מחליפים צד: הסיפור של הרופאים והאחיות שגילו שגם הם חולים בסרטן

אנשי צוותי הרפואה בבתי החולים מתמודדים יום יום עם חולים במחלת הסרטן. הכישלונות נחקקים בזיכרונם, הניצחונות נותנים להם תקווה להמשך. הרופאים והאחיות מכירים את המחלה מכל צדדיה וכשהם מגלים שהם חולים בה בעצמם, הם מודעים לכל הבעיות, הסכנות ואפשרויות ההחלמה. "אני חייה את החיים שלי, אבל הפחד תמיד שם, הוא לא עוזב", אומרת אורלי, שהייתה רגילה לטפל בחולים וכעת הפכה מטופלת בעצמה. "לנצח את הסרטן" – הפרק האחרון בסדרה

הרופאים המטפלים במחלות הסרטן עובדים יום ולילה ומנסים לתת מענה גם כשלרפואה אין תשובות. המחיר שמשלמים רופאים אלו גבוה, הוא בא על חשבון המשפחה והילדים, על חשבון הבריאות הנפשית שלהם. כל כישלון נחקק להם בזיכרון, כל הצלחה מזכירה להם מדוע בחרו במקצוע.


לעיתים, אותם אנשים האמונים על הטיפול בציבור כשהוא חולה במחלה הקשה, מגלים כי הם חולים בה בעצמם. ד"ר יצחק ברלוביץ' הוא מנהל בית החולים וולפסון. לפני כמה שנים גילה הדוקטור כי יש לו גידול סרטני בקיבה, ששלח גרורות לכל חלקי גופו. "את מה שהרופא שבדק אותי ראה בבדיקה, אני ראיתי בפנים שלו", מעיד ד"ר ברלוביץ'.

 

>> עוד בסדרה "לנצח את הסרטן":

פרק 1: לחיות עם המחלה הממארת

פרק 2: להתגבר על המזל הרע

פרק 3: הטיפולים שישנו את העתיד

טור: כך אפשר להציל 1,500 ישראלים בשנה


לילי פרלמן היא אחות ראשית בשירותי הבריאות כללית. בבדיקת ממוגרפיה שגרתית שעברה, גילו לה גוש שהתברר לבסוף כסרטן השד. מאז עוברת לילי הקרנות וטיפול כימותרפי. תחת ידיה עברו אלפי מטופלים והיא הכשירה מאות אחיות. "אני מנסה לחשוב מה עוברים אנשים שלא מכירים את המערכת והכל נראה להם מפחיד, זה נורא קשה", מסבירה לילי.

 

לילי פרלמן, אחות הסובלת מסרטן שד
 

לילי פרלמן, אחות הסובלת מסרטן שד(חדשות 10)

אורלי ברזה-צחור, היא עובדת סוציאלית שעובדת עם מטופלים החולים בסרטן. יום אחד גם היא גילתה גידול בשד, רק שאצלה המצב קשה הרבה יותר. אורלי סובלת מסרטן גרורתי ומנסה להמשיל את חייה כרגיל למרות הפחד. "אני חייה את החיים שלי, אבל הפחד תמיד שם, הוא קיים. הוא מתרחק מעט, אבל לעולם לא עוזב".


בעשורים האחרונים ירדה התמותה ממחלת הסרטן בכ-15%. לא כל הירידה היא תוצאה של הטיפולים המתקדמים, רבים מסוגי הסרטן ניתנים לטיפול במקרים של גילוי מוקדם. "מי שגילו אצלו סרטן מוקדם לא יסבול מתסמינים של המחלה, הוא יטפס על האוורסט, מי שכבר התגלו אצלו תסמינים אי אפשר כבר להירפא מהמחלה אלא רק לעכב אותה", מסביר פרופ' נדיר ארבר, מהמרכז המשולב למניעת סרטן בבית החולים איכילוב.

 

ד
 

ד"ר יצחק ברלוביץ', מנהל בית החולים וולפסון שסובל מסרטן בכליה(חדשות 10)

  • תגיות: