"התמנון האיראני": כך פעלו החיזבאללה ושירותי הביטחון בארגנטינה לטיוח הפיגועים האנטישמיים

מציאת גופתו של התובע היהודי אלברטו ניסמן השיבה לכותרות את ההאשמות החריפות שהטיח ברשויות הארגנטינאיות ובנשיאה כריסטינה פרננדז דה קירשנר. האשמות, לפיהן לא זאת בלבד שארגנטינה שיתפה פעולה בהוצאתם לפועל של הפיגועים מרובי הנפגעים בשגרירות ישראל ובבניין הקהילה היהודית, אלא שפעלה לביטולם של צווי המעצר הבינלאומיים נגד בכירי החיזבאללה המעורבים בתכנונם. חדשות 10 במסע אל לב השחיתות והאנטישמיות שגבתה בארגנטינה מחיר דמים כבד מנשוא. כתבה שנייה בסדרה

  • פורסם ב:
  • 16/03/2015 21:10
  • |
  • עודכן ב:
  • 16/03/2015 23:25
  • |
  • כתבים:
  • אלון בן דוד

בירת ארגנטינה כמרקחה. הנשיאה כריסטינה פרננדז דה קירשנר, סוג של אווה פרון בעיני עצמה, נושאת את נאום מצב האומה, כאשר עשרות אלפים הובאו בהסעות מאורגנות להביע בה תמיכה. "התומכים", רובם כפריים, גם קיבלו דמי כיס עבור ההשתתפות במצעד שנערך מחוץ לבניין הקונגרס, בגין ארבע שעות הנאום של קירשנר.


כדי להבין מדוע תומכיה של הנשיאה מציגים את האופוזיציה הארגנטינאית עם סמל מגן דוד, יש לחזור יותר מעשרים שנה אחורה, ולמרחק של עשרות אלפי קילומטרים. אלו היו שנות התשעים, וישראל נמצאת בעיצומו של עימות גובר והולך עם אויב חדש שנתגלה בלבנון: החיזבאללה, שבראשו עמד אז עבאס מוסאווי.

 

>> עוד בסדרה "התמנון האיראני"

פרק 1: משולש הגבולות פרוץ

פרק 3: תעלומת מותו של ניסמן

פרק 4: נסיון פיגוע במונטיווידאו

 

חיל האוויר מחסל את השיירה של מוסאווי, כאשר יחד אתו נהרגים גם אשתו ובנו. חיזבאללה נשבע לנקום, וחודש לאחר מכן מתפוצצת מכונית תופת בשגרירות ישראל בארגנטינה. ארבע הקומות של הבניין קורסות ו-29 בני אדם נהרגים, בהם 4 ישראלים שעובדים במשרד החוץ.

 

הפיגוע במרכז הקהילה היהודית בבואנוס איירס 1994
 

הפיגוע במרכז הקהילה היהודית בבואנוס איירס 1994(רויטרס (ארכיון))

שנה אחרי הפיגוע, מתכנסת בעיר האיראנית משהד הוועדה לעניינים מיוחדים בראשות עלי חמינאי, ובהשתתפות מפקד כוח אל קודש דאז אחמד וואחידי. מוחלט להוציא לפועל פיגוע נוסף, כאשר על "ההפקה" אמון מוסן רבני, נספח התרבות בשגרירות איראן בבואנוס איירס. הוא מטפל באיסוף המודיעיני ובתמיכה הלוגיסטית, ועל המבצע בשטח מפקד ראש מנגנון פיגועי החוץ של חיזבאללה, עימאד מורנייה.


ב-1994 מורנייה מגיע אישית לארגנטינה ובוחר בוקר שבו שני השומרים המוצבים בכניסה לבניין אינם. בשעה 9:53 מתרחש הפיצוץ. 85 בני אדם נהרגים ו-240 נפצעים בידי מכונית תופת ובה לא פחות מ-400 קילוגרם חומר נפץ.


למה איש בארגנטינה לא שם לב למכונית? כי זה קל, כי שירותי הביטחון אנטישמיים. בימים שאחרי, נראה שהם עושים הכול כדי לטשטש את הראיות. חלק מאנשי הקהילה היהודית חושדים בנשיא דאז, קרלוס מנם, שהוא אינו באמת נחוש לחקור את הפרשה, דווקא בשל מוצאו הסורי, ופותחים בחקירה עצמאית.

 

טקס בבואנוס איירס לזכר הפיגוע
 

טקס בבואנוס איירס לזכר הפיגוע(רויטרס (ארכיון))

אט אט הם מגלים את חומרת הטיוח. שברים הושלכו לנהר, חלק מוח שנמצא במרחק מה מהזירה נמסר לשופט- שאיבד אותו. רק כעבור עשור ממונה נסטור קירשנר לנשיא ומכניס לתפקידו תובע יהודי נמרץ הנחוש לחקור את הפרשה. אלברטו ניסמן, כזכור, החליט לאמץ בסופו של דבר את הגרסה הישראלית והצביע על איראן וחיזבאללה כאחראיות לפיגוע.


ניסמן אינו מסתפק בכך ומוציא צו מעצר בינלאומי נגד החשודים, אך לאחר מכן הוא מרחיק לכת וטוען שהמחבלים קיבלו סיוע משירותי הביטחון הארגנטינאיים. לדבריו, אין זה מקרה שהשוטרים ששמרו על בניין הקהילה נעדרו ממנו בשעת הפיצוץ. הממצאים, על אף המסקנות החריפות, זוכים לגיבויו של הנשיא ושל אשתו. אלא שאז, מת קירשנר ורעייתו כריסטינה נבחרת לנשיאות, כאשר דעתה לפתע מתהפכת.

 

מחאות על רקע מותו של אלברטו ניסמן, התובע הארגנטינאי שנמצא מת בדירתו
 

מחאות על רקע מותו של אלברטו ניסמן, התובע הארגנטינאי שנמצא מת בדירתו(רויטרס)

בתיווך סורי, קירשנר חותמת על הסכם עם איראן שמבטל בדיעבד את בקשת ההסגרה של המעורבים בפיגוע. מאוחר יותר, כידוע, נמצאת גופתו של ניסמן בדירתו שבבואנוס איירס. זאת, כאשר במרחק קצר ממנו מונחת ערימת המסמכים, באמצעותה התכוון להאשים את הנשיאה בסיוע לטיוח פיגוע הדמים. קירשנר נשפטת מאוחר יותר בגין האשמותיו של ניסמן, ומנוכה מכל אשמה.


מציאת הגופה רק העצימה את התסכול בקרב הציבור הארגנטינאי, שלא לדבר על משפחות ההרוגים. בינתיים נראה שאיש לא יואשם באחריות לאסון, ולפיכך גם לא יהיה דבר שיוכל למנוע את הבא אחריו.

  • תגיות: