"כמו גדולים": רגעיהן הקשים של האימהות בפגיית ביה"ח "שניידר"

במסגרת הפרק הראשון של סדרת הכתבות המתעדת את הנעשה בפגייה בבית החולים "שניידר", פגשנו אימהות שצמודות למיטות תינוקותיהן. בניגוד לדעה הרווחת, הריונן נראה תקין והן לא אובחנו כסובלות מהיריון בסיכון גבוה, אך למרות זאת הן נאלצו להוליד את ילדיהם מוקדם יותר מהמתוכנן. אחת האימהות: "לאחר שהרופאה בדקה אותי היא צעקה – 'תזמינו אמבולנס דחוף', ואמרה לי שאני בלידה"

הפגייה של בית החולים "שניידר" בפתח תקווה היא אחת מהגדולות בישראל. היא אחד מ-26 פגיות שמטפלות ב-16 אלף פגים בשנה ומספר אנשי הצוות שבה קטן הרבה מהנדרש. במשך 10 שבועות ליווינו את הצוות הרפואי, תיעדנו ניתוחים המבוצעים במחלקה ונחשפנו להורים - שבעיקר מפוחדים.

 

בניגוד לדעה הרווחת, מרבית הנשים מגיעות לפגיה לאחר היריון שנראה תקין, ללא סימנים מוקדמים ובלי שאובחנו כסובלות מהיריון בסיכון גבוה. אורית קאופמן, שבנה עוז מאושפז בפגייה, היא אחת מנשים אלה. "היה לי היריון מדהים, הרגשתי מעולה, עבדתי במהלך ההיריון, ביליתי, ולא הרגשתי שום דבר", היא טוענת.

 

"פתאום הרגשתי קצת חלשה, כמו בהתחלה של שפעת, וקפצתי לרופאה שלי. לא האמנתי שזה צירים, מי חושב על צירים בחודש השישי? לאחר שהיא בדקה אותי, היא פתחה את הדלת וצעקה: 'תזמינו אמבולנס דחוף'. נהייתי לבנה לגמרי, והיא אומרת לי - 'את בלידה'", מוסיפה אורית. כשעתיים אחר כך ילדה אורית את עוז, שנמצא בפגייה של בית החולים כבר 12 שבועות.

 

>> פרק 2: המסע הנדיר לחיים של התאומות

>> פרק 3: אחות אחת על כל חמישה פגים

 

פרופ' לאה סירוטה, מנהלת הפגייה, מתארת את הסערה הרגשית שעוברת על המשפחות, ובעיקר על הנשים, להם נולד פג. "אף משפחה לא מצפה שיוולד לה פג. כל הנשים בהיריון חולמות על זה שהתינוק ייוולד במועד והכל יהיה בסדר, וגם ההתחברות הרגשית לעובר בנויה על תשעת חודשי ההיריון. בלידת פג פתאום הכל נקטע באמצע. נולד תינוק קטן והשליטה נלקחה מההורים", היא אומרת.

 

אורית, כמו האימהות האחרות שילדיהן במחלקה, לא זזות ממיטות תינוקותיהן לרגע. בזמן שחלק מההורים כבר חוזרים עם ילדיהם הביתה, להן נותר לחכות ולקוות גם יומן יגיע.

  • תגיות: