2: כמה תושבים כבר עזבו את חיפה?
פרק 4: אמצעי בטיחות, תנסו את זה בבית
טור: התעשיה דווקא משתפרת מאוד ביחסה לסביבה

 

גם בכפר מסריק מריחים היטב את הריח שבוקע ממפעל 'חוד מתכות'. "אנחנו חיים ברולטה רוסית, השאלה היא מי יחטוף את הכדור, כדור הסרטן ראשון. זה התחושה שהתושבים מסתובבים איתה", אומר תומר רונא, תושב הקיבוץ. גם כאן אין נתונים מוסדרים ואף גורם לא בודק אם יש אמת בטענות התושבים.

 

 

אזור מפרץ חיפה
 

אזור מפרץ חיפה(חדשות 10)

נתוני המשרד להגנת הסביבה עדיין לא חד משמעיים, בקרב התושבים לעומת זאת ישנה אחדות דעים. "ההרגשה שלי היא מי הבא בתור? נורא עצוב שהמון מאיתנו מכירים את המחלקה ההמטולוגית ברמב"ם", מסבירה איילת לוי, תושבת הקיבוץ.

 

לא רק את הקשר בין זיהום למחלות קשה להוכיח, גם את הקשר הדומה בין קרינה למחלות. עובדי בזק מעידים כי 40 איש שעבדו בקומה אחת בבניין החברה, 11 חלו בסרטן. "עבדתי בחברה במשך שנים, חליתי ומאז לא הרגשתי שמישהו עוזר לי או שם עבורי", מסביר אביב (שם בדוי) עובד לשעבר שחלה.

 

"יש שאלה גדולה מאוד בקשר למידת הרצון של המדינה והרשויות לבדוק את המקרים האלו. השאלה האם כמות גדולה כזו של מפעלים שמשלמים המון כסף במיסים, גורמת לתחלואה? היא בעייתית מאוד, מסביר ד"ר יאיר סלסקי, מומחה לרשלנות רפואית.

 

 

מחאת ההורים והילדים נגד הזיהום במפרץ חיפה
 

מחאת ההורים והילדים נגד הזיהום במפרץ חיפה(חדשות 10)

תגובות:

ממפעל חוד מתכות נמסר:

החברה מבצעת דגימות וניטורים סביבתיים באופן שוטף ועומדת בכל התקנים ובכל הערכים החלים עליה. למיטב ידיעת החברה לא נמצאו כל חריגות גם בבדיקות שנערכו בסביבת המפעל.

 

חברת כרמל כימיקלים מסרה:

באירוע הדליפה לא נגרמו נזקים. קבוצה מצומצמת של תושבים המונעת משיקולים זרים מנצלת כל פלטפורמה כדי לפגוע במפעל. במפעל מכשירי ניטור בהתאם לדרישות המחמירות והבלתי מתפשרות של המשרד להגנת הסביבה ואישורי כיבוי האש שלו נמצאים בתוקף.

 

מחברת בזק נמסר:
כל הבדיקות שאותן ביצעו הגופים המומחים היו תקינות באופן מלא ולא העלו גורם אפשרי למקרי התחלואה. נציגות העובדים פנתה גם היא מיוזמתה למומחים בתחום ואלו לא זיהו ממצאים חריגים. במקביל עירבנו את משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה שביצעו בדיקות נוספות בבניין ותוצאותיהן היו תקינות לחלוטין.

 

 

  • תגיות: