בדיקת ברקוד: באילו רשתות מרססים את הירקות שלכם בחומרים אסורים?

היכן עדיף לא לקנות עגבניות, מי שולח לכם חסה עם חומרים כימיים אסורים ואילו ירקות אפשר לקנות בראש שקט? מספר חודשים לאחר מהפכת החקיקה שהוציאה מחוץ לחוק 75 חומרים אסורים לריסוס, בדיקת "ברקוד" מעלה שגם מהחוקים החדשים, חלק מהיצרנים והחקלאים עושים סלט

לפני כשנה נכנסו לתוקף שורת הנחיות חדשות של משרדי הבריאות והחקלאות, המגדירות מהם חומרי הריסוס המותרים לשימוש. האם הסלט הישראלי עומד בתקנים המחמירים החדשים?

 

תחקיר "ברקוד" שלח למעבדות של משרד החקלאות 39 דגימות של ירקות שנקנו בששת רשתות השיווק הגדולות - שופרסל דיל, מגה You, רמי לוי, אושר עד, יינות ביתן וחצי חינם - שם נקנים כ-50 אחוז מהירקות שלנו. הרוויזיה בענף כללה רשימה מפורטת של 75 חומרים אסורים לשימוש בריסוס "מהדור הישן", שליש מהם ממשפחת הזרחנים האורגניים הידועה לשמצה. "ניפינו מהרשימה", אומרת רינה אשכנזי, מנהלת האגף לכימיה במשרד החקלאות, "את החומרים המסכנים גם את האדם וגם את הסביבה".

 

800% חריגות בחסה אחת

 

ומה התוצאות? בעגבניות של שופרסל דיל נמצאו חומרים בכמות כפולה או משולשת מהמותר, וחומר שאסור להשתמש בו לעגבניות. "לא ראוי למכור אותה", אומרת אשכנזי. גם במלפפונים של יינות ביתן נמצאו שאריות של חומר כימי מסוכן, ובאלה של You נמצאו חריגות מכמות מותרת של חומר שלא נועד לריסוס אותו גידול. וכל אלה עוד מחווירים לעומת החסות מחבל אשכול של מחסני אושר עד, שמכילות עד 800 אחוז חריגות.

 

"חקלאים רוצים להיות בטוחים שהתוצרת שלמה ולכן לפעמים שמים בשטח יותר חומר הדברה ממה שבאמת צריך", אומר ד"ר אלי שטרן, מומחה להערכת סיכונים.

 

בסופו של דבר, דווקא ברשת המוזלת רמי לוי נמצאו הכי מעט חריגות, והכי הרבה נמצאו באושר עד. 11 מתוך 39 הדגימות חזרו עם ממצאים חריגים, מה שאומר שיותר מרבע מהסלט שלנו מכיל בעיות. את חלקן אפשר לסלק בשטיפה, קילוף או בישול - אבל אף פעם לא במידה מקסימלית של ודאות.

 

עלי חסה. לא תמיד בריאים גם כשהם מגיעים בשקית
 

עלי חסה. לא תמיד בריאים גם כשהם מגיעים בשקית(fotolia)

  • תגיות: