"ארץ לא מובטחת": עולי אתיופיה סיכנו הכול – רק בשביל להצטופף שנים במרכזי קליטה

מדינת ישראל עשתה מאמצים ניכרים להעלאתם ארצה של יהודי אתיופיה ותימן, הנרדפים על ידי השלטונות המוסלמים במדינות מוצאם. בדרך לא דרך ובחשאיות הובאו העולים לארץ הקודש ונקלטו בהמוניהם במרכזי הקליטה. שנה חלפה, שנתיים ואז 30 – אבל העולים החדשים מעולם לא יצאו מאותם מרכזים, לא התבססו כבעלי פרנסה יציבה ועדיין מפחדים מכדי לחזור הביתה. כתבה שנייה בסדרה

  • פורסם ב:
  • 16/02/2015 20:33
  • |
  • עודכן ב:
  • 16/02/2015 23:35
  • |
  • כתבים:
  • מיה איידן

אספאו קטצ'או גר עם משפחתו במרכז הקליטה שבמבשרת ציון כבר חמש שנים. את הדירה הקטנה הם חולקים עם משפחה נוספת, כאשר כל משפחה לנה ומבשלת את ארוחותיה בחדר שינה קטנטן.


30 שנה לאחר מבצע "משה" ההרואי, שבו הוברחו יהודי אתיופיה לישראל באישון לילה ותוך סיכון חיי אדם, נראה כי התמונות היפות שבהבאת העולים לישראל הסתיימו בנמל התעופה. כאן הם חיים במרכזי קליטה, בהם היו אמורים להישאר לכל היותר שנה או שנתיים. אלא, שבחלוף אותו זמן רבים מהם עדיין לא מדברים עברית ומאוד מתקשים להתפרנס - מה שמאלץ אותם להישאר במרכז עוד שנים רבות.

 

>> עוד בסדרה "ארץ לא מובטחת"

טור: לאתיופים, הגזענות היא עוד הבעיה הקטנה

פרק 1: החיילים עדיין בודדים | איך אפשר לעזור להם?

פרק 3: דור וחצי מבקש: אל תקראו לנו עולים
פרק 4: הצרפתים באים, אבל מי מחכה להם?


מתוך כ-6,000 עולים שעדיין מתגוררים במרכזי קליטה, 5,100 הינם ממוצא אתיופי. רובם המוחלט מופנים למרכזים שבמבשרת ציון, הגליל העליון, באר שבע וקריית גת. זאת, בשעה שבמרכז הארץ ממוקם המיעוט של עולי אירופה וארה"ב.

 

עולים מאתיופיה
 

עולים מאתיופיה(חדשות 10)

אחת האמירות הקבועות נגד עולי אתיופיה היא שהם קיבלו סל גדול משל כל עולה אחר, שיש להם מענקים לקניית דירה בשווי מאות אלפי שקלים. בפועל, התקציב לסיוע בדיור כמעט לא נוצל בשנים האחרונות. הכסף נמצא, אבל לא מגיע לעולים - הבירוקרטיה סבוכה מדי עבורם כשהם מגיעים לארץ, וככל שהם נשארים יותר במרכז הקליטה- כן קטן המענק שלהם.


לא רק עולים מאתיופיה פגשנו במרכזי הקליטה, כי אם גם מתימן. בשנים האחרונות עשתה ממשלת ישראל מאמצים רבים להעלות אותם, בדרך לא דרך, בחשאיות וכמעט תמיד בלי נכסים, כדי לא לעורר את סקרנות השלטונות בתימן.


כמה עשרות עולים כאלה הגיעו בעשור האחרון. הראשונים שבהם קיבלו לדבריהם מענקי קליטה גבוהים, ובמרוצת השנים נשחק הסכום בגלל עליית מחירי הדיור בכל הארץ- וגם הם מתקשים כעת לצאת ממרכז הקליטה.

 

לכתבה הראשונה בסדרה: על הפער בין ההבטחות לעולים למציאות המרה

 

ילדים ממוצא אתיופי (למצולמים אין קשר לכתבה)
 

ילדים ממוצא אתיופי (למצולמים אין קשר לכתבה)(חדשות 10)

ממשרד הקליטה נמסר בתגובה: "יוצאי אתיופיה נהנים באופן מיוחד וחריג מסיוע רחב בתחום הדיור ביחס לכל אוכלוסיית עולים אחרת. משפחות העולים מאתיופיה המתגוררות במרכזי הקליטה הן הקבוצה היחידה שזכאית למענקי דיור לרכישת דירה בשוק הפרטי. ראוי לציין כי הרב המכריע של הדיריים שאינם מוגדרים כפולשים אשר נגדם מתנהל הליך בבית המשפט, מתגורר בדירות ברמה סבירה ואף חלקם מתגורר בשתי דירות צמודות עקב מספר הנפשות".

 

מהסוכנות היהודית נמסר בתגובה: "מדיניות הקליטה בישראל והזכאויות המוענקות לכלל העולים נקבעות על ידי משרד הקליטה. עולי תימן מקבלים ממשרד הקליטה ומהסוכנות היהודית סל הטבות ייחודיות במגוון תחומים על מנת לסייע להשתלבותם המוצלחת. במהלך שהותם במרכזי הקליטה הם משלמים שכר דירה סמלי וכן חשבונות על פי הצריכה בפועל כמו כל אזרח בישראל. לצערנו אחוז קטן מהעולים מסרב לנצל את הזכויות המוענקות להם ולצאת ממרכזי הקליטה לדיור קבע".

  • תגיות: