10tv, 10tv

"האויבים השקופים": כמה משפחות כבר נטשו את אזור חיפה?

כבר חודש שהסערה סביב הנתונים החמורים שפרסם משרד הבריאות על התחלואה הגבוהה בסרטן נמשכת ואיתו גם מאבק התושבים. מי ידע על נתוני התחלואה החמורים ומדוע מעט כל כך נעשה עד היום ומי ארז את המזוודות והחליט להתחרק כמה שיותר מהמפרץ. "לא נגור כאן, זו פשוט סכנת חיים"

הדוח של משרד הבריאות שפורסם לפני שלושה שבועות וחשף את נתוני התחלואה הגבוהים בנפת חיפה, לא הפתיע את התושבים. 40 מפעלים פטרוכימיים, בתי זיקוק, אוניות שעוגנות בנמל חיפה וזה עוד לפני שהבאנו בחשבון את הזיהום שנפלט מכלי הרכב שנכנסים בכל יום לעיר והנה רק טעימה קטנה ממה שאנחנו כבר יודעים על התחלואה בנפת חיפה.

 

התמותה ממחלות לב גבוהה ב-11%, שכיחחות הסרטן גבוהה ב-15%, והחלואה בסרטן הריאות בקרב נשים גבוהה בלא פחות מ-26%, כך על פי משרד הבריאות.

 

>> דוח המבקר: כשלים בטיפול המשרד להגנת הסביבה בפיקוח על הזיהום
>> זיהום בזיגזג: כך שינו כל הגופים המעורבים את עמדותיהם


עופר גולן, תושב העיר שגדל בקריית חיים החליט החודש עם משפחתו שנמאס להם. "אנחנו עוזבים את הקריות ועוברים לגור בעפולה", מספר עופר. "כולם שואלים אותי מה יש לך לחפש בעפולה ואני כל הזמן אומר - אוויר נקי, זה בטוח מה שיהיה לי בעפולה".

 

"זה הגיע כרעם ביום בהיר ביום שהדוח פורסם. זה מפחיד, אי אפשר לחיות עם הפחד הזה. אמא שלי גדלה פה, דוד שלי גדל פה, סבתא שלי שרדה את כל המלחמות ולצערי נפטרה מסרטן הריאות והרופא שלה אמר - 'זה סרטן לא מהסוג שאנשים שמעשנים מקבלים'".

 

> לכתבות נוספות בסדרת "האויבים השקופים"
פרק 1: איך נראים החיים בעיירה ללא קרינה?
פרק 3: הרשויות מתרשלות, האזרחים נשארים לבד
פרק 4: אמצעי בטיחות, תנסו את זה בבית
טור: התעשיה דווקא משתפרת מאוד ביחסה לסביבה

 

ליאורה אמיתי, ראש הקואליציה לבריאות הציבור, היא זאת שמובילה את המאבק הזה למען תושבי העיר. כבר שנים שהארגון שהיא עומדת בראשו מצביע על נתונים מדאיגים של תחלואה. "הזיהום של לפני עשר ועשרים שנה עדיין משפיע על המציאות של התושבים היום ולכן אסור להוסיף לכאן זיהום וצריך בצורה משמעותית להפחית את מקורות הזיהום כי האזור הזה הוא פגוע", היא אומרת.

 

בזמן שמשרד הבריאות עומד מאחורי מרבית הנתונים, המשרד להגנת הסביבה וראשי הערים טוענים שהזיהום ירד באופן משמעותי בשנים האחרונות. "הם מראים את מה שנוח להם", אומרת אמיתי, "את מה שגם נוטר לאורך השנים. שזה בסך הכל שני פרמטרים מרכזיים שהם גם מאופיינים לפליטות מתחבורה, מהמכוניות שלנו".

 

קרן בת ה-36 מקריית אתא, נולדה וגדלה בקריות. כבר 7 שנים שהיא מתמודדת עם סרטן מסוג נון הודג'קין לימפומה, הסרטן הנפוץ ביותר בישראל שהוכח מדעית כעשוי להיגרם בשל זיהום אוויר.

 

קרן.
 

קרן. "החולים כאן הם השקופים"(חדשות 10)

"שמעתי הרבה חוות דעת מרופאים וכולם אמרו לי שסרטן לימפומה זאת לא מחלה תורשתית, מה שכן תורשתי זה החולשה של המערכת החיסונית מפני זיהום. מפני זיהום אוויר".

 

"אנשים כאן שחולים או שהם לא יוצאים מהבית או שאם הם יוצאים אז הם עם פאה, כך שלא רואים את כמות האנשים. הם שקופים במובן הכי ברור. לא שמים לב אליהם", אומרת קרן.

 

מחאת התושבים בחיפה צפויה להימשך כשהם דורשים תשובות במהרה ובצדק, אך עד שאלה יגיעו, משבר האמון בינם לבין הרשויות רק ימשיך ויעמיק.

 

  • תגיות: