מחנה הפליטים שועפט, איך צומח מעוז חמאס חמש דקות מהבירה

לכלוך, סמים, נשק וביוב ממלאים את רחובותיו של מחנה הפליטים שועפט. מחנה הפליטים היחיד שנמצא בשטחה הריבוני של ישראל מאיים להפוך למעוז חמאס במרחק 5 דקות מירושלים. תושבי המחנה מעידים על הרעה במצבם בשנים האחרונות ועל הסכנה שבהמשך המצב הנוכחי. למרות כל זאת, בבתי הספר ובפיהם של התושבים המתונים במחנה, ניתן למצוא מעט תקווה. הפרק הראשון בסדרה "מחנות פליטים"

מחנה הפליטים שועפט הוא היחיד שנמצא בשטחה הריבוני של ישראל, באחריות מוניציפלית של עריית ירושלים. למרות האחריות של העירייה התושבים מעידים כי הם לא מקבלים ממנה שום שירות. במחנה הפליטים, משאית פינו הפסולת, היא מראה נדיר, בניגוד לביוב שזורם ברחובות על בסיס יום יומי.


עוני, צפיפות ותשתיות רעועות, הן מילים שמתארות היטב את המציאות היום יומית ב-19 מחנות הפליטים בגדה המערבית. מחנות שהם ביתם של כמעט מיליון פלסטינים. "למעשה אנחנו חיים בכלא, לא סתם כלא אלא הכלא הגדול בעולם", אומר אחד מהם.

 

>> לפרקים נוספים בסדרה

פרק 2: בבלאטה גרים 33 אלף איש בקמ"ר אחד

פרק 3: בג'נין אוגרים נשק ליום פקודה

פרק 4: בדהיישה לא ויתרו על זכות השיבה


הבעיות של תושבי מחנה הפליטים שועפט, הפכו לקרקע פורייה מאוד עבר מנגנוני הכשרת הלבבות והגיוס של ארגון חמאס, שהולך וצובר לו תומכים במחנות הפליטים. הלהט והקיצוניות הולכים ועולים ומהסמטאות מחנות הפליטים הללו, יצא איברהים אלעכארי, לבצע את פיגוע הדריסה ברכבת הקלה בירושלים.

ארגון החמאס החל להחדיר לרחובות שועפט את אנשיו. פעילי הארגון מגיעים מרמאללה, שכם, חברון ומשאר ערי הגדה למחנה הפליטים ומעודדים את צעירי המחנה להצטרף אליהם. "הם באים לילדים ונותנים להם עשרה שקלים בתמורה לזה שילכו לזרוק אבנים", אומר אחד מתושבי המחנה.


"המצב במחנה ממש על הקצה והוא הולך ונהיה יותר ויותר גרוע", טוען תושב מחנה הפליטים, אך התקווה לשינוי לא נמוגה מלבבותיהם של חלק מהתושבים. "אינשאללה יקרה פה משהו ויהיה שלום ומדינה פלסטינית ולא מלחמה ואינתיפאדה", אומר בהאא' נבאתה, יושב הראש של אחת השכונות במחנה.


בבתי הספר במחנה, קשה שלא לחוש במחסור ובצפיפות. בית הספר זקוק להמון שירותים, מהדרכים המובילות אליו ועד לכיתות. אך למרות כל זאת התלמידים לומדים בשפה העברית ואף מעידים שהם אוהבים את השפה. גם המורים מעידים כי מבחינתם לימוד השפה הוא חובה.

 

תלמידות לומדות עברית בבית הספר במחנה הפליטים שועפט
 

תלמידות לומדות עברית בבית הספר במחנה הפליטים שועפט(חדשות 10)

  • תגיות: